NAUKA

Inżynierowie przyszłości?

W artykule omówiono dwie podstawowe metody kształcenia inżynierów oraz podkreślono rolę we współczesnym świecie inżynierów, zwracając uwagę na rozwój twórczych umiejętności, tak niezbędnych w globalnej gospodarce. Zaakcentowano potrzeby zmian oraz trudności ich realizacji w obecnych warunkach. Wskazano także rozwiązania już wdrażane na Politechnice Gdańskiej.

Prof. dr hab inż. Henryk Krawczyk, Rektor Politechniki Gdańskiej

INFOTECHNOLOGIE

Polska szerokopasmowa

Jednym z corocznych ważnych wydarzeń w naszym kraju są obchody Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego (ŚDTiSI) przypadającego na dzień 17 maja br. Ich ranga wynika nie tylko z potrzeby upamiętnienia daty utworzenia Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), wyspecjalizowanej organizacji Narodów Zjednoczonych, ale przede wszystkim z podjęcia – w ramach obchodów - istotnej dla funkcjonowania naszej cywilizacji problematyki telekomunikacji i informatyki.

Marek Bielski

Czynnik rozwoju

Marian Noga, prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego (PTI):

Zaproponowane przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (International Telecommunication Union, ITU) hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego „Sieci szerokopasmowe na rzecz niezakłóconego rozwoju” („Broadband for Sustainable Development”) zostanie zrealizowane w co najmniej dwóch niezwykle ważnych dla przyszłości aspektach: rozwoju inteligentnych sieci energetycznych oraz edukacji, w której wydajne sieci informacyjne, zdolne do obsługi zaawansowanego, multimedialnego oprogramowania edukacyjnego, odgrywają coraz większe znaczenie.

INNOWACJE

I kto to mówi?

Najpierw osiem cyfr eufemistycznie określanych jako nazwa klienta banku. Ewentualnie szesnastocyfrowy numer karty. Później czwarta, pierwsza i szósta cyfra telekodu. Zeznajemy, czy kiedyś wzięliśmy kredyt w funtach. Potem jeszcze szybkie pytanie o nazwisko panieńskie matki. W końcu wystarczy już tylko przypomnieć sobie, w którym miesiącu się urodziliśmy.

Irena Fober

Turbo-innowacje

Będąca od dawna na rynku Fabia to nadal dobry wybór w klasie tańszych aut segmentu B: przestronna, akceptowalnie komfortowa i z bagażnikiem o pojemności 300 litrów. Od pewnego czasu oferowana jest z silnikiem benzynowym 1,2 TSI. Silnik ten uwidacznia, że konstrukcja ma już swoje lata. Za 85-konną jednostką nie „nadąża” reszta auta: zbyt przechyla się w zakrętach, a układ kierowniczy pasuje do starego silnika SDI, a nie do silnika zachęcającego do dynamicznej jazdy.

jt

INŻYNIER

Jak powstaje norma

Dla kogo jest norma? Głównie dla dwóch środowisk. Dla producentów, żeby ich produkt był konkurencyjny na wszystkich rynkach i dla konsumentów, żeby byli pewni, że nabyty przez nich produkt jest nowoczesny i bezpieczny.

Kiedy powstaje norma? Głównie w dwóch przypadkach. Gdy zainteresowane daną dziedziną działalności podmioty o to wystąpią lub gdy umowy międzynarodowe zobligują nas do wdrożeń norm innych organizacji normalizacyjnych. Jak powstaje norma? Proces powstawania jest długotrwały i uciążliwy ale po krótce spróbuję go przybliżyć.

Zbigniew Garwoliński

Ogrzewanie i wentylacja, czyli piecyk w… kominku

„PT” nr 2 z 1866 roku opublikował streszczenie sprawozdania Komitetu wyznaczonego do zbadania systemów ogrzewania i wentylacji, stosowanych dla szpitali i wielkich zakładów publicznych. Ze względu na „trafny pogląd na traktowane kwestye” – jak napisano we wstępie do artykułu - poniżej przytaczamy, zachowując oryginalną pisownię, wybrane fragmenty tej publikacji z przed niemal 150 laty.

Bronisław Hynowski

STAŁE POZYCJE

Co pan na to, inżynierze? Zabija konkurencję i… ludzi

Nasz komentarz. Bogate stulecia

Felieton. Młodzi przedsiębiorcy przyszłością gospodarki

Filozofia pojęć technicznych (56). Chirurgia

Giełda wynalazków i projektów. Nerwy z chityny i lotos Nelumbo

Wino dla inżyniera (128). Regiony winiarskie Chile

Parlament 500 milionów. Ulga w ładowaniu. Bezpieczni w internecie

Złoty Inżynier 2014 – kandydaci: Aleksandra Węglowska. Wojciech Wolski

Wątpię, więc jestem. Mądrość wspomagana