NASZ PATRONAT

GOSPODARKA

Nie tylko COP 19

- To będzie rok intensywnej pracy w wielu obszarach ochrony środowiska - zadeklarował Marcin KOROLEC, minister środowiska, podczas konferencji prasowej 17 stycznia. Uporządkowanie kwestii związanych z odpadami komunalnymi, finalizacja przepisów dotyczących wydobycia gazu łupkowego, zrównoważona polityka mklimatyczna to tylko niektóre z zadań ministra środowiska na 2013 r.

Jerzy Bojanowicz

Śmieciowy tajfun

Ta ustawa, o niewinnie brzmiącym tytule, może okazać się trudną próbą, a nawet koszmarem dla gmin, zwłaszcza miejskich. Jest to operacja logistyczna na skalę, jakiej dawno nie było. Czy grozi nam utonięcie w śmieciach?

jaz

Prąd z odpadów - tak. Ale jak?

Biopaliwa są niewątpliwie jednym z ekologicznych tematów dekady. Hasła "biogazownia w każdej gminie", "zielone certyfikaty" , "gaz wysypiskowy", "energia ze ścieków" itp. ożywiają potencjalnych inwestorów i samorządy. W takie przedsięwzięcia już zainwestowano (z pomocą funduszy UE) miliardy. Czy zawsze są to najlepiej wydane pieniądze?

Zygmunt Jazukiewicz

Alpaka - zwierzę sympatyczne

Czy Polska stanie się potęgą w hodowli alpak - nosicieli najlepszej wełny na świecie? Wszelkie dane po temu są: dobre warunki naturalne, wielu zainteresowanych, obiecujące technologie, łatwy zbyt. Wystarczy nie przeszkadzać. I wspomóc badania.

jaz

Ogrzeje nas jądrówka?

Niezależnie, czy rację mają zwolennicy globalnego ocieplenia czy jego przeciwnicy, jedno jest pewne. Nie da się przeżyć zimy w naszym kraju bez branży ciepłowniczej! Ciepło bezproduktywnie utracone w procesie wytwarzania prądu elektrycznego zwane jest słusznie odpadowym. Jednak wcale tak być nie musi.

Marek Bielski

NAUKA

Węglowodory mamy, ale…

Sukcesy rozwoju w Stanach Zjednoczonych wydobycia węglowodorów z formacji łupkowych, a przede wszystkim prognozy US Energy Information Agency dotyczące ogromnych zasobów gazowego surowca w Polsce rozpoczęły wielką dyskusję zwolenników i przeciwników gazu z łupków. W Tej dyskusji nie bardzo zwracano uwagę na fakt, że górnictwo naftowe podobnie jak każda inna dziedzina nauki, to obszar bardzo specjalistycznej wiedzy. Właśnie przez ten brak wiedzy pojawiło się tak wiele błędnych ocen i wyobrażeń.

dr hab. inż. Jan Lubaś

Po co wozić śnieg przez Saharę?

Z prof. dr hab. n. med. Leszkiem Królickim, kierownikiem Zakładu Medycyny Nuklearnej Centralnego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, krajowym konsultantem w zakresie medycyny nuklearnej, rozmawia Irena Fober.

Meganadzieja w mikrosferach

W Pracowni Zol-Żel w Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej już wiele lat temu opracowano oryginalny proces zol-żel otrzymywania materiałów ceramicznych, który w literaturze światowej znany jest jako proces ICHTJ (INCT Process, patent PL). Proces ten pozwala otrzymywać materiały ceramiczne o skomplikowanym składzie i postaci fizycznej, m.in. proszki o ziarnach sferycznych litych lub pustych w środku.

Irena Fober

Projektowanie podciśnieniowych systemów spalinowych

System spalinowy w instalacjach grzewczych ma za zadanie nie tylko odprowadzać gazy powstające w komorze kotła na zewnątrz pomieszczenia z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawnych, ale także zapewnić wystarczającą ilość powietrza potrzebnego w procesie spalania.

Robert Cichowicz, dr inż., Katedra Techniki Ogrzewczej i Wentylacyjnej Politechniki Łódzkiej; Rafał Olejniczak, mgr inż. dyplomant Katedry Techniki Ogrzewczej i Wentylacyjnej Politechniki Łódzkiej

INŻYNIER

Włókienniczy bastion

Chyba mało kto ma świadomość, że „Dreamliner” - najnowszy samolot zakupiony ostatnio przez LOT - w 70% jest zbudowany z kompozytów włókienniczych.

