NASZ PATRONAT


LAUR "ZŁOTEJ ZBROI"Artykuły realizujące zadanie pn. „Polska nauka w biznesie i przemyśle. Ludzie nauki i ich wynalazki. Nauka otwarta dla społeczeństwa”,
są dofinansowywane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

EDUKACJA

Zabawkowy szok przyszłości

Rodzic odwiedzający sklep z zabawkami, przeżywa dziś żal trojakiego rodzaju: "Dlaczego ja nie miałem takich zabawek?", "Dlaczego moje dziecko kocha estetykę, której nie akceptuję?". Trzeci żal, to oczywiście żal kieszeni.

Zygmunt Jazukiewicz

NAUKA

Warszawska CYBERIADA

Łaziki marsjańskie Hyperion, Magma II i Scorpio III uhonorowane nagrodami w Stanach Zjednoczonych, roboty człekokształtne, CyberRyba, robot odkurzający Roomba i uniwersalna platforma terenowa – to niektóre z eksponatów Interaktywnego Festiwalu Robotów CYBERIADA, który 18-24 listopada odbywał się w warszawskim Muzeum Techniki NOT.

Jerzy Bojanowicz

INŻYNIER

Otwarte Muzeum Techniki

Fundacja Otwartego Muzeum Techniki podnosi potrzebę poszukiwania nowego modelu muzeum techniki, muzeum otwartego na problemy współczesności i przyszłości, muzeum zaangażowanego, interpretowanego bardziej w kategoriach ruchu społecznego aniżeli instytucji kultury.

Stanisław Januszewski

Tradycja i futurystyka

Chyba żadne inne państwo nie zmienia się tak szybko, jak Zjednoczone Emiraty Arabskie. Źródłem sukcesu tego pustynnego kraju jest ropa naftowa. Ostatnio wyjątkowo dużo inwestuje się tam w turystykę.

Kandydaci do tytułu "Złoty Inżynier 2013"

GOSPODARKA

Jakość na świątecznym stole

Czasy, gdy jedna z sieci dyskontowych wabiła klientów, że u nich „jest taniej”, minęły – miejmy nadzieję – bezpowrotnie. Teraz ta sama sieć zachęca kupujących twierdząc, że u nich „jest jakość”.

Henryk Piekut

Leśno-ekologiczne planowanie

Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, którym zarządza „Złoty Inżynier Przeglądu Technicznego 2003” dr inż. leśnik Janusz Dawidziuk, w mniemaniu wielu osób kojarzone jest z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe. Tymczasem jest to jednostka zupełnie niezależna od Lasów Państwowych.

HP

INNOWACJE

Młodzi milionerzy polskiej nauki

Ambitni, utalentowani, gotowi, by zmieniać świat. 44 młodych naukowców otrzyma łącznie aż 46 mln zł na swoje nowatorskie projekty naukowe. Zyskają też unikatową szansę, by mimo młodego wieku zarządzać własnym zespołem badawczym. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyłoniło zwycięzców czwartej edycji programu Lider.

Głośnik na każdą kieszeń?

Kolumny głośnikowe w cenie mieszkania? Czemu nie! Oczywiście ich nie kupię, ale popatrzę, a przede wszystkim posłucham, jak „grają” moje ulubione kawałki. Oczywiście, z płyty analogowej!

Jerzy Bojanowicz

RELAKS

Małpa o czterech palcach

Jedni mówią, że jest to największa galeria sztuki na świecie. Inni widzą tu lądowisko kosmitów i zaproszenie dla bogów, by jeszcze raz zeszli z nieba. Niewiele jest śladów pozostawionych przez wymarłe cywilizacje, które by obrosły w taką obfitość naukowych i paranaukowych teorii.

Irena Fober

STAŁE POZYCJE

Co pan na to, inżynierze? Nagrody Przyszłości

Nasz komentarz. O pogodzie i nie tylko…

Felieton. Przyszły rok z umiarkowanym optymizmem

Filozofia pojęć technicznych (48). Redundacja

Giełda wynalazków i projektów. Z medalami, bez pilota

Wino dla inżyniera (120). Inżynierski opis wina

Parlament 500 milionów. Pracuje, gdzie chcesz. Budżet na nowy rok. Wieprzowina na oko

Złoty Inżynier 2013 – kandydaci: Ryszard Kardasz. Zbigniew Sikorski. Dorota Włoch

Wątpię, więc jestem. Siła fatalna

Recenzja PT. Historia legendy na szynach