NASZ PATRONAT

 

 

 

INŻYNIER

Tam idzie młodość

Przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego przeprowadziliśmy sondę na kilku uczelniach technicznych. Sprawdziliśmy, jakie kierunki cieszą się największym powodzeniem.

Łączy nas wieś

Z mgr. inż. Jackiem WĘSIERSKIM, prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Rolnictwa (SITR), rozmawia Henryk Piekut.

Susza i spokój

Na stopień wodny we Włocławku trafiam w apogeum suszy; przepływ wynosi 326 m3/s (średni roczny – 930 m3/s). Wszyscy oddychają z ulgą i czekają z niepokojem na zimę – okres największych stresów i wytężonej pracy po 18 godzin na dobę. Zapora musi żyć, reagując błyskawicznie na zmiany sytuacji. Wygląda na to, że znowu będzie gorąco.

Zygmunt Jazukiewicz

 

Wisła wyschła

Niezwykle niski poziom wody na Wiśle w Warszawie skłonił telewizyjnych prezenterów do ekscytujących ocen: „Najniższy poziom od 600 lat!”. Wystarczy uważnie słuchać i pytać w szkole podstawowej (już nawet niekoniecznie w gimnazjum), by rozumieć, że taka ocena jest po prostu niemożliwa.

EDUKACJA

Zmieniać się i tworzyć zmiany

Z rektorem Politechniki Łódzkiej, prof. Stanisławem BIELECKIM, rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.

GOSPODARKA

Polskie ryby w Unii

Z Kazimierzem Plocke, sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, rozmawia Henryk Piekut.

O owcach naukowo

Chów owiec w Polsce w celu pozyskiwania z nich wełny jest zupełnie nieopłacalny. Wartość wełny uzyskanej z polskiego merynosa pokrywa zaledwie koszty opłaty strzyżenia. Cenniejsze jest owcze mleko, a coraz bardziej docenia się wartość mięsa z młodych sztuk, tzw. jagnięciny.

Henryk Piekut

Łupkowa rewolucja? (1)

Państwowy Instytut Geologiczny oszacował zasoby gazu łupkowego w Polsce nadającego się do wydobycia na 346-768 mld m3. To 2,5-5,5 razy więcej niż surowca z wcześniej udokumentowanych złóż konwencjonalnych (145 mld m3). Przy uwzględnieniu pełnego zapotrzebowania Polski na gaz wraz z surowcem w złożach konwencjonalnych wystarczy go na 35-65 lat.

Cezary Tomasz Szyjko

 

Energia ze śmieci

Przeciwnicy spalarni śmieci podkreślają, że podczas procesu spalania odpadów do atmosfery przedostają się: dioksyny, furany, tlenki węgla, tlenki azotu, pył, metale ciężkie (kadm, rtęć, kobalt, nikiel, selen, ołów), chlorowodór, cyjanowodór, formaldehyd, styren i wiele innych organicznych i nieorganicznych związków chemicznych. Tymczasem technologia ich spalania dokonała znacznego postępu w zatrzymywaniu szkodliwych składników spalin.

Jubileuszowy ENERGETAB

Organizowane pod Szyndzielnią - corocznie zawsze we wrześniu - Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie „Energetab” wpisały się już na stałe do kalendarza największych imprez wystawienniczych w Europie Środkowowschodniej. Tegoroczną, XXV edycję należy uznać za wyjątkowo udaną.

Marek Bielski

Maszyny, które nie wrócą

Na rynku maszyn budowlanych szok: sprzedaż spadła od początku roku o 40%. W niektórych kategoriach maszyn handel i leasing wręcz przestał istnieć. Wszyscy czekają z nadzieją na nową perspektywę funduszy unijnych, na inwestycje po 2014 r. Tymczasem resztki polskiego przemysłu tych maszyn mogą zniknąć.

Zygmunt Jazukiewicz

 

Odrzańskie perspektywy

O sytuacji gospodarczej Pomorza Zachodniego i perspektywach jego rozwoju mówi prof. Zygmunt MEYER, przewodniczący Rady Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, były marszałek województwa zachodniopomorskiego:

ZDROWIE

Na mapie mózgu

Z prof. dr. hab. inż. Wiesławem Lucjanem NOWIŃSKIM, dyrektorem Laboratorium Obrazowania Biomedycznego w rządowej Agencji A*STAR w Singapurze, autorem dziewięciu wydań atlasów mózgu stosowanych przez neurochirurgów, neuroradiologów i neurologów na świecie, rozmawia Irena Fober.

Pigułka medycyny. Służba bankom

INFOTECHNOLOGIE

Drugie życie filmów

Mężczyzna w dżinsach, z rękami w kieszeniach, przygląda się walce XVIII-wiecznych mnichów, anteny telewizyjne na przedwojennych budynkach, odbicia ekipy filmowej w szybach, turyści w kadrze czy rzucenie zieloną strzałką do tarczy, w którą wbija się... czerwona. To wpadki ekip filmowych realizujących „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Vabank”, „Pociąg”, „Faraona” i „Seksmisję”, które – jeśli twórcy tego sobie życzyli - usunięto podczas rekonstrukcji cyfrowej.

Jerzy Bojanowicz

 

INNOWACJE

Genetyka i harmonogram produkcji

W ramach współpracy z uczelniami eksperci firmy BPSC, która zajmuje się projektowaniem i wdrażaniem systemów informatycznych wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem, zaprezentowali uczestnikom seminarium Katedry Badań Operacyjnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach sposób rozwiązania problemu harmonogramowania produkcji. Na zapotrzebowanie jednego z klientów stworzono algorytm, który pozwala w znacznym stopniu ułatwić pracę specjalisty ds. planowania produkcji, a w skrajnych sytuacjach go zastąpić, wyręczając go w długotrwałych i skomplikowanych obliczeniach. W ten sposób zadebiutował zintegrowany pakiet klasy MRPII/ERP Impuls 5.

Ponadprzeciętny luksus

Jazda tym modelem samochodu sprawia autentyczna przyjemność. Z zewnątrz trudno zauważyć, jak luksusowe jest to auto - wyróżnia go tylko plakietka. Prowadzi się fantastycznie, reaguje natychmiast na każde polecenie.

STAŁE POZYCJE

Co pan na to, inżynierze? Konkurs im. Alfreda Lityńskiego

Nasz komentarz. Resort wie lepiej

Niebo nad głową. Księżyca jakby mniej…?

Filozofia pojęć technicznych (29). Anakolut

Giełda wynalazków i projektów. Medalowe kompozyty

Wino dla inżyniera (98). Bollinger – szampan Bonda

Recenzja PT: Polskie drogi

Parlament 500 milionów. Telefon o pomoc. Koleje konkurencji. Twoje prawo

Złoty Inżynier 2012 – kandydaci: Mirosław Angielczyk. Maciej Szumski.

Wątpię, więc jestem. O czymże dumać.