Innowacje

Robotyzacja przestworzy

Po sprzedaży polskich zakładów lotniczych koncernom zagranicznym wydawało się, że zaplecze b+r tego przemysłu przeżyje ciężki kryzys. Światowi producenci śmigłowców i samolotów wkroczyli do nas z własnymi konstrukcjami. Ale ośrodki badawcze znalazły nowe specjalizacje – wbrew obawom rozwijają się i snują ambitne plany.

Zygmunt Jazukiewicz 

W lotniczej dolinie

Wielu naszym rodakom wydaje się, że pojęcie polski przemysł lotniczy należy już raczej do historii. Rzeczywiście, żaden samolot latający w ramach linii lotniczych ani tym bardziej wojskowy nie wychodzi z zakładu pracującego w Polsce. Mało kto orientuje się jednak, że najważniejsze i bardzo drogie elementy silników lotniczych, takich marek jak Boeing, Airbus czy Douglas, są wytwarzane w zakładach lotniczych funkcjonujących w rejonie Rzeszowa .Tu też odbywał się montaż silników do F-16 oraz powstają podwozia do najnowszych Boeingów. W wybranych zakładach silniki prestiżowych marek lotniczych przechodzą przeglądy i są naprawiane przez polskich inżynierów i techników.

Henryk Piekut

Sztuczny obraz

Nowoczesne systemy, urządzenia i przyrządy umożliwiają latanie, starty i lądowania w coraz trudniejszych warunkach atmosferycznych. Jednym z najnowszych rozwiązań jest system syntetycznego obrazu, który przedstawia wizualne zobrazowanie zewnętrznego środowiska samolotu z użyciem komputerowo generowanego obrazu bardzo zbliżonego do tego, jaki pilot widzi, gdy widzialność nie jest ograniczona.

Maciej Kamyk

Coś na polskie drogi

Miałem okazję przez kilka dni testować – w bardzo różnych warunkach – jeden z „hitów” oferty samochodów na polskim rynku – Dacię Duster.Mając na uwadze doświadczenia z samochodami tej marki, które wyróżniały się raczej niezwykłą awaryjnością i złą jakością wykonania – z ostrożnością podchodziłem do tego samochodu.

jt

Włókna prawie żywe

Alergie należą do chorób cywilizacyjnych. Powoduje to, że temat tkanin i włóknin nowej generacji, tzn. o niespotykanych dotąd właściwościach ciepłochronnych, biobójczych i filtracyjnych, jest ciągle na pierwszym planie badań wielu ośrodków. Chodzi tu bowiem o zdrowie i ekologię; rośnie zwłaszcza podatność na środki alergizujące (których jest coraz więcej w przestrzeni). Trwa swoisty wyścig między wzrostem zagrożeń a technicznymi zabezpieczeniami.

jaz

Inżynier

Cywile na poligonie

W ramach drugiej edycji „Spotkań z Armią” pod koniec czerwca na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce gościli przedstawiciele mediów. Wśród nich był także nasz wysłannik.

Zbigniew Biel

Jogin w urzędzie

Do 2008 r. w Stanach Zjednoczonych przyznano 130 patentów związanych z jogą, 150 różnych pomysłów „jogicznych” chroniono na mocy prawa autorskiego, rozmaici nauczyciele jogi zarejestrowali zaś 2300 znaków towarowych.

Irena Fober

Gospodarka

W obronie koniecznej

Zgodnie z rządowym dokumentem „Strategia Konsolidacji i Wspierania Rozwoju Polskiego Przemysłu Obronnego w latach 2007-2012” (zwanym Strategią 2012) grudziądzkie Wojskowe Zakłady Uzbrojenia mają być skonsolidowane z Grupą Bumar. Boją się tej konsolidacji pracownicy, nie chce jej miasto Grudziądz, a obserwatorzy przemian w polskim przemyśle obronnym nie widzą logiki w takiej decyzji rządu.

Henryk Piekut

Niepokojąca eksploatacja

W poprzednim numerze poruszyliśmy temat nasilającego się zjawiska nieumiejętnego posługiwania się maszynami i urządzeniami technicznymi. W ślad za tym idzie nie tylko wzrost liczby uszkodzeń drogich, nowoczesnych maszyn, ale przede wszystkim rośnie skala wypadków, również tych tragicznych w skutkach.

Iwo Jakubowski, Transportowy Dozór Techniczny

Nogi innowacyjności (1)

Przedstawiamy analizę innowacyjności polskich przedsiębiorstw, ogółem i w przekroju regionalnym, jak również porównanie tych wskaźników ze wskaźnikami dla Unii Europejskiej. Jej celem jest także wskazanie na możliwości wsparcia przedsiębiorców podejmujących innowacyjne przedsięwzięcia.

Marlena Piekut

Technika-technologia

Wodne dzieła sztuki

Otwarcie Parku Fontann i widowisko "Magia żywiołów" prezentowane w maju w Warszawie przyciągnęło tłumy. Nikt się nie zawiódł - te pokazy zapierają dech. Ale to początek, dopiero wkraczamy w Erę Wodnika. Co będzie dalej?

Zygmunt Jauzkiewicz

Edukacja

Praktyka pod żaglami

Chyba każdy zna nazwę „Dar Młodzieży”. Starsze pokolenie pamięta jeszcze „Dar Pomorza”, na którym przez pół wieku spełniali swe marzenia o morskich podróżach adepci marynarki. Ale wszystko, co związane z polskim szkolnictwem morskim, zaczęło się od ”Lwowa”.

Marek Bielski

Wynalazczyni 2011

Dorota A. Pawlak

Stałe pozycje

Co Pan na to, inżynierze? Koniec Góraszki

Nasz komenrarz. Czas zamętu

Moim zdaniem. Nieodpowiedzialność.

Było, minęło. Taśma, kaseta, dysk

145 lat Przeglądu Technicznego: Latawce podczas wojny

Filozofia pojęć technicznych (8): Odlew

Wino dla inżyniera (76): Casablanca z Chile

Parlament 500 milionów. GMO dalej od pola? 425 trylionów pod lupą

Złoty Inżynier 2011 – kandydaci: Mariusz Słoma, Marek Ustrobińki

Wątpię, więc jestem. Nowy świat