Artykuły z cyklu „Polska nauka w biznesie i przemyśle. Ludzie nauki i ich wynalazki. Nauka otwarta dla społeczeństwa”,
są dofinansowywane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

II ŚWIATOWY ZJAZD INŻYNIERÓW POLSKICH. INŻYNIEROWIE OJCZYŹNIE I ŚWIATU

List Prezydenta, Bronisława Komorowskiego do uczestników i organizatorów II Światowego Zjazdu Inżynierów Polskich

Wystąpienie Robina Burnetta, ambasadora Wielkiej Brytanii

INŻYNIER

O „Inteligentnym Rozwoju”

Tegoroczne, XI Forum Inżynierskie, jak zwykle towarzyszące poznańskim targom Innowacje, Technologie, Maszyny, przebiegało w momencie, który może okazać się przełomowy: dobiega końca III umowa między Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego a FSNT-NOT na dofinansowanie projektów celowych, a formuła następnych jest niejasna. Zmianie ulegnie także tryb stymulowania innowacji z funduszy unijnych, gdyż wygasł Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Co dalej?

Zygmunt Jazukiewicz

Mistrz Techniki NOT 2013

INFRASTRUKTURA

Misja geodezja

Z inż. Stanisławem Cegielskim, wybranym w czerwcu na drugą kadencję prezesem Stowarzyszenia Geodetów Polskich (SGP), rozmawia Jerzy Bojanowicz.

Sztuka geodezji

Skoro świt bowiem wstał jeometra, zabrał z karczmy wiązkę kijów, blaszaną rurę z planem, oplataną butelkę najmocniejszej gorzałki i poszedł na dworskie pola.

Taki literacko sugestywny, działający mocno na wyobraźnię, ale zarazem jednostronny i niepełny obraz pracy geometry pozostawił nam Prus w „Placówce”. Praktyczne zastosowanie geometrii przez geometrów, jak się jak się ich najpierw nazywało, później nadając im nazwę mierniczych, miało ogromne znaczenie dla cywilizacji.

Anna Bielska, Marek Bielski

Marco Polo

W tym roku mamy ostatnią szansę ubiegania się o dotację dla projektów transportowych przyjaznych środowisku w ramach programu Marco Polo. Wnioski będą przyjmowane do 23 sierpnia 2013 r.

Marek Dalka, menedżer PNO Consultants

Europa do potęgi-9

Ponad 1500 wybitnych naukowców, przedstawicieli najbardziej liczących się międzynarodowych koncernów i innowacyjnych małych firm, instytucji venture capital oraz polityków z 50 krajów wzięło udział w EuroNanoForum 2013.

Nanotechnologiczne biennale zorganizowano już po raz szósty. Tym razem konferencja odbyła się pod koniec czerwca w Dublinie w ramach irlandzkiego przewodnictwa Radzie Unii Europejskiej.

if

Podtopienia i powodzie

Śnieżna zima sprawiła, że kiedy przyszło ocieplenie, w tym roku dość późno, zastanawialiśmy się, jakie miasta zostaną zalane. Na szczęście nic poważnego się nie stało. W pierwszym tygodniu czerwca pojawiły się doniesienia o fali powodziowej na Odrze, a pod koniec miesiąca - o sporych podtopieniach.

Jerzy Bojanowicz

Ocalić Piękną Helenę

Z Ferdynandem B. Ruszczycem, dyrektorem Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, rozmawia Jerzy Bojanowicz.

GOSPODARKA

Nie tylko dla przemysłu mięsnego

PEK-MONT sp. z o.o. to średniej wielkości firma dająca zatrudnienie około 160 osobom, z siedzibą w Bielsku, małym miasteczku między Płockiem a Sierpcem na Mazowszu. Zaczynała swoją działalność w 1992 r. Mając trzech wspólników z wykształceniem technicznym, których największym kapitałem była wiedza o tym, że zmieniający się przemysł mięsny będzie potrzebował nowoczesnych maszyn i urządzeń, szturmem wkroczyła w rynek.

Henryk Piekut

Weź urlop ojcze

Starzejące się społeczeństwo, jeden z najniższych przyrostów naturalnych w Europie, brak równości płci oraz nie najlepsza polityka społeczna, to obraz współczesnej Polski.Pora rozwiązać te sprawy, stanowiące zagadnienia kluczowe nie tylko dla polskich rodzin, ale także dla gospodarki państwa.

Elżbieta Tomaszewska

 

Smaczne robactwo

Jeśli chcesz ocalić świat przed głodem, a klimat przed eksplozją gazów cieplarnianych, jedz owady. Pomoże ci w tym opublikowany w maju raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO. I świadomość, że insektami żywią się co dziennie już jakieś dwa miliardy ludzi na świecie.

Irena Fober

NAUKA

Most Modrzejewskiego w Nowym Orleanie

Skrót referatu został wygłoszony przez dr. inż. Jana S. Płachtę 27 czerwca 2013 r. w Warszawskim Domu Technika podczas II Światowego Zjazdu Inżynierów Polskich.

MEDYCYNA

Przyjaciel Twojego Mężczyzny

Co drugi mężczyzna po pięćdziesiątce cierpi na schorzenia, które ograniczają satysfakcję z życia seksualnego. I tylko co piąty robi cokolwiek: idzie do lekarza lub zamawia jakiś lek w internecie. Większość nie robi nic, lekceważy problem, zrzuca kłopot na karb wieku. Albo czeka na cud.

Irena Fober

Od Teneryfy (przez Dublin) do serca

Z prof. n. tech. dr hab. n. fiz. inż. lek. med. Haliną Podbielską, dyrektorem Instytutu Inżynierii Biomedycznej i Pomiarowej Politechniki Wrocławskiej, kierownikiem Grupy Bio-Optyki i członkiem Międzynarodowego Komitetu Doradczego EuroNanoForum 2013, rozmawia Irena Fober.

Na paskudną ranę

Szkielet dla przedsiębiorczych

 

 

STAŁE POZYCJE

Nasz komentarz. "Inżynier projektuje przyszłość"

Recenzja PT. Dzieje jednego banku. Szczepanik nieznany?

Niebo nad głową. Urlop z letnimi gwiazdami – czemu nie?

Felieton. Architekci innowacyjności

Filozofia pojęć technicznych (40). Gąsienica

Giełda wynalazków i projektów. Kto się boi lnu?

Wino dla inżyniera (112). Chile trochę inaczej

Parlament 500 milionów. Płać podatki, nie oszukuj. Dobra emerytura.

Złoty Inżynier 2013 – kandydaci: Józef Buczak. Aleksandra Kolano–Burian.

Wątpię, więc jestem. Myśleć każdy może