Zawartość nr 21-22/2013
NASZ PATRONAT


Artykuły realizujące zadanie pn. „Polska nauka w biznesie i przemyśle. Ludzie nauki i ich wynalazki. Nauka otwarta dla społeczeństwa”,są dofinansowywane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

POLSKA NAGRODA JAKOŚCI
Laureaci XIX edycji konkursu Polskiej Nagrody jakości
Mirosław Recha: Korzyści z samooceny
Wojciech Henrykowski: Wdrożyliśmy europejski wzorzec
Jerzy Lewandowski: Współczesne spojrzenie na TQM
Krzysztof Przybył: Teraz Polska to jakość
EDUKACJA
Z Tadeuszem SŁAWECKIM, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej rozmawia Zygmunt Jazukiewicz
Gazowanie w CNK
Ciekawe, pionierskie przedsięwzięcie łączące biznes z edukacją podjęła firma Polskie LNG, realizujące największą polską inwestycję energetyczną ostatnich lat. Wspólnie z Centrum Nauki Kopernik będzie pokazywać, że fizyka jest kluczem do zrozumienia otaczającego nas świata, dla którego gaz stanowi naturalną energię.
NAUKA
Energetyka jądrowa na świecie (2)
Wojciech Kramarek, Tadeusz Sałaciński, Politechnika Warszawska
INNOWACJE
Silniki synchroniczne wzbudzane magnesami trwałymi
I Nagroda w Konkursie Mistrz Techniki Zagłębia Miedziowego 2013 przyznana dla Partner Serwis Sp. z o.o. w Legnicy.
Duże zużycie energii przez kopalnie węgla i miedzi powoduje wzrost kosztów wydobycia oraz uszczuplenia zasobów mocy w systemie elektroenergetycznym. Związane to jest jednocześnie z większym zanieczyszczeniem środowiska spowodowanym zwiększoną emisją CO2.
Prof. dr hab inż. Jan Zawiślak, Politechnika Wrocławska
Z dr inż. Krzysztofem BIERNATEM, Koordynatorem Polskiej Platformy Technologicznej Biopaliw i Zastępcą Dyrektora Instytutu Ekologii i Bioetyki UKSW rozmawia Zygmunt Jazukiewicz
IWIS wchodzi do grona światowców. Chce być prezentacją, która przyciągnie najciekawsze osiągnięcia wynalazcze ze świata. Każdy kraj aspirujący do grona "tygrysów" przemysłowych ma już takie targi lub wystawę. Polska gospodarka jest dynamiczna. Ale czy może być innowacyjna?
GOSPODARKA
Łupki - nowe nadzieje
Nawet najbardziej ostrożne oceny zasobności złóż gazu łupkowego w Polsce pozwalają zachować nadzieje na samowystarczalność energetyczną. Dlatego przyglądamy się problemom „łupków” od początku, zamieszczając cykl „Łupkowa rewolucja” (PT 20-23/2012), a później inne publikacje, zwłaszcza na temat różnych aspektów technicznych wydobycia, które nie musi zagrażać środowisku. Dziś znów mamy ciekawe innowacje, które powinny uspokoić „zielonych”.
Maciej Kamyk
INFRASTRUKTURA
Kaszuby bliżej Gdańska
Dlaczego ta inwestycja jest wyjątkowa? Przede wszystkim ze względów technicznych; kolizje, gęsta zabudowa, słabe grunty, liczne cieki, jakie muszą tu pokonać budowniczowie chyba nigdzie nie występują w takim natężeniu. A poza tym Pomorska Kolej Metropolitalna, jej koncepcja wskazuje na nowe kierunku rozwoju: to już nie jest linia, która ma dowozić pracowników do stoczni Gdańska i Gdyni. Ma ożywić gospodarczo region.
Wanda Burakowska
San Francisco jest uważane za jedno z najpiękniejszych miast świata. Urok tej metropolii łączy się nam najczęściej z widokiem mostu Golden Gate Bridge albo Mostu Złotej Bramy. Kiedy chodzimy wąskimi i nadzwyczaj stromymi uliczkami tego miasta, wpada w oczy widok innego mostu, mostu „giganta”, albo po angielsku Bay Bridge.
