Zawartość numeru 13/2013
Deklaracja I Światowego Zjazdu Inżynierów Polskich
II ŚWIATOWY ZJAZD INŻYNIERÓW POLSKICH. INŻYNIEROWIE OJCZYŹNIE I ŚWIATU
Historia i gospodarka
Prof. dr hab. inż. Włodzimierz Kurnik, rektor Politechniki Warszawskiej w latach 2005-2012, inicjator I Światowego Zjazdu Inżynierów Polskich.
Po co przyjechaliśmy do Polski?
Z Andrzejem Tombińskim z Europejskiej Federacji Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych i Andrzejem S. Nowakiem, Prezesem Rady Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej, rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.
Od POLAKÓW RAZEM do Światowych Zjazdów
Prof. dr inż. Ryszard Chmielowiec, Wielka Brytania.
Z prof. Michałem Kleiberem, prezesem Polskiej Akademii Nauk, rozmawia Marek Bielski.
Moi znajomi
Dipl. ing. Józef Buczak, prezes Stowarzyszenia Polskich Inżynierów i Techników w Austrii.
Obce słowo: entrepreneuriat
Mgr inż. Lucjan Sobkowiak, honorowy „Złoty Inżynier” Przeglądu Technicznego, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Polskich we Francji.
Czy wyższe uczelnie – z powodu przestarzałego systemu kształcenia - są szkołami bezrobotnych? Czy też - dysponując nowoczesną bazą dydaktyczną oraz laboratoriami i aparaturą - dobrze kształcą? Jakie są mocne strony polskiego inżyniera? Czego pracodawca może oczekiwać od absolwentów?
Z prof. dr hab. inż. Tadeuszem Więckowskim, rektorem Politechniki Wrocławskiej, przewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych oraz prof. dr hab. inż. Tadeuszem Słomką, rektorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, rozmawia Jerzy Bojanowicz.
Zjazd postulatów i sentymentów
Z prof. dr. hab. inż. Janem Szmidtem, rektorem Politechniki Warszawskiej, rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.
Polskie realia
Z prof. dr hab. inż. Maciejem Kaliskim, dyrektorem Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Gospodarki, profesorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, rozmawia Marek Bielski.
Dlaczego z Ameryką Północną?
W jaki sposób USA i Kanada rozwinęły swe zdolności wydobycia gazu z łupków, jak Polska może skorzystać z doświadczeń tamtejszych firm i dlaczego ich inwestycje w polski gaz z łupków mają wartość znacznie większą, niż tylko bezpośrednio zainwestowane pieniądze? Na te pytania odpowiada Piotr D. Moncarz, consulting professor na Stanford University, główny inżynier w Exponent, Menlo Park oraz przewodniczący Polsko-Amerykańskiej Rady Współpracy w Palo Alto, Kalifornia.
Bursztynowa konstrukcja
PGE ARENA w Gdańsku jest największym obiektem sportowo-widowiskowym w Polsce na północ od Warszawy. Symboliczna forma stadionu, która nawiązuje do obrobionej bryły bursztynu, stała się wyzwaniem nie tylko dla architektów i konstruktorów, ale także dla inwestora, głównego wykonawcy i polskich urzędów. Jak powstawał stadion w Gdańsku opowiada Bożena Wawrzyniak-Manko, architekt w RKW Architektur + Städtebau, Düsseldorf.
I inżynier stworzy mózg?
Z dr. hab. inż. Piotrem Bogorodzkim z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, rozmawia Irena Fober.
To jest kraj dla grafenu
Nadzieją Europy są badawcze projekty flagowe, łączące wysiłki najlepszych ośrodków naukowych wokół nowych technologii o przełomowym znaczeniu dla gospodarki. Komisja Europejska wybrała dwa takie projekty, jednym z nich technologia grafenu.
Z nurtem współpracy
Dr hab. inż. Czesław Szczegielniak, wiceprezes Wrocławskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych.
Słupsk i Ostrołęka bliżej Wilna
Rozstrzygnięcie siódmej edycji konkursu „Inżynier Roku” organizowanego przez Stowarzyszenie Techników i Inżynierów Polskich na Litwie, ściągnęło wiosną do Wilna przedstawicieli wielu organizacji NOT-owskich z całej Polski wraz z prezes FSNT- NOT Ewą Mańkiewicz - Cudny. Henryk Piekut
W trudnych warunkach
Jan Andrzejewski, wiceprezes Związku Inżynierów Litwy, wieloletni Prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Polskich na Litwie:
O tym, czy energetyka jądrowa jest potrzebna naszej gospodarce, mówi Hanna Trojanowska, pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki jądrowej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.
Prof. nadzw. dr inż. Andrzej Strupczewski, Narodowe Centrum Badań Jądrowych.
INŻYNIER
W PT’12 pisaliśmy o powołanym z inicjatywy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego społecznym zespole, którego zadaniem jest przygotowanie koncepcji renowacji Cadillaca Fleetwood Special Seven Passengers Limousine model 355D, zamówionego dla Marszałka Józefa Piłsudskiego. Irena Fober
GOSPODARKA
Nowe obowiązki lidera
Z inż. Tadeuszem Glazerem, dyrektorem ds. badań i certyfikacji w Polskim Centrum Badań i Certyfikacji S.A., rozmawia Henryk Piekut.
STAŁE POZYCJE
Nasz komentarz. Zawsze razem
Co pan na to, inżynierze? Wolni, kreatywni, pracowici
Recenzja PT. Powrót. Rzecz o Janie Czochralskim
Wątpię, więc jestem. Świata obywatel
Złoty Inżynier 2013 – kandydaci: Eugeniusz Głuchowski. Teodor Kosiarski