Zawartość nr 20/2013
NASZ PATRONAT
Noc w Instytucie Artykuły realizujące zadanie pn. „Polska nauka w biznesie i przemyśle. Ludzie nauki i ich wynalazki. Nauka otwarta dla społeczeństwa”,są dofinansowywane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
INNOWACJE
Z prof. Krzysztofem Janem Kurzydłowskim, dyrektorem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, rozmawia Marek Bielski
Siła uVODzenia, czyli telewizja wszechobecna
Czy za 10-20 lat z naszych stolików zniknie pilot od telewizora, bo kanały telewizyjne zastąpią aplikacje, a ekrany będziemy nosić wszędzie z sobą?
Już dziś niektórymi modelami telewizorów można sterować za pomocą smartfona lub tabletu, ale płaskie ekrany – a na rynku są już „giganty” o przekątnej ponad 2 m – z naszych mieszkań nie znikną. Natomiast coraz częściej będziemy, co już zresztą robimy, oglądać na nich wybrane pozycje programu telewizyjnego.
Jerzy Bojanowicz
EDUKACJA
Z prof. dr hab. inż. Kazimierzem Furtakiem, rektorem Politechniki Krakowskiej, rozmawia Jerzy Bojanowicz.
NAUKA
Ekologiczne materiały budowlane
Tekst został zgłoszony na II Światowy Zjazd Inżynierów Polskich
Glina, wapno oraz słoma towarzyszyły cywilizacji jako materiał budowlany od zarania dziejów. W XX w., kiedy budownictwo zostało zdominowane przez beton, a propaganda ze wschodu Europy nawoływała do postępu, naturalne materiały budowlane odstawiono na bok. Dzisiaj, m.in. ze względu na niezwykle ważne hasło „zrównoważony rozwój w budownictwie” oraz powiększające się problemy ekologiczne, powoli powraca świadomość możliwości wykorzystania zasobów natury w budownictwie. Powstają eksperymentalne budynki oraz materiały budowlane.
mgr inż. Przemysław Brzyski, Politechnika Lubelska, Wydział Budownictwa i Architektury.
Energetyka jądrowa na świecie (1)
Energia elektryczna wytwarzana w elektrowniach jądrowych to znacząca część całkowitej produkcji energii. Szybki rozwój energetyki jądrowej w poprzednich dekadach uległ spowolnieniu w ostatnich kilkunastu latach. Sytuacja ta została spowodowana obawami o możliwość bezpiecznej eksploatacji elektrowni jądrowych. Awaria reaktora w Czarnobylu oraz katastrofa elektrowni w Fukushimie przyczyniły się do wzrostu lęku związanego z pracą elektrowni jądrowych. Rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną wymaga poszukiwania nowych metod produkcji tej energii. Energetyka jądrowa wykorzystująca nowe rozwiązania techniczne jest bezpieczna pod warunkiem, że człowiek nie podejmie działań wymierzonych w pracę elektrowni.
Wojciech Kramarek, Politechnika Warszawska; Tadeusz Sałaciński, Politechnika Warszawska
GOSPODARKA
Mądrze interpretujmy tę ustawę
Z Tadeuszem Pokrywką, prezesem Krajowej Izby Gospodarczej Przemysłu Spożywczego i Opakowań, współtwórcą Dobrowolnego Porozumienia REKARTON, rozmawia Henryk Piekut.
ZDROWIE
Czy warto się przejmować byle chrypką? Uporczywa chrypka, której nie towarzyszy przeziębienie, czasami okazuje się wcale nie taką banalną dolegliwością. Z każdym rokiem zastraszająco wzrasta liczba zachorowań na nowotwory głowy i szyi, zwłaszcza wśród kobiet.
Irena Fober
STAŁE POZYCJE
Co pan na to, inżynierze? Zagmatwany świat danych
Nasz komentarz. (Nie)wspólny interes!
Felieton. Fundusz UE – czas na krytykę
Filozofia pojęć technicznych (44). Tor
Giełda wynalazków i projektów. Włókna prawie żywe
Niebo nad głową. Jesień z jasną kometą w tle
Wino dla inżyniera (116). Viognier
Recenzja PT. Chudnij z głową!
Parlament 500 milionów. Biopaliwa na nowo. Uczciwy staż
Złoty Inżynier 2013 – kandydaci: Zbigniew Ajchler. Radosław E. Chyłek
Wątpię, więc jestem. Gdzie iść