Jan S. Płachta
Z ŻYCIA FSNT
Stowarzyszenie Techników Polskich w Wielkiej Brytanii nadesłało nam informację pochodzącą z czasopisma "Nauka i Technika" wydawanego przez STP: Jednym z efektów II Światowego Zjazdu Inżynierów Polskich jest projekt konferencji Stowarzyszenia Techników Polskich w Wielkiej Brytanii – STP, pod roboczym tytułem ‘’BIM dla Polski’’ (BIM - Building Information Modeling). Zaplanowano ją na marzec 2014 r. w Londynie przy współpracy Ambasady RP.
Tranzystor po sześćdziesiątce
...że to w ogóle pracowało, to jest cud Boski...– powiedział prof. Jerzy Pułtorak, trzymając w palcach bardzo maleńki, wręcz niepozorny przedmiot. I po chwili dodał – ale pracowało! Tym przedmiotem był ...pierwszy polski tranzystor. Na żart Profesor mógł sobie pozwolić. To on był jednym ze współtwórców polskiej elektroniki. A polski tranzystor liczy sobie już lat ...sześćdziesiąt!
Marek Bielski
Prof. dr hab. inż. Andrzej Stanisław Borys (1948-2013)
ZDROWIE
Pierwszy pacjent zyskał dzięki niemu 43 lata życia. Pionierska operacja wszczepienia rozrusznika serca odbyła się 55 lat temu w sztokholmskiej klinice Karolinska. Twórcą stymulatora był szwedzki inżynier Rune Elmqvist. Ake Senning, kardiochirurg, który przeprowadził operację 8 października 1958 r., miał do dyspozycji duże i prawdę mówiąc, dosyć toporne urządzenie. Baterie stymulatora przestały działać już po kilku godzinach.if
Nie denerwuj się, to tylko denerwacja
To prawdziwa plaga krajów wysokorozwiniętych. Już co trzecia dorosła osoba cierpi na nadciśnienie tętnicze. Wielu chorych, mimo leczenia farmakologicznego, nadal ma wysokie ciśnienie. Czasem pacjent po prostu prowadzi niezdrowy tryb życia, czasami przyczyna tkwi w nieodpowiednio dobranych lekach albo w ich niewłaściwym przyjmowaniu. Są jednak osoby, u których zawodzi każda terapia, mimo iż zażywają odpowiednie lekarstwa i skrupulatnie stosują się do zaleceń lekarzy. Takie przypadki nazywamy opornym ciśnieniem tętniczym. if
Nano w ustach
Dźwięczna tkanina
Pigułka medycyny. Po drugiej stronie lustra
INŻYNIER
Napęd wielkiej szansy
Silnik spalinowy jest doskonalony od ponad 100 lat. Ale zasadnicza konstrukcja pozostaje niezmieniona. Inżynierowie doszli do przekonania, że silnik ten osiągnął swój optymalny kształt. Zbigniew Staniec z Oławy zakwestionował ten pogląd, opracował i zbudował silnik nowy, lepszy, o "wędrującej komorze spalania". Od lat stara się przekonać do swojej koncepcji fachowców i producentów, na razie - bez rezultatu. Czy starania twórcy trzeba będzie zaliczyć do "cierpień wynalazcy" jak wiele innych?
Zbigniew Staniec
STAŁE POZYCJE
Co pan na to, inżynierze? Piąta noc lotnicza
Nasz komentarz. Promuje nas jakość
Felieton. Gospodarcza pułapka
Filozofia pojęć technicznych (45). Pneumatyka
Giełda wynalazków i projektów. Metale nie z tej ziemi
Wino dla inżyniera (117). Pouilly-Fume
Recenzja PT. Para buch, koła w ruch…
Parlament 500 milionów. Miliardowe oszustwo. Banki pod kontrolą. Szkoła dla rynku
Złoty Inżynier 2013 – kandydaci: Tomasz Babul. Janusz Chełchowski
Wątpię, więc jestem. Martwe prawdy