Zawartosc numeru_12-13_2011
NAUKA
Z prof. dr. hab. inż. Krzysztofem Janem Kurzydlowskim, dyrektorem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, rozmawia Jerzy Bojanowicz.
Rewers i awers
Dlaczego od kilkunastu lat krajowe programy dotyczące innowacyjności nie spełniają pokładanych w nich nadziei? Jest to pytanie kardynalne. Ale i szczegółowych można postawić w tym obszarze bez liku.
Jak bowiem ocenić wskaźnik innowacyjności w postaci nabywanych patentów i licencji. Czy nie należy traktować zakupów tego rodzaju jako wyłącznie imitacyjną formę innowacji?
Anna Bielska, Marek Bielski
INŻYNIER
Wybredny pracodawca
W Polsce wciąż brakuje inżynierów, zwłaszcza w branżach informatycznej, budowlanej, chemicznej. Jesteśmy w fazie ożywienia gospodarczego – rośnie popyt, przedsiębiorstwa zwiększają produkcję dóbr i usług, zatrudniają większą liczbę pracowników. Czy w tej sytuacji inżynier łatwiej znajdzie pracę w Polsce?
W kwietniu br. Bank Danych o Inżynierach przeprowadził wśród specjalistów z branży technicznej sondę internetową „Który z poniższych aspektów może znacząco zwiększyć szansę inżyniera na znalezienie pracy?”, w której wzięło udział 570 osób.
Oprac. jb
INNOWACJE
Nie bójmy się niemożliwego
(artykuł dyskusyjny)
Każdy z nas marzy o Polsce silnej. Dążąc do jej rozwoju powinniśmy stworzyć nowego rodzaju wartości, które nie mogą się obejść bez zmiany podejścia do rzeczywistości. Tłumiona pasja ludzi o wielkim sercu, wyedukowanych na ideałach wolności i wierze w lepszy świat, musi wygrać ze skostniałym systemem pokutującej historii. Polska potrzebuje, po ponad 20 latach swobody, drugiej rewolucji - wyzwolenia z jarzma pokutującej w naszych głowach przeszłości. Tego, co nauczyło naszą podświadomość określonych zachowań i co przekazujemy genetycznie następnym pokoleniom. To może stać się tylko wtedy, gdy uwierzymy w potęgę naszego kraju i jego możliwości.
Janusz Liberkowski, członek Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Polskich w USA „Polonia Technica”, które obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia istnienia.
Wzorowy Fin
W poszukiwaniu narodowej specjalności, która będzie miała moc wywindowania naszej gospodarki w globalnym wymiarze, chętnie aspirowaliśmy już to do drugiej Japonii, już to drugiej Finlandii. Narody obu tych krajów, żyjące w warunkach naturalnych mniej sprzyjających od naszych, wykazują wiele podobieństw. Wytworzyły na przykład bardzo specyficzną kulturę materialną.
O sztuce użytkowej Finów mówi Andrzej Tomasz RUDKIEWICZ, członek Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych i Stowarzyszenia Fińskich Dizajnerów Ornamo:
Not.: if
GOSPODARKA
Inwestorze, nie bądź głupcem
Gdy oddajemy ten tekst do druku, trwa przepychanka między polskimi podwykonawcami a chińskim generalnym wykonawcą pewnego odcinka autostrady. Chińczycy przetarg na inwestycję wygrali, bo zaoferowali najniższą cenę. Teraz chcą wymusić jej podwyżkę przez niepłacenie polskim podwykonawcom.
To nie jedyny taki przypadek. Szacuję, że w 98% przypadków przy wszelkiego rodzaju przetargach jedynym kryterium wyboru wykonawcy jest najniższa cena. Próbuję rozumieć oszczędności, ekonomię, ale gdzieś przecież musi być granica zdrowego rozsądku. Jeżeli ją przekroczymy, to nawet ta najniższa cena nie ma większego sensu.
Waldemar Wyrzykowski, dyrektor Biura FSNT-NOT Rada w Płocku.
Za wszelką cenę najniższą cenę
Duże grupy budowlane w Polsce postulują od lat, by z zasady odrzucać w przetargach najlepsze i najgorsze cenowo oferty oraz w większym stopniu liczyć się przy wyborze z poziomem stosowanej technologii, trwałością eksploatacyjną budowli i kosztami przyszłej konserwacji i remontów.
11 maja weszła w życie nowelizacja Ustawy o zamówieniach publicznych, wg której zamawiający może wykluczyć z udziału w postępowaniu przetargowym wykonawców, z którymi wcześniej rozwiązał albo wypowiedział umowę z winy wykonawcy, o ile to rozwiązanie lub wypowiedzenie nastąpiło w okresie do 3 lat przed wszczęciem kolejnego przetargu, a wartość niezrealizowanego zamówienia wynosi co najmniej 5% wartości nowego. Nowelizacja ta wzbudziła powszechny sprzeciw w środowisku pracodawców, zwłaszcza budowlanych.
jaz
Kotwice chwyciły, co z paliwem?
[lead]Instytucje promujące polską markę za granicą podsumowały ostatni rok działania. W sposób efektowny i zmasowany rzucono „kotwice promocyjne”. Tam, gdzie się zaczepiły, można mówić o sukcesie. Ale czy „kotwice” przełożą się na nowy, lepszy wizerunek? Z pewnością lepiej da się to ocenić po następnych „wielkich kotwicach” - polskiej prezydencji w UE oraz Euro 2012.
jaz
WYNALAZCZYNI 2011
EDUKACJA
Leśne geny
Jedno z większych w Europie gospodarstw nasiennych nosi imię docenta Stefana Kocięckiego i funkcjonuje na terenie Nadleśnictwa Susz, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie. To Gospodarstwo Nasienne „Matyty”, do którego ciągną wycieczki z całego świata.
Henryk Piekut
ZDROWIE
Złodziej oddechu
Coraz ciężej wejść po schodach. Brakuje tchu. Codzienne czynności wywołują ogromne zmęczenie. Zwykła przechadzka po parku staje się trudna, jak maraton.
Ludzie boją się zawałów, raka. Nogi się pod nimi uginają na taką diagnozę. A kto się boi POChP? Kto o takiej chorobie słyszał?
Irena Fober
Medycyna wg MBA
Pewnego dyrektora szpitala, kiedyś chirurga, odwiedził dziarski młodzieniec z dyplomem „master of business administration" i zapytał, do czego służy szpital? Jak to, odpowiedział dyrektor: do leczenia ludzi. MBA się uśmiechnął z wyższością i odpowiedział: ależ skądże, to jest zwyczajna firma, która służy do zarabiania pieniędzy. l kontynuował: pan odpowiada tak, jakby kierownik sklepu spożywczego, podobnie zapytany odpowiedział, że jego sklep służy do walki z głodem. Otóż nie, on służy do zarabiania pieniędzy ze sprzedaży pożywienia.
Wiesław Wiktor Jędrzejczak
STAŁE POZYCJE
Co Pan na to, inżynierze? XXIV Kongres Techników Polskich
Nasz komentarz: Polsce potrzeba inżynierów
Było, minęło. Franiu, prać?
145 lat Przeglądu Technicznego. Pochwała kreatywności.
Filozofia pojęć technicznych (5): Mechanizm maltański
Giełda wynalazków i projektów. Na tory
Wino dla inżyniera (73). Wina gruzińskie
Parlament 500 milionów. Zazielenić Europę, Pragnienie na pokładzie, Twoja i moja Europa
Złoty Inżynier 2011 – kandydaci: Antoni Greń, Janusz Onyszczuk
Wątpię, więc jestem. Czy Polak boi się atomu