Aktualna pozycja: Start
Archiwum numerów - Zawartość numeru

 

GOSPODARKA

Wielkie Polski oczyszczenie

Z dr Małgorzatą Skuchą, prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, rozmawia Jerzy Bojanowicz.

Uzdrowiskowy przemysł

Miasto promuje woda o nazwie Nałęczowianka, ale inna znana woda Cisowianka jest także wydobywana w okolicy Nałęczowa. Eksploatacją wód pochodzących z okolic lessowych wąwozów i wapiennych skał zajmują się międzynarodowe koncerny spożywcze. Z dobrodziejstw tamtejszych wód i klimatu korzystają zwłaszcza osoby z chorobami reumatoidalnymi oraz z niedomaganiem układu krążenia. Władzom miasta Nałęczowa marzy się jednak jakiś przemysł.

Henryk Piekut

EDUKACJA

Od św. Barbary do Sendzimira

Korzystając z wakacji postanowiłem nadrobić różne zaległości, w tym zwiedzanie mniej znanych powszechnie ekspozycji. W trakcie rozmowy z prof. dr hab. inż. Ryszardem Tadeusiewiczem zostałem zapytany: - Był pan już w naszym muzeum? Przyznałem, że – nie. - Wiele pan stracił! Naprawiłem więc ten błąd.

Marek Bielski

Muzeum w tablecie

Zespół finansowanych przez Unię Europejską przedsiębiorców i naukowców zbadał, w jaki sposób dobra narracja, poparta nowoczesną technologią i wiedzą historyczną, może zachęcić do odwiedzania muzeów.

Cadillac zgodnie z harmonogramem

60 lat techniki w Pałacu i co dalej?

Przyszły rok dla Muzeum Techniki i Przemysłu NOT (MTiP) będzie rokiem szczególnym właśnie za sprawą daty. Minie dokładnie sześćdziesiąt lat, od kiedy w Pałacu Kultury i Nauki (PKiN) wielce zasłużona dla kultury polskiej placówka muzealna prowadzi aktywną działalność upowszechnienia wiedzy i kultury z obszaru techniki, przemysłu i nauk ścisłych.

Marek Bielski

Pontiseum Pani Barbary

Tego roku przypada 150-lecie oddania do użytku Mostu Kierbedzia oraz 100-lecie Mostu Poniatowskiego w Warszawie. Dobra to okazja do nagłośnienia "pontiseum" czyli muzeum mostowego, pomysłu pani prof. dr hab. inż. Barbary Rymszy z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów. W mostach, wiaduktach, liniach kolejowych polscy inżynierowie byli kiedyś mocni. Są mocni i dziś. A ich dzieje to pasjonujący rozdział historii polskiej techniki.

jaz.

Muzealna kariera prądu

Industrializacja Europy zmieniała nie tylko oblicze Starego Kontynentu, ale promieniowała na cały świat. To dla współczesnych oczywiste, o ile nie banalne. Podróż w czasie i przestrzeni, aby poznać dziedzictwo przemysłowe w Europie dla wielu z nas jest na tyle ekscytująca, że podczas urlopu decydujemy się na wędrówkę trasami Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

Marek Bielski

NAUKA

3D czyli nowa rewolucja społeczna

Przestrzenny druk w 3D nie jest niczym nowym, w internecie wyrażono nawet opinię, że tę metodę opatentowano już w latach 1970-tych. Pojęcie to po raz pierwszy zastosował Prof. Ely Sachs ze słynnego MIT (Massachusetts Institute of Technology) w 1995 roku. Do niedawna w przemyśle stosowano tę metodę wyłącznie do otrzymywania narzędzi lub prototypów. Jednak obecnie znajdujemy się w przełomowym momencie rozwoju tej metody produkcyjnej. Nie tylko trafia już ona „pod strzechy” (na razie głównie w USA, ale to szybko się zmienia), lecz również możliwości jej zastosowania na skalę przemysłową badają obecnie wielkie korporacje.

prof. Helena Dodziuk

Morze nasze chemiczne

W 2014r zamknięto 3-letni międzynarodowy projekt CHEMSEA, którego głównym celem była ocena ryzyka związanego z bronią chemiczną zatopioną w Morzu Bałtyckim. Skala zagrożeń jest większa niż sądzono. Od fazy studiów i badań należy przejść do działania, albo...liczyć się z eksplozją tej bomby ekologicznej.

jaz.

