NASZ PATRONAT

GOSPODARKA

Nowelizacja czy Kodeks Budowlany?

W październiku 2012 r. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej powołało 17-osobową Komisję Kodyfikacyjną Prawa Budowlanego pod przewodnictwem prof. Zygmunta Niewiadomskiego. Na inauguracji minister Sławomir Nowak nieoczekiwanie oznajmił, że najpierw potrzebne jest nowe Prawo Budowlane, czyli jeszcze jedna nowelizacja. Oznacza to, że na Kodeks Budowlany możemy czekać jeszcze latami.

Zygmunt Jazukiewicz

Zamysł mądrego budowania

Gdy Bolesław Prus pisał o potrzebie pracy rozumnej i wytrwałej dla kraju, Polski nie było na mapie świata. I polskie szable tego nie zmieniły. Kiedy się na niej pojawiła, większość jej budżetu najpierw pochłonęły wydatki wojenne. II RP jest czasem mozolnej budowy fundamentów nowoczesnego państwa. W końcu minionego rokujedna z pierwszych budów II RP - Zakłady Azotowe w Tarnowie - obchodziła jubileusz 85-lecia.

Marek Bielski

Składnik rozwoju

W „PT” 23-24/12 na pytanie: „Czy ochrona środowiska jest hamulcem gospodarki?” odpowiadał prof. Andrzej Kraszewski, minister środowiska w pierwszym rządzie Donalda Tuska. Dziś głos w tej sprawie oddajemy prof. Maciejowi NOWICKIEMU, ministrowi środowiska w rządach J.K. Bieleckiego (1991) i D. Tuska (listopad 2007 - luty 2010), założycielowi i prezesowi Fundacji Ekofundusz (1992-2007).

Jeden wzór, trzy parasole

Przedsiębiorcy coraz częściej doceniają korzyści z ochrony patentowej swoich rozwiązań technicznych, ale czy zdają sobie sprawę, że równie skutecznie mogą chronić wygląd produktu, jego wzornictwo i opakowanie?

INŻYNIER

Za Dobrowolskim nad Newę

Szczecin należy do ośrodków, które w największym stopniu dotknął upadek wielkiego przemysłu. W związku z nim pozycja inżyniera i stowarzyszeń NOT-owskich na Pomorzu Zachodnim zmienia się.

NAUKA

Regionalne procedury ochrony wynalazków

Twórca zainteresowany ochroną swego wynalazku powinien dokonać wyboru procedury, w oparciu o którą toczyć się będzie postępowanie. Poznanie dostępnych procedur jest niebagatelne, ponieważ ułatwia dokonanie sensownego wyboru takiej, która sprzyjać będzie skutecznej ochronie zgłaszanego rozwiązania. Zastosowanie przez zgłaszającego którejkolwiek procedury nie wyklucza możliwości zastosowania innej. Pojawiają się nierzadko takie sytuacje, kiedy zgłaszający, chcąc zapewnić wynalazkowi szybką, skuteczną i szeroką ochronę, dokonuje zgłoszenia korzystając z dwóch, a nawet trzech procedur (krajowej, europejskiej i PCT).

dr inż. Józef Waldemar Matusiak, ekspert PZSWiR

ZDROWIE

Zagadka w polu magnetycznym

To bardzo przyjemny sposób leczenia – pacjent rozwiązuje nieskomplikowane łamigłówki, rozpoznaje kształty lub odpowiada na proste pytania, a w tym samym czasie niektóre obszary jego mózgu poddane są nieinwazyjnej elektrostymulacji. Badania kliniczne przeprowadzone w wielu ośrodkach na świecie przekonują, że może być to skuteczny sposób na zredukowanie objawów demencji i poprawę pamięci.

Słodki oddech

W wydychanym przez nas powietrzu znajduje się blisko pół tysiąca różnych związków chemicznych. Wiele z nich to tzw. biomarkery, których stężenie może być wskaźnikiem poważnego schorzenia (m.in. astmy, chorób nerek, raka płuc, piersi, wątroby) lub... czasowej niedyspozycji uniemożliwiającej jazdę samochodem.

FELIETON

W drodze na Marsa

Nigdy nie będziemy całkiem na bieżąco, a zalew nowych informacji, tekstów, obrazów i dźwięków nie pozwoli się w pełni okiełznać. Czy nadchodzi czas na zmianę?

Mirosław Filiciak

STAŁE POZYCJE

Nasz komentarz. Odrzućmy to słowo.

Co pan na to, inżynierze? Bez nauki nie ma rozwoju

Filozofia pojęć technicznych (34). Katalizator

Giełda wynalazków i projektów. Wirtotechnologie CAMT-u

Wino dla inżyniera (104). Nero d'Avola i inne

Recenzja PT. Bydgoskie tramwaje. Rzeczpospolita łupkowa

Parlament 500 milionów. Przed podróżą. Ja, Europejczyk. Porządki na lotniskach

Złoty Inżynier 2013 – kandydaci: Zdzisław Paszkiewicz. Anna Zajezierska.

Wątpię, więc jestem. Gawędziarze