NASZ PATRONAT

 

 

GOSPODARKA

Fundusz nastawiony na EFEKT

Nowa strategia na lata 2013-16, z perspektywą do 2020 r., uzgodniona z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego, Ministerstwem Gospodarki i - oczywiście - nadzorującym nas Ministerstwem Środowiska, uwzględnia kierunki rozwoju określone w dokumentach programowych, tj. w Polityce Ekologicznej Państwa oraz Strategii Bezpieczeństwo Energetyczne i Środowisko. Podkreślić należy fakt, że zawiera również ustalenia dotyczące prowadzenia działań środowiskowych w ramach Wspólnej Strategii działania Narodowego Funduszu i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, co czyni spójnymi przyszłe działania najważniejszych partnerów finansujących ochronę środowiska w kraju – mówi Małgorzata SKUCHA, od 1 stycznia 2013 r. – po wygraniu konkursu - prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w rozmowie z Jerzym Bojanowiczem.

Czym jest ekologistyka?

Wypowiedź dr Katarzyny MICHNIEWSKIEJ, prezes Eko Cykl Organizacja Odzysku S.A.

GAZELA uleczy transport miejski

Transport miejski przyszłości ma być niskoemisyjny, przyjazny środowisku i ekologiczny. Program GAZELA jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na ekologiczne i nowoczesne środki komunikacji miejskiej. W marcu pojawiła się szansa na rozwój ekologicznego transportu miejskiego.

Barbara Peć, konsultant, PNO Consultants Sp. z o.o.

Ostoją węgiel i gaz

Czy Polska może być krajem w pełni bezpiecznym i suwerennym energetycznie? To kluczowe pytania, na które szukano odpowiedzi w trakcie interesującej konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne Polski”, która odbyła się w Warszawskim Domu Technika NOT. Choć dużo się na ten temat mówi, rząd robi wrażenie, jakby nie był co do podstawowych założeń w energetyce zdeterminowany. Może wnioski z konferencji przyczynią się do bardziej radykalnych posunięć? Będą inspirowały także jeden z głównych nurtów tematycznych II Światowego Zjazdu Inżynierów Polskich.

Te oczekiwania wyraziła w trakcie otwarcia prezes FSNTNOT Ewa Mańkiewicz-Cudny, a agenda, sporządzona fachowo przez organizatorów – SEP (wiceprezes Jerzy Szastałło) i Komitet Gospodarki Energetycznej NOT (przewodniczący Henryk Gładyś) zawierała całe spektrum zagadnień decydujących o przyszłości polskiej energetyki. Doradca prezes FSNTNOT Włodzimierz Hausner podkreślił na wstępie, że czasu na wahania już nie ma: jeżeli nie podejmie się radykalnych decyzji systemowych, już w 2016 r. mogą nas czekać wyłączenia prądu.

Plusy jądrowej opcji

Na samym starcie Program Polskiej Energetyki Jądrowej ma już niestety całkiem spore opóźnienia. Czas więc zamienić słowa na decyzje, a decyzje na konkretne działanie. W przeciwnym razie środki finansowe wydatkowane do tej pory zostaną zmarnowane, tak jak to miało już miejsce w przypadku budowy elektrowni jądrowej w Żarnowcu.

Będziemy prosumentami?

Z mgr. inż. Robertem SŁOTWIŃSKIM, szefem sprzedaży Działu Techniki Sanitarnej SCHÜCO International Polska Sp. z o.o., rozmawia Henryk Piekut.

Magazyny - barometr gospodarki

Jednym z wyznaczników nowoczesności w gospodarce wolnorynkowej jest ekonomiczne gospodarowanie zapasami i powierzchniami służącymi wymianie handlowej. Malejąca ilość wolnego miejsca w magazynach wielkopowierzchniowych i budowa nowych obiektów to dowód, że z polską gospodarką nie jest aż tak źle.

Jerzy Bojanowicz

NAUKA

Genetyczny strach

Z prof. dr. hab. Tomaszem TWARDOWSKIM z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu rozmawia Irena Fober.