Z prezesem Stowarzyszenia Włókienników Polskich (SWP), Elwirą Zarębą, rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.

Młyn nad Bystrzycą

Młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju jest jednym z bardziej interesujących przykładów udanego wykorzystania poprzemysłowego obiektu do celów kulturalnych i turystycznych.

Maciej Szymczyk

Natura cywilizacji

Gatunek ludzki żyje i rozwija się na Ziemi od paru milionów lat, chociaż człowiek rozumny (homo sapiens) żyje dopiero od 200 tys. lat. Mimo tak długiej już praktyki życiowej człowieka rozumnego, człowiek cywilizowany żyje dopiero od paru tysięcy lat. W tym czasie cywilizacja poczyniła olbrzymi postęp, czego dowodem jest wynalezienie religii, nauki, książek, ideologii, maszyn, komputerów, zaawansowanych leków, samochodów, samolotów, rakiet czy podróży w kosmos. Wynikiem tego jest olbrzymi wzrost populacji, pogorszenie jakości środowiska oraz wyczerpywanie się strategicznych zasobów. Czego wynikiem jest pytanie, czy czasem cywilizacja nie wykończy gatunku ludzkiego?

prof. dr Andrzej Targowski

INFOTECHNOLOGIE

Pstryk, pstryk, pstryk…

Kiedyś wystarczało kilka rolek małoobrazkowych filmów rocznie. No, chyba że ktoś miał tak liczną rodzinę, że nie mieściła się w kadrze albo dużo imprezował lub podróżował. Bo na jednej rolce filmu (36x24 mm) mieściło się 36 klatek. Dziś właściciel cyfrowego aparatu fotograficznego wyjeżdża na kilkudniową wycieczkę i zapisuje na karcie pamięci nawet i tysiąc zdjęć! Po czym przez 2-3 dni je ogląda, kasuje ewidentne gnioty, później pokazuje rodzinie i znajomym, a następnie… najczęściej do nich już nie zagląda.

Jerzy Bojanowicz

INNOWACJE

Skojarzone wytwarzanie energii

Polska energetyka skojarzona jest jedną z wyróżniających się w Europie pod względem udziału produkowanej energii. Posiadamy dużą ilość scentralizowanych układów ciepłowniczych zasilanych turbinami ciepłowniczymi. Niektóre, np. warszawski, należą do największych na świecie. Kraje europejskie czy Stany Zjednoczone muszą w tej chwili budować sieci ciepłownicze od podstaw.

Wojciech Naumowicz

Gdy kierowca się zdrzemnie

Wyposażenie pojazdów w poduszki powietrzne - największe osiągnięcie technologii bezpieczeństwa od czasu wprowadzenia pasów – uratowało życie wielu ludziom. Ale teraz nadchodzi bez porównania większa rewolucja.

Maciej Kamyk

Zadziorny maluch

Gdy przed wielu laty po raz pierwszy testowałem Twingo, wzbudzał on sensację na ulicach. Jednobryłowa linia nadwozia zwracała uwagę wszystkich – choć opinie były różne, od zachwytu do lekceważenia. Może warto dodać, że podczas jazdy po Polsce wielokroć zdarzało mi się, że zatrzymywała mnie policja drogowa w celu… obejrzenia autka.

jt

EDUKACJA

Tworzymy bank danych o lasach

Z dr. inż. Stanisławem ZAJĄCZKOWSKIM, zastępcą dyrektora Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, rozmawia Henryk Piekut.

STAŁE POZYCJE

Nasz komentarz. Odrzućmy to słowo

Filozofia pojęć technicznych (35). Matryca

Giełda wynalazków i projektów. Elektrownia już w domu

Wino dla inżyniera (105). Foradori i foie gras

Parlament 500 milionów. Bezrobocie coraz młodsze. Rating pilnowany. Dorsz na wakacje?

Złoty Inżynier 2013 – kandydaci: Zbigniew Ajchler. Stanisław Gach.

Wątpię, więc jestem. Gierki salonowe