Zawartość nr 10-11_2013
NASZ PATRONAT
INŻYNIER
Orędzie dr. Hamadouna I. TOURÉ, sekretarza generalnego Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej
Wypowiedź prof. nzw. dr. hab. inż. Jerzego BARGLIKA, prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP)
Informatyka to bezpieczne drogi
Wypowiedź prof. dr. hab. inż. Mariana NOGI, prezesa Polskiego Towarzystwa Informatycznego (PTI)
Wydarzenie Inżynierskie: „CAx Innovation”
W Muzeum Techniki w Warszawie odbyła się trzydniowa wystawa CAx Innovation 2013, zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Upowszechniania Systemów Inżynierskich ProCAx przy współudziale Muzeum Techniki oraz Targów w Krakowie. Jej celem było zaprezentowanie współczesnych systemów wspomagania komputerowego procesów projektowania i wytwarzania, skrótowo oznaczanych jako technologie CAx.
Przedsiębiorca wzorowy
W Polsce jest 1,5 mln małych i średnich firm, wiele z nich dysponuje unikatowymi technologiami i deklaruje, że wdraża innowacje. Gdyby tylko co dziesiąta podjęła współpracę z projektantami, przedsiębiorcy stworzyliby 150 tys. nowych miejsc pracy.
Skoro więc mamy taki potencjał, to dlaczego każdego roku z około 300 absolwentów szkół projektowania tylko 10% pozostaje w zawodzie?
Leśnicy nazywają ich klanem, ale są i tacy, którzy mówią o nich już „ród Zajączkowskich”, chociaż protoplasta tego rodu wywodził się z galicyjskiej rodziny mieszczańskiej, a wcześniej tę rodzinę tworzyli rzemieślnicy i rolnicy z okolic Rejowca.
Henryk Piekut
Tytuł artykułu mógłby sugerować odniesienie się do poczciwego prądu elektrycznego, którego kierunek przepływu zależy wyłącznie od praw fizyki. Otóż, poza fizyką, jak wiemy, występują inne prądy, których kierunki nie zawsze są zgodne z naszymi oczekiwaniami. I nic po prawach fizyki, gdzie istnieje potrzeba działań o charakterze społecznym, zawodowym nie wspominając o polityce.
dr inż. Jerzy Kołłątaj
Polemika. Co z cywilizacją?
NAUKA
Cyfrowa szkoła – przeszkody i zaniedbania
Technologie kuszą od dziesięcioleci zastosowaniami w doskonaleniu edukacji na wszystkich szczeblach nauki. Podwaliny owej pokusy stworzył w latach 60. B. F. Skinner, który w 1954 r. ogłosił pierwszy artykuł na temat nauczania programowego. Wkrótce ideę tej formy nauczania upowszechnił w Polsce klasyk współczesnej dydaktyki Cz. Kupisiewicz.
Prof. dr hab. inż. Włodzimierz Gogołek, Uniwersytet Warszawski, Instytut Dziennikarstwa, Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych, kierownik Pracowni Dziennikarstwo Online
Z prof. Mitsuhiko TOHO z Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie rozmawia Marek Bielski
Ignacy Mościcki jest znany, choć ze znajomością postaci historycznych coraz u nas gorzej, jako prezydent II RP. Mało kto wie iż był on również elektrochemikiem, technologiem, znakowitym inżynierem, wynalazcą i ponadto świetnym organizatorem przemysłu. Warto jeszcze przypomnieć zupełnie zapomniany fragment z życia Ignacego Mościckiego, jego spór z Albertem Einsteinem.
Marek Bielski
GOSPODARKA
Azbest z dachów
Efektem realizowanego od 3 lat programu Narodowego i Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest zmiana krajobrazu polskich miasteczek i wsi, w których z dachów domów mieszkalnych i budynków gospodarskich zniknęło w tym czasie 84 tys. ton niebezpiecznego dla zdrowia azbestu, składnika popularnych niegdyś płyt eternitowych. Całkowity koszt tej ogólnopolskiej akcji wyniósł ponad 45 mln zł.