Rozwój i finansowanie przedsięwzięć informatycznych

W dobie światowego kryzysu trudno myśleć o rozwoju niewielkich przedsięwzięć do rozmiarów globalnych. Ale czy taki rozwój jest niemożliwy? Przedstawiamy formy wsparcia działań rozwoju i finansowania inicjatyw związanych z informatyką, choć nie tylko.

Red. P. Filipkowski, autorzy: P. Kurowski, D. Oleszczuk, B. Wojciechowski, Europejskie Centrum Technologii Społeczeństwa Informacyjnego

INŻYNIER

Mobilni entuzjaści

Staliśmy się społeczeństwem mobilnym, co widać także w zgłoszeniach wynalazków „prywatnych”, a więc tych, które są dziełem hobbistów oraz inżynierów z małych i średnich firm, gdzie fantazja najczęściej dochodzi do głosu. Większość z nich nie jest jeszcze wdrożona i czeka je zapewne trudna droga do upowszechnienia.

Jednolity europejski system patentowy

Prace nad tzw. jednolitym europejskim systemem patentowym toczą się już prawie pół wieku. Nic więc dziwnego, że wokół koncepcji jako tworu prawnego powstało wiele legend i mitów. Prace nad jego powstawaniem były elementem polityki europejskiej, której celem było stworzenie przeciwwagi dla silnej gospodarki amerykańskiej. Jednolity system ochrony patentowej niebezpodstawnie uznano za jeden z kluczowych czynników tworzących w Stanach Zjednoczonych korzystne warunki dla innowacyjnych przedsiębiorstw.

dr Marek Bury, pracownik Politechniki Warszawskiej, rzecznik patentowy w Patpol Kancelaria Patentowa Sp. z o.o.

INFOTECHNOLOGIE

Polski CeBIT

CeBIT to chyba najbardziej znane na świecie targi informatyczne oprogramowania, sprzętu komputerowego i nowych technologii (m.in. w telefonii komórkowej i artykułach RTV). Od 1986 r. są organizowane corocznie w połowie marca w Hanowerze i odwiedzają je miliony zwiedzających.

ZDROWIE

Nici z AGH

Każdy, kto poddał się interwencji chirurgicznej wie, jak nieprzyjemne jest zdejmowanie szwów w kilka dni po operacji. Wprawdzie lekarze mają już do dyspozycji nici polimerowe, które po spełnieniu swojego zadania same rozpuszczają się w organizmie, lecz ponieważ są mało wytrzymałe, stosuje się je tylko przy lżejszych zabiegach.

Wcześniej w głąb mózgu

Terapia głębokiej stymulacji mózgu (DBS – Deep Brain Stimulation) od 10 lat jest stosowana do leczenia pacjentów w zaawansowanym stadium choroby Parkinsona, szczególnie tych, którzy nie mogą być już leczeni farmakologicznie, ponieważ zażywanie lewodopy powoduje u nich silne zaburzenia motoryczne

INNOWACJE

Praktyczny Fiat 500L

W 55 lat od debiutu historycznej „pięćsetki” i 5 lat po prezentacji Fiata 500 w lipcu 2012 r. w Turynie zaprezentowano samochód Fiat 500L. To auto jest wytwarzane w Republice Serbskiej, w miejscowości Kragujevac, w wybudowanym na starej bazie zakładzie uchodzącym obecnie za jeden z najnowocześniejszych w branży motoryzacyjnej.

Henryk Piekut

STAŁE POZYCJE

Nasz komentarz. Od ściany do ściany

Co pan na to, inżynierze? Zasłużeni dla przemysłu

Filozofia pojęć technicznych (36). Rektyfikacja

Felieton. Nie tylko Unia powinna wspierać innowacje

Giełda wynalazków i projektów. Prądowe operacje

Wino dla inżyniera (108). Wino w internecie

Parlament 500 milionów. Budżet zjada własny ogon. Kontrola kontrolujących.

Złoty Inżynier 2013 – kandydaci: Maria Blich. Jan Marjanowski.

Wątpię, więc jestem. Harce na polu nauki

Recenzja PT. GMO odtajnione. Norblina trudna historia. Historie znad Wilii.

Niebo nad głową. Wiosna z Saturnem