NASZ PATRONAT

Zarządzanie bezpieczeństwem 

Energetyka na terenach wiejskich

VII Kongres Technologii Chemicznej

 

 

  

ZŁOTY INŻYNIER 2011

Laureaci XVIII edycji plebiscytu czytelników „Przeglądu Technicznego”

Wypowiedzi laureatów

INFOTECHNOLOGIE

Kulturalni piraci

„To nie jest raport o piractwie” – zastrzegają się autorzy raportu. Tak się jednak złożyło, że publikacja o nieformalnym obiegu treści cyfrowych w internecie przypadła akurat w środku walki o ACTA.

iIf

Cyber(anioł)stróż

O cyberbezpieczeństwie automatyki przemysłowej z Piotrem CIEPIELĄ, menedżerem w Dziale Doradztwa Informatycznego Ernst & Young rozmawia Irena Fober.

Powaleni przez DDoSy

Sprzeciw polskich internautów wobec ACTA zaowocował m.in. blokadą rządowych stron www. Aleksander Poniewierski, partner w Ernst & Young i ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa sieci uważa, iż dobrze się stało, że do kryzysu doszło właśnie teraz.

if

ACTA, czyli parada oszustów

Ostatnie głośne zamieszanie wokół ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) jest zasmucające, ponieważ żadna ze stron tego sporu nie ma ochoty ujawnić swoich prawdziwych intencji, a jedna z tych stron nie zdaje sobie w ogóle sprawy (lub nie chce sobie zdawać) z tego, o co naprawdę walczy. Mamy tu więc istną paradę oszustów. Zygmunt Jazukiewicz

EDUKACJA

Leśni eksperci

W ramach przygotowania cyklu artykułów edukacyjnych dotyczących działalności Lasów Państwowych odwiedziłem przynajmniej kilkanaście nadleśnictw w różnych częściach kraju. Każdy nadleśniczy rozpoczynał informację o „swoim” lesie od stwierdzenia, że wszelkie prace wykonuje zgodnie z dziesięcioletnim planem urządzenia lasu przygotowanym przez terenowy Oddział Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Postanowiliśmy przybliżyć działalność tego Biura, tym bardziej że zarządza nim dr inż. Janusz Dawidziuk „Złoty Inżynier 2004”.

Henryk Piekut

NAUKA

Komercjalizacja pomysłów

Grafen, o którym się ostatnio tyle mówi, jest klinicznym przykładem polskiego podejścia do wynalazku. Jeśli uznamy, że jest nim nowa metoda produkcji, to w tym zakresie polska nauka ma wiele sukcesów. Ale powszechnie za wynalazek uważa się nowy produkt, który znajdzie zastosowanie na rynku, a naukowcy zarobią na nim miliony. Przy takim podejściu trzeba jednak na niego patrzeć w sposób trudny do przyjęcia przez naukowców.

Jerzy Bojanowicz

Jak kształcić inżynierów w Polsce?

W Polsce i Unii Europejskiej obserwuje się od lat brak inżynierów, zwłaszcza w branżach informatycznej, chemicznej i budowlanej. Kształcenie na poziomie studiów wyższych podlega regułom obowiązującym we współczesnym świecie, przede wszystkim zaś regule jakości świadczonych usług i prowadzonej działalności naukowo-dydaktycznej.

              Andrzej Królikowski, prezes Zarządu Głównego Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych, wieloletni członek Państwowej Komisji Akredytacyjnej.

INNOWACJE

Dom kompozytowy

Coraz powszechniej wkraczamy w erę kompozytów, a nawet – nanokompozytów. Start Dreamlinera – pierwszego rejsowego samolotu o kadłubie kompozytowym jest widomym znakiem tej tendencji. Inżynieria materiałowa niebawem odeśle materiały jednofazowe do historii. To moment na zainicjowanie nowych, dochodowych gałęzi przemysłu i biznesu.

Zygmunt Jazukiewicz

INŻYNIER

Czym się je DVB-T?

Od połowy grudnia ub.r. zasięgiem pierwszego multipleksu (MUX 1) nadającego naziemną telewizję cyfrową jest objęte 15% mieszkańców Polski, a do 31 maja 2012 r. odbierać go będzie mogło co najmniej 92% populacji kraju. Natomiast 94% mieszkańców Polski jest już w zasięgu zajętego przez nadawców komercyjnych MUX 2, a 45% - przeznaczonego dla Telewizji Polskiej MUX 3.

Jerzy Bojanowicz

STAŁE POZYCJE

Co pan na to, inżynierze? Wyciskanie miedzi

Było, minęło. Najgorszy dźwięk świata 

Felieton. Po dotacje z większą odwagą

Filozofia pojęć technicznych (20). Kopułka geodezyjna

Giełda wyrazków i projektów. Z tomografem do fabryki

Wino dla inżyniera (87). Triantafyllopoulos i Hatziemmmanouil

Parlament 500 milionów. Grzeczny sport. Zagubiona żywność

Złoty Inżynier 2012 – kandydaci: Marek Mrówczyński. Stanisław Zajączkowski

Wątpię, więc jestem. Sztuka gadania