NASZ PATRONAT

Zarządzanie bezpieczeństwem 

Energetyka na terenach wiejskich

VII Kongres Technologii Chemicznej

 

INŻYNIER

Inwazja robotyczna

Z prof. dr. hab. inż. Mariuszem OLSZEWSKIM, dyrektorem Instytutu Automatyki i Robotyki Politechniki Warszawskiej, rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.

Zapomniany Edison

Jeśli przejrzymy spis patentów uzyskanych przez Jana Szczepanika, uświadomimy sobie wielostronność zainteresowań i bogatą inwencję twórczą tego zapomnianego wynalazcy. Ta rzadko spotykana wszechstronność przyniosła mu miano „polskiego Edisona”.

Krzysztof Dąbrowski

INNOWACJE

Magma rusza w świat

Słynny już łazik marsjański Magma, który pierwszy wielki sukces odniósł w 2010 r., dorasta i rozwija się. Istnieje szansa, że robot ten „pociągnie” całą polską aktywność i inwencję w technologiach kosmicznych. Jako jedyne polskie urządzenie może odegrać ważną rolę w badaniu powierzchni Marsa.

Jaz

Od Balic się zacznie?

W październiku 2011 r. firma Mitsubishi Electric otworzyła nowe Centrum Automatyki Przemysłowej w Balicach pod Krakowem. Jest to pierwsze tak bogato wyposażone centrum edukacyjne otwarte zarówno dla fachowców, studentów, jak i młodzieży zainteresowanej automatyką.

jaz

Automatyczna Ibiza

Sport Coupé – to 3-drzwiowa wersja Seata Ibizy. Najmocniejszy, 105-konny wariant, oferowany jest także z dwusprzęgłową skrzynią biegów DSG.

jt

Panowanie dronów

Prawie niewidzialne, niesłyszalne, uderzające w cel bez ryzykowania życia pilotów, bezpilotowce przekształcają sposób prowadzenia wojny. Czy przyszłość sił powietrznych należy zatem do bezzałogowych systemów?

Maciej Kamyk

Wirtualne centra badawcze

W Instytucie Geofizyki Polskiej Akademii Nauk (IGF PAN) opracowano założenia ogólnoświatowej inicjatywy Teamwork for Hazard Estimation for Induced Seismicity – THAIS. Jest to projekt naukowy mający na celu poprawę efektywności pracy badawczej sejsmologów na całym świecie.

ab

NAUKA

Śląskie hałdy

Każdej tonie wywiezionego na powierzchnię węgla kamiennego towarzyszy średnio 250-300 kg różnego rodzaju odpadów powydobywczych. Powstają one w toku robót przygotowujących pokłady do eksploatacji, a przede wszystkim podczas mechanicznej przeróbki urobku (wzbogacania), w wyniku której dostarczona z kopalni mieszanina kawałków węgla, skał i innych zanieczyszczeń przemienia się w pełnowartościowe paliwo.

Andrzej Kalinowski

Prototypownia w Dolinie Lotniczej

Kosztem ponad 200 ml zł w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego "PZL – Rzeszów" S.A. powstanie nowa prototypownia, nowoczesne laboratorium materiałowe, w tym m.in. stanowiska badawcze silników turbowałowych i turbośmigłowych. Inwestycja finansowana jest w części ze środków unijnych.

Marek Darecki, prezes Zarządu WSK „PZL-Rzeszów”

GOSPODARKA

Dwutlenek węgla a nowe technologie

Przejście na gospodarkę niskowęglową może stać się antidotum na pogrążoną w kryzysie gospodarkę. Znaczne korzyści odniosłaby także Polska – wskazuje opublikowany 31 stycznia br. przez Komisję Europejską raport nt. skutków podniesienia celu redukcji emisji do 30% do 2020 r. dla poszczególnych państw członkowskich.

Cezary Tomasz Szyjko

ZDROWIE

Ruchomy cel

Z mgr. inż. Michałem MIKULSKIM z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej rozmawia Irena Fober.

Robot pret-a-porter

Widzieliście kiedyś dziecko, które swoimi małymi stópkami stanęło na stopach rodzicach? Razem udają się na „spacer”, dorosły podnosi nogę wraz z nóżką malucha. Dziecko porusza się, ale nie wymaga to od niego wysiłku. Tak właśnie działa egzoszkielet.

If

Igłą w nowotwór

W ramach projektu „Akceleratory i detektory” w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku powstaje druga generacja igieł fotonowych, czyli miniaturowych akceleratorów medycznych generujących promieniowanie rentgenowskie o precyzyjnie ustalonych cechach. Najnowszy model igły znajdzie zastosowanie podczas zabiegów operacyjnych i pozwoli zlikwidować ewentualne ogniska nowotworu pozostałe po chirurgicznym usunięciu guza piersi.

Badanie stężenia dopaminy

Elektrody opracowane w Instytucie Chemii Fizycznej PAN składają się z naprzemiennych warstw drobin polikrzemianowych i nanocząstek węgla. Polikrzemianowe drobiny mają rozmiary 100-300 nn. Jako nieprzewodzące, pełnią jedynie rolę szkieletu rozbudowującego powierzchnię elektrody. Polikrzemiany są gęsto pokryte nanocząstkami węgla (w rozmiarach 8-18 nm), które tworzą właściwą, przewodzącą prąd powierzchnię roboczą.

STAŁE POZYCJE

Co pan na to, inżynierze? Nauka i wiara

Nasz komentarz: Czego nas uczy mechatronika

Filozofia pojęć technicznych (21). Tolerancja

Giełda wyrazków i projektów. Precyzja automatów

Wino dla inżyniera (86). Czarny koń winiarskiej Europy

Parlament 500 milionów. Reformy dla ludzi. Trucizna pod kontrolą. Pełny talerz

Złoty Inżynier 2012 – kandydaci: Zygmunt Kowalski. Jan Ryszard Kurylczyk

Wątpię, więc jestem. Względność wartości