Zawartość nr 5/2014
INNOWACJE
Cywilizacyjny postęp polega głównie na tym, iż człowieka wyręczają urządzenia. Trend ten zawsze widoczny w dziejach techniki, przybiera współcześnie nowe oblicze. Fizyczna praca jest zastępowana pracą automatów. Wysiłek fizyczny pracownika jest eliminowany poprzez wysokowydajne maszyny. Dość specyficznie jednak układa się opozycja człowiek – automat w dziedzinie spawalnictwa.
Marek Bielski
GOSPODARKA
Tematy związane z kobietami stają się modne. Nie ma to jednak nic wspólnego z „modą”, stylistyką, seksem etc., tylko z coraz większym udziałem Polek w życiu kraju - w gospodarce, promocji, w rządzeniu. Powstają stowarzyszenia i firmy wspierające oraz promujące kobiety w biznesie (np. Sukces Pisany Szminką). Regularnie odbywają się konferencje poświecone roli kobiet w życiu publicznym, debaty, m.in. współorganizowane przez fundację „Teraz Polska”, kongresy, takie jak np. Polish Businesswoman Congress (marzec, Warszawa), czy VI Kongres Kobiet. W tym roku regionalne Kongresy Kobiet we wszystkich dużych miastach organizują spotkania pod hasłem „Czas na Kobiety 2014”.
Elżbieta Tomaszewska
Przemysł siłowni wiatrowych stał się jedną z inspirujących dziedzin hightech. Przykładem jest nowoczesna wytwórnia takich siłowni w duńskim Brande. Czy Polska może się stać silnym graczem w tej konkurencji? Mamy po temu wszelkie dane.
Andrzej J. Szymysł
NAUKA
Nowe możliwości w wytwarzaniu części z proszków metali (2)
Dr inż. Mariusz Rosiak, Katedra Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji Wydział Mechaniczny, Politechnika Opolska
INŻYNIER
Powszechna wystawa Paryzka 1867 r.
W pierwszym numerze Przeglądu Technicznego ze stycznia 1866 roku wiele miejsca poświęcono planowanej „Powszechnej wystawie Paryzkiej 1867 r.” Powołano „Warszawski Komitet Powszechnej wystawy Paryzkiej roku 1867”. Ze względu na wagę tego wydarzenia, przytaczamy poniżej – zachowując oryginalną pisownię – obszerne fragmenty z publikacji tego Komitetu.
Bronisław Hynowski
Listy do redakcji. Kosztowne opóźnienia.
STAŁE POZYCJE
Co pan na to, inżynierze? Bezpieczne praktyki i środowisko
Nasz komentarz. Kultura automatyki
Felieton. Legislacyjne wzloty i upadki
Filozofia pojęć technicznych (52). Detekcja
Giełda wynalazków i projektów. Włókno kojące
Wino dla inżyniera (124). Wina z Chorwacji
Parlament 500 milionów. Manipulatorzy stóp. Gorąco o klimacie. Bliżej Unii bez granic
Złoty Inżynier 2014 – kandydaci: Agnieszka Dalbiak. Małgorzata Malec
Wątpię, więc jestem. Powstałem by zasiadać
Numer zawiera wkładkę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju