NASZ PATRONAT


INŻYNIER

Rekordziści upiornych statystyk

Co roku giną w Polsce 4 tys. ludzi. Giną bez sensu, w samochodach lub pod kołami. Główną przyczyną jest nadmierna prędkość, którą teraz mają stopować fotoradary. Z drugiej strony - prędkość i "osiągi" aut są ciągle głównym atutem czołowych marek. Ludzie chcą jeździć coraz szybciej, po to też buduje się autostrady. Jeżeli ta sprzeczność nie zniknie, przyszłe postępy bezpieczeństwa ruchu można włożyć między bajki.

Zygmunt Jazukiewicz

Zakochać się w pustostanie

Sztuka ulicy powstająca w miejscu publicznym często jest formą bezprawnej ingerencji w estetykę otoczenia i kojarzy się z wandalizmem. Młoda artystka z Łodzi chciała uniknąć takich negatywnych skojarzeń.

Anna Bielska, Marek Bielski

Co się gapisz?

Na murach amerykańskich miast można spotkać napisy: What are you looking at? To swoista graficzna forma protestu przeciwko inwigilacji. Kamery monitoringu wizyjnego stały się częścią pejzażu współczesnego miasta. Jednych irytuje wszechobecność kamer, inni uważają, że są dzięki nim bardziej bezpieczni. Czy pierwsi się niepotrzebnie denerwują, a drudzy są faktycznie lepiej chronieni?

Z Pawłem WASZKIEWICZEM, dr nauk prawnych, adiunktem w Katedrze Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, rozmawia Marek Bielski.

Wszechobecne jak duchy

Po raz drugi w Muzeum Techniki NOT odbyła się (18-24 marca) znakomita wystawa - przegląd bezzałogowych systemów latających (BSL). Jest to inicjatywa niezmordowanego dyrektora Jerzego Jasiuka oraz nowego Stowarzyszenia - Ligi Przyjaciół Polskiego Lotnictwa, od początku bardzo aktywnego w propagowaniu zagadnień lotniczych i modelarstwa wśród młodzieży. jaz

Pionier metod numerycznych

16 kwietnia mija 30. rocznica śmierci prof. Oskara Matei, wybitnego specjalisty w dziedzinie teorii wytrzymałości materiałów. Oskar Mateja był godnym kontynuatorem światowych osiągnięć prof. Maksymiliana Tytusa Hubera. Korzystał już jednak z innego instrumentarium naukowego, czyli metody komputerowych obliczeń zwanej Metodą Elementów Skończonych (MES). Ta zawansowana metoda rozwiązywania układów równań różniczkowych dawała się z powodzeniem stosować m.in. w projektowaniu w budownictwie.

GOSPODARKA

Biodiesel już się nie podoba

Paliwa odnawialne miały być szansą europejskiej gospodarki na obniżenie emisji niezrównoważonego CO2 w transporcie. W ciągu kilku lat polski rynek tych paliw doszedł do wartości 3 mld zł i dał pracę kilkuset tysiącom ludzi.

Korzyści z empatii

Na pytanie: „Czy ochrona środowiska jest hamulcem gospodarki?” odpowiadali do tej pory prof. Andrzej Kraszewski, minister środowiska w pierwszym rządzie Donalda Tuska („PT” 23-24/12) oraz prof. Maciej Nowicki, zastępca przewodniczącego Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (“PT” 2/13). Dziś kolej na dr. Andrzeja KASSENBERGA z Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

Czy ekologia hamuje rozwój gospodarczy? Tak postawione pytanie można odwrócić i w ten sposób odpowiedzieć na nie, ale nie wprost. Jeżeli bowiem uświadomimy sobie, a jest to bardzo słabo dostrzegane, jakie korzyści gospodarcze niesie ze sobą dbałość o środowisko przyrodnicze to odpowiedzieć na tak zadane pytanie będzie samoistna. Korzyści te można podzielić na trzy rodzaje.

INNOWACJE

Widoczne niewidzialne

Najnowocześniejsze samoloty typu „stealth” (tzw. niewidzialne), takie jak F-35B Lightning II, stają wobec zagrożenia ze strony radarów i rakiet, które, jak twierdzą Rosjanie, potrafią je wykryć, śledzić i zestrzelić. Obecnie nawet Iran twierdzi, że buduje broń, która jest w stanie niszczyć amerykańskie bojowe maszyny.

Maciej Kamyk

Koleś na dobre i złe…

...drogi oczywiście. Mowa o produkowanym od 2008 r. Renault Koleos, należącym do klasy kompaktowych SUV-ów. Pierwszy samochód Renault w tym segmencie – Koleos - został zaprojektowany przez Patricka le Quementa i powstał przy współpracy z Renault Samsung oraz Nissanem.

Żwawa Oktawia

Skoda Octavia – jeden z najczęściej kupowanych samochodów w Polsce – ma opinię samochodu oszczędnego, rodzinnego itd., a więc w domyśle także „statecznego”. Jednak jeden z modeli Octavii, odróżniający się od innych tylko znaczkiem RS – znacznie odbiega od tego stereotypu.

INFOTECHNOLOGIE

W oceanie danych

Generowanie informacji nabrało ogromnego przyspieszenia. Ich ilość w najbliższych 5 latach będzie większa niż miało to miejsce przez ostatnie 5 tys. lat. Zjawisko Big Data, czyli niewyobrażalnego wzrostu, wręcz eksplozji danych, którymi dysponują osoby indywidualne i firmy, stwarza ogromne wyzwania, ale też możliwości dostępu do wartościowych analiz i wniosków pozwalających podejmować decyzje w sposób do tej pory niemożliwy.

STAŁE POZYCJE

Co pan na to, inżynierze? Jubileusz AURY

Nasz komentarz. Bądźmy elastyczni

Filozofia pojęć technicznych (37). Mimetyka

Giełda wynalazków i projektów. Robotyczna rodzinka

Wino dla inżyniera (109). Vega Sicilia

Parlament 500 milionów. Sprawiedliwe rolnictwo. Odejmowanie mandatów.

Złoty Inżynier 2013 – kandydaci: Leszek Adam Dobrzański. Marek Gwóźdź.

Wątpię, więc jestem. Igraszki z diabłem

Recenzja PT. Przygoda na bezdrożach. Koleją z Katowic do Raciborza.