ZDROWIE

Słyszę, jestem wolny!

Światowej sławy otolaryngolog, otochirurg, audiolog prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński, którego czytelnicy Przeglądu Technicznego wyróżnili w pierwszym plebiscycie „Złoty Inżynier” w 1994 r., został teraz głosami tysięcy Polaków wybrany „Człowiekiem Wolności” w kategorii „Nauka” plebiscytu TVN i Gazety Wyborczej.

Irena Fober

To tylko omdlenie?

Któż nie mdlał chociaż raz w życiu? Robi się gorąco, duszno, słabo. Potem: poty, mdłości, zawroty głowy, mroczki przed oczyma. Upadek.

Szacuje się, że tego rodzaju sensację przynajmniej raz w życiu miało 40% kobiet i 20% mężczyzn. Mdlejemy w licznym towarzystwie – szacuje się, że co roku omdleń doświadcza 3,5 mln Europejczyków.

Irena Fober

Dr Watson kontra Sherlock

Wstrząśnięte, niezmieszane

Jaka jest prawdziwa twarz kapsuł Janusa? Zależy, z której strony na nie spojrzeć. Janus, starorzymski bóg wszelkich początków miał dwa, zrośnięte ze sobą oblicza, każde patrzące w inną stronę świata. Kapsuły Janusa, puste w środku miniaturowe „bańki”, sklejone są z dwóch „skorup”, z których każda zbudowana jest z mikro- lub nanodrobin o odmiennych właściwościach.

if

RELAKS

Pomysł na turystykę industrialną

W rejonie Rammelsberg na obrzeżach starówki Goslaru występowały największe eksploatowane w świecie „skojarzone złoża” - rudy metali. I chociaż nie wydobywano złota, a tylko srebro, cynk i ołów dla Goslaru rozpoczęły się złote lata. Było to ponad 1000 lat temu.

Marek Bielski

INNOWACJE

Zakrzywiony telewizor

Jestem pewien, że na targach IFA w Berlinie (5-10.09.) LG Electronics i Samsung pokażą – jak je nazywam - wachlujące się telewizory, których płaski ekran można przekształcić w zakrzywiony za pomocą jednego przycisku. Po raz pierwszy przedstawiono je na styczniowych targach Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas.

Jerzy Bojanowicz

INŻYNIER

Gdzie powstają Polskie Normy?

Normalizacja przyczynia się do zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstw, obniżenia kosztów produkcji, poprawy bezpieczeństwa oraz jakości produktów i usług, zapewnienia interoperacyjności. Wszystko to jest możliwe dzięki znoszeniu barier technicznych w handlu i jest efektem udziału w normalizacji na szczeblach ponadnarodowych.

Ewa Zielińska

Rodzaj i stopień wykształcenia inżynierów

„PT” nr 11 z 1876 r, powołując się na czasopismo Stowarzyszenia Inżynierów i Budowniczych Austriackich, opublikował artykuł dyskusyjny na temat „stanowiska inżynierów w społeczeństwie”. Poniżej przytaczamy wybrane fragmenty z tego artykułu, zachowując oryginalną pisownię.

Wybór i oprac. Bronisław Hynowski

Parowozem przez lodowce (konkurs wakacyjny)

W poprzek Alp prowadzi niezwykła trasa pociągu zwanego „Glacier Express”. Potocznie mówi się i pisze o nim różnie: „ Najwolniejszy pociąg pospieszny świata”; „ Gwiazda szwajcarskich szyn”; „Szwajcarski Orient Express”. Glacier Express jest wąskotorową koleją wysokogórską, przecinającą Alpy ze wschodu na zachód: z St.Moritz i Davos do słonecznego Zermatt, położonego w kantonie Wallis, słynnym z licznych lodowców.

jt

STAŁE POZYCJE

Co pan na to, inżynierze? W nauce na nowo

Felieton. Gospodarka czeka na fachowców

Filozofia pojęć technicznych (60). Zwierciadło

Giełda wynalazków i projektów. Czas gazaru i kordierytu

Wino dla inżyniera (132). Szampany i inne musujące

Parlament 500 milionów. Polacy na stanowisku. Kolej na Włochów

Recenzja PT. Nie tylko dla mendedżerów

Złoty Inżynier 2014 – kandydaci: Arkadiusz Kamiński

Wątpię, więc jestem. A mnie jest żal

Warsztat. Narzędzia ręczne z napędem pneumatycznym