NASZ PATRONAT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

INFRASTRUKTURA

Pociąg do kolei

Z prof. dr. hab. inż. Januszem DYDUCHEM, przewodniczącym Komitetu Transportu Polskiej Akademii Nauk, wiceprezesem FSNT-NOT, pracownikiem naukowym Politechniki Radomskiej, rozmawia Irena Fober.

Czym, dokąd i za ile

Warszawiak to ma klawe życie. Do dużych miast w kraju ma 250-300 km. W linii prostej z placu Defilad na Długi Targ w Gdańsku jest 283 km, na ul. Roosevelta w Poznaniu (wejście na MTP) - 279 km, na Rynek Główny w Krakowie - 253 km, w Katowicach - 260 km, we Wrocławiu – 302 km, a w Rzeszowie – 254 km. Dalej ma do Szczecina (Wały Chrobrego) – 454 km. A tu jeszcze otworzyli mu częściowo przejezdną autostradę, którą może dojechać do Poznania, Berlina, Lizbony...

Jerzy Bojanowicz 

Nasze drogowe paradoksy

Z prof. dr. hab. inż. Leszkiem RAFALSKIM, dyrektorem naczelnym Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w Warszawie, rozmawia Marek Bielski.

O transporcie

Działanie systemów logistycznych firm handlowych odgrywa we współczesnej gospodarce bardzo dużą rolę. Od prawidłowo funkcjonującego transportu materiałów i magazynowania, co integralnie wiąże się z przepływem informacji, zależy efektywność funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Adam Wiśniewski

Nieco niższe loty

Lotniska polskie obsługują ok. 21 mln pasażerów rocznie. To bardzo mało (choć w 2000 r. było ich 5 mln!). Mobilność polskiego transportu lotniczego wynosi 0,25 podróży na osobę (Niemcy – 0,73). Czołówka – Grecja, Dania, Luksemburg, Austria – to ponad 1,2 podróży na osobę. Już od początku XXI w. rozpoczęliśmy pogoń za Europą. Czy właśnie hamujemy?

Zygmunt Jazukiewicz

Pierwsze od 40 lat

15 lipca na lotnisku w Modlinie, będącym formalnie częścią Nowego Dworu Mazowieckiego, wylądował pierwszy samolot pasażerski i od tej daty zaczyna swoją działalność Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin. Historycy lotnictwa przy tej okazji uświadomili, że przerwa w oddawaniu do użytku lotnisk cywilnych trwała w Polsce 40 lat. Zanosi się jednak, że kolejne – nieopodal Lublina - może być oddane do użytku jeszcze w tym roku.

Henryk Piekut

Kontra mostowym posągom

Dyskusja o konieczności ograniczenia zawyżonych kosztów inwestycji publicznych przypomina operowe nawoływania: „Ach, dążmy tam, dążmy!”. I co? Ciągle nie dążymy. Podatnik patrzy, jak za jego pieniądze architekci i decydenci stawiają sobie pomniki. Patrzy, i nawet mu się to podoba, niestety.

Zygmunt Jazukiewicz

GOSPODARKA

Kiedy kończą się dotacje

Przedsiębiorcy dostrzegają, że najbardziej atrakcyjne źródła dofinansowania są bliskie wyczerpania. Wielu z nich pilnie poszukuje alternatywnych instrumentów wsparcia. Jednymi z nich mogą być rządowe granty. Kto może na nie liczyć i jak duże są to środki? - mówi mgr inż. Tomasz J. HOFFMANN, prezes Zarządu PNO Consultants.

Wsparcie na pierwsze wdrożenie wynalazku

W maju tego roku Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła pilotażowy konkurs w ramach osi priorytetowej IV Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia określonej w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka, w ramach którego sektor MŚP może uzyskać wsparcie na pierwsze wdrożenie wynalazku własnego bądź nabytego.

INŻYNIER

Filary na trudne lata

Z Ryszardem TRYKOSKO, przewodniczącym Zarządu Głównego Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.

Australijski O-Bahn

Co wyróżnia mieszkańców australijskich miast (nawet tych najmniejszych) od społeczności na Starym Kontynencie? Przede wszystkim lokalna duma i chęć posiadania na swoim terenie czegoś, czego nie znajdzie się pod inną szerokością geograficzną. Przy czym może być to najdłuższy stół barowy lub największy... koń na biegunach.