Jerzy Bojanowicz
Dobre rady na elektroodpady
Ich ilość rośnie niepostrzeżenie. Żyjemy w ich otoczeniu, nie zdając sobie z tego sprawy. Są w naszych miejscach pracy, zażywamy relaksu, rozrywki, uzyskujemy informacje. Ułatwiają nam życie i już nie wyobrażamy sobie, żebyśmy mogli bez nich funkcjonować. To komputery, drukarki, monitory, odbiorniki telewizyjne, lampy oświetleniowe, sprzęt AGD, telefony, tablety.
Henryk Piekut
ZDROWIE
Oko świadomości
Polacy wybrali: Wynalazkiem roku 2013 w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i TVP zostało Cyber-Oko przeznaczone do diagnozy i terapii osób w śpiączce oraz do porozumiewania się z ludźmi sparaliżowanymi. Rywalizację wygrało m.in. z detektorem dalekiej podczerwieni, który zamontowany na łaziku „Curiosity” trafił aż na Marsa. Telewidzowie śląc SMS-y na swojego faworyta widać uznali, że naukowcy najpierw powinni zrobić więcej dla potrzebujących na Ziemi, a dopiero potem myśleć o gwiazdach.
Irena Fober
Pigułka medycyny. Śmierć dzieci
Mysz gotowa do walki z otyłością
Zmodyfikowane genetycznie myszy, badane w jednym z nowych laboratoriów Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego w Warszawie, już wkrótce pomogą naukowcom lepiej zrozumieć mechanizmy odpowiedzialne za zaburzenia czynności metabolicznych prowadzące do otyłości.
oprac. mj
INFOTECHNOLOGIE
Drogi jak internet?
Transport wkracza w rewolucję cyfrową. Dziś jego stan przypomina erę komputerów przed wynalezieniem internetu oraz smartfonów i tabletów. Tym transportowym "internetem" będą Inteligentne Systemy Transportowe (ITS).
Zygmunt Jazukiewicz
Komórka na pokładzie
Czy mobilne urządzenia elektroniczne, jak telefon komórkowy czy tablet, są w stanie zakłócać elektronikę i awionikę samolotu, a zatem czy są groźne dla bezpieczeństwa lotu?
Maciej Kamyk
Cyfra w Polskim Radio
Publiczny nadawca będzie merytorycznym operatorem pierwszego pakietu cyfrowego radia w Polsce i jego nadawcą. Polskie Radio jest już gotowe do stałego nadawania za pomocą technologii DAB+ i pracuje nad ofertą programową.
Jerzy Bojanowicz
MOTORYZACJA
W miasto!
Pomysł na małe miejskie auto Skoda miała już w połowie lat 30. 80 lat później, z niemiecką pomocą, na rynku debiutuje Citigo. Już przed II wojną światową ogromny sukces sprzedaży zachęcił markę Skoda do poszerzenia gamy modelowej o mały samochód miejski. Prace konstrukcyjne zaowocowały wtedy siedmioma prototypami najmniejszego i w założeniu najtańszego modelu. Tak powstała m.in. Skoda Sagitta, którą można uznać za protoplastę debiutującego na polskim rynku Citigo. jt
STAŁE POZYCJE
Co pan na to, inżynierze? Na pomoc pszczołom
Nasz komentarz. Obudzić olbrzyma
Filozofia pojęć technicznych (38). Cięgno
Giełda wynalazków i projektów. Od radarów do cukrzycy
Felieton. Widmo protekcjonizmu wisi nad światem
Wino dla inżyniera (119). Urugwajskie tannaty
Parlament 500 milionów. Mediator e-sklepu. Kryzys (jak) w banku.
Złoty Inżynier 2013 – kandydaci: Ludwik Królas. Jan Olczak.
Wątpię, więc jestem. Bogactwo narodowe
Recenzja PT. Polityka a rolno-spożywcza innowacyjność.