NASZ PATRONAT

 

 

INFOTECHNOLOGIE

Pilnuj danych!

Z najnowszego Światowego Badania Bezpieczeństwa Informacji wynika, że to nie hakerów, nie klęski żywiołowej informatycy boją się najbardziej lecz… swoich współpracowników. Prawie połowa dyrektorów IT chciałaby odciąć pracownikom dostęp do Facebooka lub Twittera. Czy mają rację?

Irena Fober

 

Nie tylko ataki

W drugiej połowie czerwca 2012 r. biurowe drukarki na całym świecie zaczęły „same” drukować stronę za stroną, aż do wyczerpania papieru. Według ekspertów od elektronicznych zabezpieczeń, tysiące zmarnowanych stron wyprodukował popularny w kręgach cyberprzestępców - złośliwy program Milicenso.

Jerzy Bojanowicz

 

INŻYNIER

W krainie świętego Mikołaja

Wśród dziennikarzy krąży powiedzenie, iż o obcym kraju wypada pisać wtedy, gdy pobyt w nim trwał kilka dni albo… kilka dziesiątek lat. Ponieważ z wiadomych przyczyn drugi wariant nie wchodzi w grę, podzielę się kilkoma spostrzeżeniami i wrażeniami z krótkiej eskapady nad brzegi zatok Fińskiej i Botnickiej.

Marek Bielski

 

Czar czarnego krążka

W przyszłości płyta CD będzie tylko nośnikiem danych, bo muzyki będziemy słuchać odtwarzanej z plików MP3 i w streamingu oraz nagranej na płytach winylowych – powiedział mi jeden z uczestników wystawy Audio Show. Nie jestem przekonany, ale rośnie grono fanów czarnego krążka i zaspokajających ich gusta wytwórni.

Jerzy Bojanowicz

 

Optyka dla Marynarki

Warszawa była pierwszym w cesarstwie rosyjskim miastem, w którym w połowie XIX w. rozpoczęto seryjne wytwarzanie przyrządów optycznych. W końcu wieku kilkanaście firm produkowało zarówno soczewki okularowe, jak również skomplikowane przyrządy optyczne.

Piotr Matejuk

 

GOSPODARKA

Witosowe megawaty

Sprzeczne opinie na temat sensu inwestowania w energetykę fotowoltaiczną zyskały szansę weryfikacji: 1 października 2012 r. ruszyła największa w Polsce farma fotowoltaiczna w Wierzchosławicach w województwie małopolskim, w rodzinnych okolicach Wincentego Witosa

jaz

Zawsze innowacyjni

Na pytania Przeglądu Technicznego odpowiada Edward GIERUT, prezes Fabryki Armatur S.A. w Jaśle.

NAUKA

Stymulant innowacyjności

Informacja patentowa to integralny i wyspecjalizowany fragment informacji naukowo-technicznej w gospodarce wolnorynkowej. Jest nieodzowna w działalności placówek naukowo-badawczych i jednostek gospodarczych, szczególnie MŚP każdego kraju. Wyselekcjonowana informacja naukowo-techniczna powinna być wykorzystywana w procesach decyzyjnych w różnych dziedzinach, jest bowiem ważnym źródłem prowadzenia prac naukowo-badawczych, a zwłaszcza ich tematyki. Walnie przyczynia się do prowadzenia przez przedsiębiorców racjonalnej polityki patentowej.

dr inż. Józef Waldemar Matusiak, ekspert PZSWiR

 

STAŁE POZYCJE

Nasz komentarz. Prawo na co dzień i od święta

Filozofia pojęć technicznych (33). Reaktor

Niebo nad głową. Rok z kometami

Giełda wynalazków i projektów. Doskonalenie diamentu

Wino dla inżyniera (103). Sycylia winem płynąca

Parlament 500 milionów. Powoli z tym gazem. Cena patentu

Złoty Inżynier 2013 – kandydaci: Andrzej Barczak. Grzegorz Gańko.

Wątpię, więc jestem. Dziecko potrzebne od zaraz

 

Zmarł

Aleksander Jerzy Wieczorkowski