NASZ PATRONAT

Noc w Instytucie

Artykuły realizujące zadanie pn. „Polska nauka w biznesie i przemyśle. Ludzie nauki i ich wynalazki. Nauka otwarta dla społeczeństwa”,
są dofinansowywane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


INNOWACJE

Wykorzystać szanse

Z prof. Krzysztofem Janem Kurzydłowskim, dyrektorem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, rozmawia Marek Bielski

Siła uVODzenia, czyli telewizja wszechobecna

Czy za 10-20 lat z naszych stolików zniknie pilot od telewizora, bo kanały telewizyjne zastąpią aplikacje, a ekrany będziemy nosić wszędzie z sobą?

Już dziś niektórymi modelami telewizorów można sterować za pomocą smartfona lub tabletu, ale płaskie ekrany – a na rynku są już „giganty” o przekątnej ponad 2 m – z naszych mieszkań nie znikną. Natomiast coraz częściej będziemy, co już zresztą robimy, oglądać na nich wybrane pozycje programu telewizyjnego.

Jerzy Bojanowicz

EDUKACJA

Wyższe progi

Z prof. dr hab. inż. Kazimierzem Furtakiem, rektorem Politechniki Krakowskiej, rozmawia Jerzy Bojanowicz.

NAUKA

Ekologiczne materiały budowlane

Tekst został zgłoszony na II Światowy Zjazd Inżynierów Polskich

Glina, wapno oraz słoma towarzyszyły cywilizacji jako materiał budowlany od zarania dziejów. W XX w., kiedy budownictwo zostało zdominowane przez beton, a propaganda ze wschodu Europy nawoływała do postępu, naturalne materiały budowlane odstawiono na bok. Dzisiaj, m.in. ze względu na niezwykle ważne hasło „zrównoważony rozwój w budownictwie” oraz powiększające się problemy ekologiczne, powoli powraca świadomość możliwości wykorzystania zasobów natury w budownictwie. Powstają eksperymentalne budynki oraz materiały budowlane.

mgr inż. Przemysław Brzyski, Politechnika Lubelska, Wydział Budownictwa i Architektury.

Energetyka jądrowa na świecie (1)

Energia elektryczna wytwarzana w elektrowniach jądrowych to znacząca część całkowitej produkcji energii. Szybki rozwój energetyki jądrowej w poprzednich dekadach uległ spowolnieniu w ostatnich kilkunastu latach. Sytuacja ta została spowodowana obawami o możliwość bezpiecznej eksploatacji elektrowni jądrowych. Awaria reaktora w Czarnobylu oraz katastrofa elektrowni w Fukushimie przyczyniły się do wzrostu lęku związanego z pracą elektrowni jądrowych. Rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną wymaga poszukiwania nowych metod produkcji tej energii. Energetyka jądrowa wykorzystująca nowe rozwiązania techniczne jest bezpieczna pod warunkiem, że człowiek nie podejmie działań wymierzonych w pracę elektrowni.

Wojciech Kramarek, Politechnika Warszawska; Tadeusz Sałaciński, Politechnika Warszawska

GOSPODARKA

Mądrze interpretujmy tę ustawę

Z Tadeuszem Pokrywką, prezesem Krajowej Izby Gospodarczej Przemysłu Spożywczego i Opakowań, współtwórcą Dobrowolnego Porozumienia REKARTON, rozmawia Henryk Piekut.

ZDROWIE

Rak czai się w buzi

Czy warto się przejmować byle chrypką? Uporczywa chrypka, której nie towarzyszy przeziębienie, czasami okazuje się wcale nie taką banalną dolegliwością. Z każdym rokiem zastraszająco wzrasta liczba zachorowań na nowotwory głowy i szyi, zwłaszcza wśród kobiet.

Irena Fober

STAŁE POZYCJE

Co pan na to, inżynierze? Zagmatwany świat danych

Nasz komentarz. (Nie)wspólny interes!

Felieton. Fundusz UE – czas na krytykę

Filozofia pojęć technicznych (44). Tor

Giełda wynalazków i projektów. Włókna prawie żywe

Niebo nad głową. Jesień z jasną kometą w tle

Wino dla inżyniera (116). Viognier

Recenzja PT. Chudnij z głową!

Parlament 500 milionów. Biopaliwa na nowo. Uczciwy staż

Złoty Inżynier 2013 – kandydaci: Zbigniew Ajchler. Radosław E. Chyłek

Wątpię, więc jestem. Gdzie iść