NASZ PATRONAT

ZŁOTY INŻYNIER 2012

Laureaci XIX edycji Plebiscytu Czytelników „Przeglądu Technicznego” i ich wypowiedzi

INŻYNIER

Misja „sanitarnych”

Z Krystyną KORNIAK-FIGĄ, nowo wybraną prezes Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych, rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.

Jak cywilizacje zanikają?

Właściwie cywilizacje nie umierają1, a transformują się w następne. Tak jak w XXI w. Cywilizacja Zachodnia przeistacza się w Cywilizację Globalną. Rzadko się zdarza, żeby jakieś pokolenie zauważyło transformowanie się cywilizacji. Jedynie w XX w. zaczęła się transformacja państw dawnego Imperium Sowieckiego z gospodarek centralnie planowanych w gospodarki rynkowe. Oczywiście z różnymi skutkami w poszczególnych państwach tego regionu. Znana jest także transformacja gospodarcza Chin w tym samym wieku, równie mocno analizowana i strategizowana tak przez jej zwolenników, jak i przez jej przeciwników. Ale nikt nie mówi o transformacji Cywilizacji Chińskiej, trwającej już ponad 5000 lat. Wręcz przeciwnie, zaczyna się mówić o wpływie tej cywilizacji na obecną transformację gospodarczą Chin.

Andrzej Targowski

Konferencja "Debata o bezpieczeństwie energetycznym"

NAUKA

Grafenowa szansa Europy

Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych został zakwalifikowany do udziału w jednym z dwóch flagowych projektów badawczych Unii Europejskiej o szczególnej randze dla rozwoju technologii. Jest to projekt poświęcony grafenowi.

O perspektywach projektu mówi dyrektor ITME, dr Zygmunt ŁUCZYŃSKI

INNOWACJE

Gala wynalazców u Kopernika

XX Giełda polskich wynalazków (5-7.02.2013 r.) miała uroczystą oprawę - odbyła się w Centrum Nauki Kopernik. Okazja wyjątkowa - 20 lat polskiej obecności na światowych wystawach - i dorobek również imponujący.

STAŁE POZYCJE

Co pan na to, inżynierze? Nowy ład śmieciowy

Nasz komentarz. Inżynierski głos

Felieton. Polska innowacyjną pomyłką?

Recenzja PT. O Srebrnym Globie prawie wszystko

Giełda wynalazków i projektów. CO2 wyprze gaz łupkowy!

Wino dla inżyniera (106). Warszawskie wine-bary

Parlament 500 milionów. Nie poświęcajmy przyszłości. Do apteki po tańsze leki. Jaki to hamburger?

Złoty Inżynier 2013 – kandydaci: Ryszard Chmielowiec. Krzysztof Fałdowski.

Wątpię, więc jestem. Dokąd idziesz