Zawartość numeru 19/2012
NASZ PATRONAT
NAUKA
Pierwsze systemy miar były bardzo „naturalne” i „podręczne”. Dawno, dawno temu każdy człowiek rodził się ze swoją miarą.
Irena Fober
Z Janiną Marią POPOWSKĄ, prezes Głównego Urzędu Miar, rozmawia Jerzy Bojanowicz.
Przy Rue Sklodowska
Większość turystów po przebyciu 60 km drogi na południowy wschód od Paryża zatrzymuje się na dłużej w Fontainebleau, gdzie znajduje się - wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - jeden z największych we Francji zespół pałacowo-parkowy – dawna rezydencja królewska. My proponujemy wyjazd do znajdującego się niedaleko Renardieres, renomowanego ośrodka naukowo-badawczego EDF, znanego w świecie pod nazwą Materials Ageing Institute (MAI).
Marek Bielski
Czym jest Model Standardowy?
Badania budowy materii prowadzone od początków XX w. z użyciem coraz lepszych akceleratorów dostarczają dowodów na złożoność jej struktury.
GOSPODARKA
Pomiarowy biznes
Gazownictwo, ogrzewnictwo i wentylacja. Prawie w każdej z tych dziedzin białostocka firma PLUM, założona przez Macieja Szumskiego, ma do zaoferowania urządzenia elektroniczne związane z automatyką i sterowaniem, telemetrią oraz pomiarami. Wszystko jest małe, dokładne i niezawodne.
Henryk Piekut
Królowa w zgrzebny płaszczyku
W Polsce codziennie stają do pracy miliony narzędzi i urządzeń pomiarowych, od najprostszych, jak miara krawiecka, do najbardziej wyrafinowanych, jak mierniki optoelektroniczne. Ich sprawność i dokładność jest podstawą nie tylko dobrej gospodarki, lecz całego życia społecznego. Mimo to metrologia (dzielona na prawną, naukową i przemysłową) jest w cieniu. Jej ranga jest słaba i rażąco niespójna z praktykami innych państw Unii Europejskiej.
Zygmunt Jazukiewicz
INŻYNIER
Twórca polskiej metrologii elektrycznej
„Uczony o światowej sławie, a dziś prawie zupełnie zapomniany” pisał o Włodzimierzu Ludwiku Krukowskim historyk Zbigniew Białkowski. W polskiej encyklopedii znajdziemy noty trzech Krukowskich: Kazimierza, aktora kabaretowego, znanego jako Lopek; Stefana, wybitnego archeologa-samouka oraz Włodzimierza, o którym skromnie napisano: „inżynier elektryk, od 1930 prof. Politechniki Lwowskiej...”. 19 września minęła 125. rocznica jego urodzin.
Anna Bielska, Marek Bielski
INNOWACJE
Cyfrowy świat w Berlinie
Postęp technologiczny i wymuszająca nieustanne ściganie się z konkurentami globalizacja sprawiły, iż producenci już nie czekają z premierą swoich nowych wyrobów na międzynarodowe targi czy wystawy. Są jednak wyjątki, jak targi elektroniki konsumpcyjnej i sprzętu domowego IFA w Berlinie (31.08.-5.09.).
Jerzy Bojanowicz
INFOTECHNOLOGIE
Drukowanie telefonu
Gdy otworzymy jakiekolwiek urządzenie elektroniczne, wewnątrz zobaczymy płytki obwodów elektronicznych, komponenty i zwoje przewodów. Zmontowanie wszystkich elementów takiego produktu, jak np. telefon, jest nudnym i pracochłonnym procesem, który często jest zlecany podwykonawcom w krajach o niskich płacach, takich jak Chiny.
Maciej Kamyk
STAŁE POZYCJE
Co pan na to, inżynierze? 65-lecie SITPMB
Nasz komentarz. Wydawać czy oszczędzać?
Filozofia pojęć technicznych (28). Człowiek Turinga
Giełda wynalazków i projektów. Bioniczne mątwy i ryby
Wino dla inżyniera (97). Austriackie wina do kuchni znad Dunaju
Recenzja PT: O energii Słońca praktycznie. Nowy „Neufert”. Mieszkać w zgodzie z naturą. Humanista przy komputerze
Parlament 500 milionów. Unia podatkowa. Bezpieczne inwestycje
Złoty Inżynier 2012 – kandydaci: Andrzej Babczyński. Anna Mietlarek-Kropidłowska.
Wątpię, więc jestem. Taśmy Serafina.
(1919-2012)
(1935-2012)