Deklaracja I Światowego Zjazdu Inżynierów Polskich

II ŚWIATOWY ZJAZD INŻYNIERÓW POLSKICH. INŻYNIEROWIE OJCZYŹNIE I ŚWIATU

Historia i gospodarka

Prof. dr hab. inż. Włodzimierz Kurnik, rektor Politechniki Warszawskiej w latach 2005-2012, inicjator I Światowego Zjazdu Inżynierów Polskich.

Po co przyjechaliśmy do Polski?

Z Andrzejem Tombińskim z Europejskiej Federacji Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych i Andrzejem S. Nowakiem, Prezesem Rady Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej, rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.

Od POLAKÓW RAZEM do Światowych Zjazdów

Prof. dr inż. Ryszard Chmielowiec, Wielka Brytania.

O co nie pytają politycy?

Z prof. Michałem Kleiberem, prezesem Polskiej Akademii Nauk, rozmawia Marek Bielski.

Moi znajomi

Dipl. ing. Józef Buczak, prezes Stowarzyszenia Polskich Inżynierów i Techników w Austrii.

Obce słowo: entrepreneuriat

Mgr inż. Lucjan Sobkowiak, honorowy „Złoty Inżynier” Przeglądu Technicznego, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Polskich we Francji.

W cieniu bolońskiego systemu

Czy wyższe uczelnie – z powodu przestarzałego systemu kształcenia - są szkołami bezrobotnych? Czy też - dysponując nowoczesną bazą dydaktyczną oraz laboratoriami i aparaturą - dobrze kształcą? Jakie są mocne strony polskiego inżyniera? Czego pracodawca może oczekiwać od absolwentów?

Z prof. dr hab. inż. Tadeuszem Więckowskim, rektorem Politechniki Wrocławskiej, przewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych oraz prof. dr hab. inż. Tadeuszem Słomką, rektorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, rozmawia Jerzy Bojanowicz.

Zjazd postulatów i sentymentów

Z prof. dr. hab. inż. Janem Szmidtem, rektorem Politechniki Warszawskiej, rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.

Polskie realia

Z prof. dr hab. inż. Maciejem Kaliskim, dyrektorem Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Gospodarki, profesorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, rozmawia Marek Bielski.

Dlaczego z Ameryką Północną?

W jaki sposób USA i Kanada rozwinęły swe zdolności wydobycia gazu z łupków, jak Polska może skorzystać z doświadczeń tamtejszych firm i dlaczego ich inwestycje w polski gaz z łupków mają wartość znacznie większą, niż tylko bezpośrednio zainwestowane pieniądze? Na te pytania odpowiada Piotr D. Moncarz, consulting professor na Stanford University, główny inżynier w Exponent, Menlo Park oraz przewodniczący Polsko-Amerykańskiej Rady Współpracy w Palo Alto, Kalifornia.

Bursztynowa konstrukcja

PGE ARENA w Gdańsku jest największym obiektem sportowo-widowiskowym w Polsce na północ od Warszawy. Symboliczna forma stadionu, która nawiązuje do obrobionej bryły bursztynu, stała się wyzwaniem nie tylko dla architektów i konstruktorów, ale także dla inwestora, głównego wykonawcy i polskich urzędów. Jak powstawał stadion w Gdańsku opowiada Bożena Wawrzyniak-Manko, architekt w RKW Architektur + Städtebau, Düsseldorf.

I inżynier stworzy mózg?

Z dr. hab. inż. Piotrem Bogorodzkim z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, rozmawia Irena Fober.

To jest kraj dla grafenu

Nadzieją Europy są badawcze projekty flagowe, łączące wysiłki najlepszych ośrodków naukowych wokół nowych technologii o przełomowym znaczeniu dla gospodarki. Komisja Europejska wybrała dwa takie projekty, jednym z nich technologia grafenu.

Z nurtem współpracy

Dr hab. inż. Czesław Szczegielniak, wiceprezes Wrocławskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych.

Słupsk i Ostrołęka bliżej Wilna

Rozstrzygnięcie siódmej edycji konkursu „Inżynier Roku” organizowanego przez Stowarzyszenie Techników i Inżynierów Polskich na Litwie, ściągnęło wiosną do Wilna przedstawicieli wielu organizacji NOT-owskich z całej Polski wraz z prezes FSNT- NOT Ewą Mańkiewicz - Cudny. Henryk Piekut

W trudnych warunkach

Jan Andrzejewski, wiceprezes Związku Inżynierów Litwy, wieloletni Prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Polskich na Litwie:

Atom? Trzy razy TAK!

O tym, czy energetyka jądrowa jest potrzebna naszej gospodarce, mówi Hanna Trojanowska, pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki jądrowej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Lepszy od węgla

Prof. nadzw. dr inż. Andrzej Strupczewski, Narodowe Centrum Badań Jądrowych.

INŻYNIER

Detektywi w Muzeum

W PT’12 pisaliśmy o powołanym z inicjatywy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego społecznym zespole, którego zadaniem jest przygotowanie koncepcji renowacji Cadillaca Fleetwood Special Seven Passengers Limousine model 355D, zamówionego dla Marszałka Józefa Piłsudskiego. Irena Fober

GOSPODARKA

Nowe obowiązki lidera

Z inż. Tadeuszem Glazerem, dyrektorem ds. badań i certyfikacji w Polskim Centrum Badań i Certyfikacji S.A., rozmawia Henryk Piekut.

STAŁE POZYCJE

Nasz komentarz. Zawsze razem

Co pan na to, inżynierze? Wolni, kreatywni, pracowici

Recenzja PT. Powrót. Rzecz o Janie Czochralskim

Wątpię, więc jestem. Świata obywatel

Złoty Inżynier 2013 – kandydaci: Eugeniusz Głuchowski. Teodor Kosiarski