NASZ PATRONAT

 

GOSPODARKA

Niechciane negatywy ISO 16001

Czym są normy opisujące systemy zarządzania energią? Dlaczego ciągle są tak mało popularne w Polsce? Czy mogą jeszcze uruchomić istotne rezerwy oszczędności? Na te pytanie trzeba już dziś odpowiedzieć, jeżeli chcemy poważnie traktować główny cel polityki energetycznej UE, wyrażony słynnym hasłem 3x20% na 2020 r.

Zygmunt Jazukiewicz

Późna i wątpliwa

Półtora roku po ustalonym przez Unię Europejską terminie, po półrocznych konsultacjach z niezliczonymi instytucjami i firmami Ministerstwo Gospodarki przedstawiło projekt Ustawy o odnawialnych źródłach energii. Jest to wdrożenie Dyrektywy 2009/28/WE.

Zygmunt Jazukiewicz

Dom dla prosumenta

Do czego nam są potrzebne domy „plus energetyczne”, tłumaczyć nie trzeba. Wszystkim zależy na zmniejszeniu energochłonności. Ale aby ten efekt osiągnąć na większą skalę należy wypracować rozwiązania systemowe i konstrukcyjne, które znakomicie obniżą koszty takich domów (zwłaszcza jednorodzinnych). Potrzeba więc jak najwięcej obiektów modelowych i takich, które posłużą na razie obserwacjom i analizom.

O transporcie

Działanie systemów logistycznych firm handlowych odgrywa we współczesnej gospodarce bardzo dużą rolę. Od prawidłowo funkcjonującego transportu materiałów i magazynowania, co integralnie wiąże się z przepływem informacji, zależy efektywność funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Adam Wiśniewski

Protestować każdy może

Życie bez telefonów komórkowych, przyzwoitych dróg i… prądu! Niemożliwe? Dla wielu osób jak najbardziej, bo taki sposób życia głośno lansują. To „zieloni”, którzy pod sztandarami rozmaitych organizacji „ekologicznych” protestują przeciwko jakimkolwiek działaniom, które mogą ułatwić życie inaczej myślącej większości.

Jerzy Bojanowicz

Perun kontra piorun

Od kilka lat narasta w Polsce liczba burz z piorunami, gradobić, trąb powietrznych i innego tego typu zjawisk. W ciągu każdej sekundy na Ziemi ma miejsce około 100 wyładowań atmosferycznych, średniorocznie na 1 km2 powierzchni Ziemi przypada sześć wyładowań.

W Polsce w 2009 r. jako przyczynę pożarów uznano w 265 przypadkach wyładowania atmosferyczne, to w rok później pioruny były już sprawcami 679 pożarów, zaś w 2011 r. liczba ta wzrosła do 875.

Marek Bielski

Przegląd techniki wojskowej

Wypowiedź Andrzeja Mochonia, prezesa i dyrektora Zarządu Targów Kielce SA.

INNOWACJE

Roboty na wojnie

Siły zbrojne i wywiady wielu krajów świata są coraz szerzej wyposażane w różnego rodzaju roboty, które działają na ziemi, morzu i w powietrzu. Gdy mechaniczne urządzenia, elektroniczne sensory i cyfrowe mózgi robotów są ciągle ulepszane, to pojawiają się skomplikowane etyczne problemy.

Maciej Kamyk

Oko nad światem

Skonstruowany przez polskich inżynierów z Gliwic bezzałogowy samolot FlyEye z dala od mediów przeszedł chrzest bojowy. Od dwóch lat używają go polscy komandosi, sprawdza się w trudnej misji w Afganistanie, kupować go chcą inne armie świata. Teraz, kiedy wkracza do cywila, możemy mu się przyjrzeć z bliska.

Irena Fober

Symulator zagrożenia

Ćwiczenia na symulatorach odgrywają coraz większą rolę w szkoleniu wielu armii. Wyspecjalizowane dotychczas w modernizacjach sprzętu rakietowego i elektronicznego Wojskowe Zakłady Uzbrojenia Grudziądz SA zaproponowały symulator, który staje się eksportowym hitem. A nazywa się BŁAZENEK (Clown Fish).

ZDROWIE

Lustro

Polscy naukowcy z innowacyjnej spółki Braster opracowali wygodny w użyciu ciekłokrystaliczny tester termograficzny do samodzielnych badań kontrolnych piersi.

Irena Fober

Pigułka medycyny: Koniec recept

EDUKACJA

Moda na industrial (2)

Transport i komunikacja, a już osobliwie wszelkiego rodzaju pojazdy, należą do najciekawszych obiektów techniki, które większość z nas lubi oglądać, często wspomina i pasjonuje się ich historią. W wielu krajach muzea transportu gromadzące motoryzacyjne, kolejowe oraz lotnicze obiekty kultury materialnej wcale nie ustępują pod względem liczby odwiedzających muzeom i galeriom z dziełami sztuki i dóbr kultury artystycznej.

jmk

Spotkajmy się w muzeum

Promowanie dziedzictwa narodowego i wspomaganie turystyki nastawionej na jego poznanie to jedno z ważnych zadań dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W jednym z raportów na temat stanu kultury w Polsce mówi się wręcz o kreowaniu produktów turystyki kulturowej. Raport powstał już kilka lat temu, ale trudno dopatrzyć się oznak świadczących, iż takowe produkty powstały.

Marek Bielski

STAŁE POZYCJE

Co pan na to, inżynierze? Dwa tunele

Nasz komentarz. Testomaniacy

Filozofia pojęć technicznych (27). Mobilność

Giełda wynalazków i projektów. Tomografia błyskawiczna

Wino dla inżyniera (96). O Austrii cieplej

Parlament 500 milionów. Patent na patent? Dziwne oszczędności

Złoty Inżynier 2012 – kandydaci: Eugeniusz Ostapczuk. Andrzej Muszyński.

Wątpię, więc jestem. Wasza klika i nasz kolektyw.