Zawartość numeru 25/2012
NASZ PATRONAT
Nagrody FNP 2012
INŻYNIER
Z prof. dr. hab. inż. Marianem P. KAŹMIERKOWSKIM, dziekanem Wydziału IV Nauk Technicznych PAN, rozmawia Irena Fober.
Korzystają wszyscy, cenią nieliczni
Z osiągnięć techniki korzystają dziś wszyscy i na każdym kroku. Wprost trudno sobie wyobrazić, jak by wyglądał współczesny świat bez ogromnego postępu techniki, jaki miał miejsce w ostatnich stuleciach.
Ryszard Tadeusiewicz.
Unia dla ochrony środowiska
W ciągu ostatnich trzech lat (2010-12) 14 europejskich instytucji publicznych współpracowało nad udoskonaleniem regionalnej polityki i praktyk na rzecz promocji i ochrony bioróżnorodności przyrody.
Projekt nazywał się SURF Nature i był finansowany z programu Interreg IVc. Wśród uczestników projektu były m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Rada Generalna Departamentu Cotes d’Armor z Francji. Niedawno w Warszawie, w siedzibie przedstawicielstwa EU w Polsce, odbyło się podsumowanie tego projektu – na przykładzie współpracy Warmii i Mazur z bretońskim Cotes d’Armor.
Pod hasłem „Warszawa - Technika Wczoraj-Dziś-Jutro” 24-27 października odbywały się II Warszawskie Dni Techniki, które zorganizowali: Warszawski Oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich oraz Rada Stołeczna Naczelnej Organizacji Technicznej.
Dylemat wspólnych zasobów – artykuł dyskusyjny
Na wspólnym polu zasobów, jakim jest rynek, dokonują się obecnie istotne roszady. Dotyczą one zawodów regulowanych, których liczba w Polsce w 2012 r. wynosiła blisko 3801. Wprowadzając w temat tych, którzy dotychczas odrzucali tło medialnego szumu wokół tych kwestii, warto rozpocząć od przedstawienia głównych pojęć w tej społecznej dyskusji. Przede wszystkim: kogo deregulacja dotyczy i co oznacza?
Monika Budnik
Prof. Maksymilian Matakiewicz był naukowcem i społecznikiem, wychowawcą pokoleń specjalistów inżynierii wodnej w Polsce. Przedstawiamy mniej znany dotychczas epizod pracy zawodowej profesora związany z pobytem w Tarnowie i wykonaniem na zlecenie Magistratu kompletnego projektu ujęcia i wodociągu przeznaczonego dla tego miasta.
dr inż. Tadeusz Rzepecki
GOSPODARKA
Dotacje na Inteligentne Sieci Energetyczne
Małymi krokami na szczyt
Z dr. inż. Zbigniewem ZIENOWICZEM, prezesem firmy „Hydromega” Sp. z o.o. w Gdyni, rozmawia Marek Jachlewski.
Jak magazynować gaz?
Z mgr inż. Teresą LASKOWSKĄ, prezes Zarządu INVESTGAS SA w Warszawie, rozmawia Henryk Piekut.
Z pozycji lidera
Z dyrektorem Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, Stefanem GÓRALCZYKIEM, rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.
NAUKA
Obrońcy roślin
Szacuje się, że bez ochrony roślin przed chorobami, szkodnikami i chwastami światowe zbiory żywności byłyby o 1/3 niższe. W ogólnoświatowym systemie ochrony Polskę reprezentuje Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu.
Henryk Piekut
Energetyka termojądrowa (1)
Ponad 50% potrzebnej energii, głównie w postaci ropy naftowej i gazu, Unia Europejska importuje obecnie z krajów spoza swojego terytorium. Każdego roku bilans energetyczny jest ujemny i wynosi 240 mld euro. Kraje UE zużywają ponad 1725 mln t ropy naftowej rocznie o wartości 500 mld euro. Oczekuje się, że do 2015 r. potrzeby UE wzrosną do 1900 mln t rocznie. Zgodnie z obecnymi trendami w 2030 r. Unia Europejska będzie w 70% zależna od importu energii. Trzeba też wziąć pod uwagę to, że w ciągu najbliższych lat w krajach takich jak Chiny i Indie zużycie energii będzie musiało ulec podwojeniu po to, aby mógł nastąpić istotny wzrost poziomu życia mieszkańców tych krajów. Z tego powodu kwestią niezwykle ważną w skali świata jest zapewnienie ludzkości stabilnego źródła energii. Powinien to być pakiet różnych technologii, które, oprócz zapewnienia użytecznej energii, zagwarantują jednocześnie zmniejszenie wpływu emisji gazów cieplarnianych na klimat.
Andrzej Gałkowski
INFOTECHNOLOGIE
Salon bez kabli
Marzenie chyba każdej kobiety, bo mężczyznom kable jakoś nie przeszkadzają. No, chyba że zaplącze się w nie odkurzacz. Niestety, na spełnienie marzenia trzeba jeszcze trochę poczekać, chociaż…
Jerzy Bojanowicz
STAŁE POZYCJE
Nasz komentarz. Jednostronny dialog
Co pan na to, inżynierze? Polska Nagroda Jakości
Felieton. Skazani za trzęsienie?
Filozofia pojęć technicznych (31). Kryształ
Giełda wynalazków i projektów. Kotłowa matematyka
Wino dla inżyniera (101). Toskania - DOCG kontra IGT
Parlament 500 milionów. Energia za miliardy. Cenny standard. Pomoc dla ofiar
Złoty Inżynier 2012 – kandydaci: Piotr Okienczyc. Łukasz Uchański.
Wątpię, więc jestem. Złoty róg
Numer zawiera 12-stronicową wkładkę
HITY PROJEKTÓW CELOWYCH
Dyrektor Centrum Innowacji FSNT-NOT, Halina MIŁASZEWICZ
Z prof. Andrzejem KOLASĄ z Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.
Włodzimierz Hausner, doradca prezesa NOT.