Dobrych, zdrowych i pogodnych Świąt Wielkiej Nocy
życzy
redakcja „Przeglądu Technicznego”

 

NASZ PATRONAT

Zarządzanie bezpieczeństwem 

Energetyka na terenach wiejskich

VII Kongres Technologii Chemicznej

 

„Nowa marka szkolnictwa zawodowego”

 

 

INŻYNIER

Złoty Inżynier 2011

Osiemnasta edycja popularnego w środowisku inżynierskim plebiscytu o tytuł „Złotego Inżyniera” miała bardzo uroczysty charakter. Nagrodzeni w plebiscycie, niezależnie od koloru laurów, reprezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy, umiejętności i doświadczenia w twórczości technicznej, naukowej, zarządzaniu projektami, systemowym zarządzaniu jakością oraz uwzględnianiu przy tym wszystkim wymagań ekologii.

Wypowiedzi laureatów

Fotoreportaż

Będzie świątynia geodetów?

Inżynierowie są ludźmi twardego konkretu, inaczej niewiele by zdziałali. Nie znaczy to, że nie cenią wartości duchowych. Właśnie zainicjowali budowę kościoła na Legnickim Polu. Pierwszej w Polsce świątyni dedykowanej bł. Janowi Pawłowi II.

jaz

Patriotyzm techniczny

Z prof. dr. hab. n. techn. Stanisławem TYSZKIEWICZEM, przewodniczącym Zarządu Fundacji Techniki Polskiej, honorowym prezesem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego, rozmawia Irena Fober.

Niemalowane jaja

Ozdobiony kolorowymi jajami stół wielkanocny można mieć bez stosowania jakiejkolwiek chemii, nabywając naturalnie kolorowe jaja.

hp

Metalurg i społecznik

W książce poświęconej polskiemu wkładowi naukowemu do dziedzictwa światowego na próżno szukać nazwiska prof. Jerzego Jana Buzka. A to on stworzył naukowe podstawy teorii procesu żeliwiakowego. Jego imponujący dorobek jest powszechnie uważany przez specjalistów za przełomowy w dziejach nie tylko polskiej, ale i europejskiej metalurgii. Podstawowe elementy teorii procesu żeliwiakowego Buzka są nadal aktualne.

Marek Bielski

EDUKACJA

Fizyka sprzyja innowacyjności

Muszę pogratulować stosownemu ministerstwu radykalnego wyeliminowania problemu, który zdawał się być nierozwiązywalny.

Andrzej Bieniak, Towarzystwo Kultury Technicznej

INNOWACJE

Giełda coraz żywsza

Giełda wynalazków polskich nagrodzonych na międzynarodowych wystawach w roku poprzednim staje się coraz trudniejsza do ogarnięcia, bo co roku przybywa targów, nagród i laureatów.

J. Kowalski

Urokliwa Panda

W porównaniu do swojej starszej imienniczki, nowa Panda, pozostając pojazdem subkompaktowym, urosła o kilka centymetrów. Przy długości 365, szerokości 164 i wysokości 155 cm, pięciodrzwiowe auto może wygodnie pomieścić pięć osób. Bagażnik o pojemności 225 l po przesunięciu tylnej kanapy rośnie do 260 l, po złożeniu oparć tylnych siedzeń do 870 l.

Henryk Piekut

STAŁE POZYCJE

Co pan na to, inżynierze? Innowacyjne i kreatywne

Nasz komentarz. Sama racja nie wystarczy

Felieton. Marek Majewski: Nieścisły umysł

Filozofia pojęć technicznych (22). Mapa

Giełda wyrazków i projektów. Jeszcze ciekawsza chemia

Wino dla inżyniera (87). Chilijskie Carmenere

Niebo nad głową. Dywagacje o czasie

Parlament 500 milionów. Firmowa nauka. Droga mleczna. Słodko-gorzko

Złoty Inżynier 2012 – kandydaci: Ryszard Giszczak. Krzysztof Mróz

Wątpię, więc jestem. Masz w sobie coś