Marek Bielski

Moda „na industrial” (1)

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się, oprócz piaszczystych plaż, błękitnych wód i strzelistych gór oraz wszelkich zabytków kultury i pięknych krajobrazów, także postindustrialne zabytki technicznej kultury materialnej.

jmk

Chopin i nowe technologie

Położona w centrum Polski gmina Sanniki wyróżnia się głównie plantacjami truskawek, ale jej niegdysiejsi mieszkańcy mieli wpływ na historię i kulturę nie tylko regionu, ale i kraju. Remontując zabytkowy pałac i park w Sannikach trafiono na pozostałości dawnego dworu ostatnich płocko-rawskich książąt mazowieckich.

Henryk Piekut

Biznes obywatelski

Z Jerzym STRASZEWSKIM, prezesem Zarządu Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.

INNOWACJE

(Nie?)próżna kolej

Jeśli dziś wtorek, a my wciąż jesteśmy w Polsce, to za... 10 minut możemy być w Belgii. Oczywiście pod warunkiem, że kiedyś na linii Warszawa-Bruksela wybudujemy kolej magnetyczną ETT (Evacuated Tuba Transport – rurowy transport próżniowy).

Patent na taką podróż został wydany już w 1999 r. (US Patent 5950543) i jego właścicielem jest amerykańska firma ET3.com, Inc., która przekonuje, że jazda z prędkością 6500 km/h może być nie tylko szybsza od podróżowania odrzutowcem, ale również tańsza i bardziej ekologiczna niż przemieszczanie się za pomocą pociągów, samochodów czy samolotów.

if

Sprytny telewizor

Przeciętny telewidz nie jest już w stanie nadążyć za propozycjami producentów telewizorów. Podobnie zresztą rzecz się ma z telefonami komórkowymi. Producenci prześcigają się w rozszerzaniu funkcji swoich wyrobów. Branże wypracowują nowe standardy, normy i certyfikaty, które mają nas przekonać do nabywania coraz nowszych modeli.

Jerzy Bojanowicz

Luksus nie tylko dla wybranych

W ostatnich latach Skoda uczyniła duży krok naprzód, by zaistnieć praktycznie w każdej kategorii samochodów i zadowolić każdego, nawet najbardziej wymagającego klienta. Sztandarowymi produktami tej marki są nowe wersje modeli Yeti i Superb.

jt

NAUKA

Między ogniem i wodą

Z prof. dr. hab. inż. Władysławem K. WŁOSIŃSKIM, członkiem rzeczywistym PAN, szefem Polsko-Chińskiego Centrum Dialogu Uczonych i Inżynierów, rozmawia Irena Fober.

ZDROWIE

Wątroba i zegarowa bomba

Wirus HIV budzi powszechny lęk. O wirusie HCV wielu z nas nawet nie słyszało. Tymczasem z powodu zakażenia HCV umiera w Europie każdego roku 86 tys. osób. Dwa razy więcej niż na AIDS.

Światowa Organizacja Zdrowia uznała wirusowe zapalenie wątroby typu C za jedno z największych światowych zagrożeń epidemiologicznych. Na świecie wirusem zakażonych jest ok. 300 mln ludzi. W Polsce liczba zarażonych sięga prawdopodobnie 750 tys. Możemy mówić tylko o danych szacunkowych, ponieważ aż 93% chorych nie wie, że zachorowało.

Irena Fober

Rozmowa z rakiem

Przez długi czas rozwija się przyczajony. Nie alarmuje o sobie niepokojącymi objawami. Jak to rak. A mężczyźni, niestety, bardzo często nie lubią się badać. Pamiętają, żeby co roku oddać samochód do przeglądu, ale „zapominają” o profilaktycznej wizycie u lekarza.

Nowotwór prostaty jest diagnozowany u 9 tys. mężczyzn rocznie, za 3 lata liczba nowych rozpoznań zbliży się do 14 tys. To drugi onkologiczny zabójca mężczyzn. W tym roku umrze z jego powodu ok. 4 tys. Polaków.

Irena Fober

STAŁE POZYCJE

Co pan na to, inżynierze? Gospodarka niskoemisyjna

Nasz komentarz. Mały, wielki krok

Felieton. Andrzej Arendarski: III Kongres Innowacyjnej Gospodarki

Filozofia pojęć technicznych (26). Homeostat

Giełda wynalazków i projektów. Ekomotoryzacja

Wino dla inżyniera (95). Gruener Veltiner i inne

Parlament 500 milionów. ACTA ad acta.

Złoty Inżynier 2012 – kandydaci: Tomasz J. Hoffman. Zbigniew Tymiński.

Wątpię, więc jestem. Frankenstein.