Zawartość numeru 5/2012
NASZ PATRONAT
Energetyka na terenach wiejskich
VII Kongres Technologii Chemicznej
ZŁOTY INŻYNIER 2011
Laureaci XVIII edycji plebiscytu czytelników „Przeglądu Technicznego”
INFOTECHNOLOGIE
Kulturalni piraci
„To nie jest raport o piractwie” – zastrzegają się autorzy raportu. Tak się jednak złożyło, że publikacja o nieformalnym obiegu treści cyfrowych w internecie przypadła akurat w środku walki o ACTA.
iIf
O cyberbezpieczeństwie automatyki przemysłowej z Piotrem CIEPIELĄ, menedżerem w Dziale Doradztwa Informatycznego Ernst & Young rozmawia Irena Fober.
Powaleni przez DDoSy
Sprzeciw polskich internautów wobec ACTA zaowocował m.in. blokadą rządowych stron www. Aleksander Poniewierski, partner w Ernst & Young i ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa sieci uważa, iż dobrze się stało, że do kryzysu doszło właśnie teraz.
if
ACTA, czyli parada oszustów
Ostatnie głośne zamieszanie wokół ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) jest zasmucające, ponieważ żadna ze stron tego sporu nie ma ochoty ujawnić swoich prawdziwych intencji, a jedna z tych stron nie zdaje sobie w ogóle sprawy (lub nie chce sobie zdawać) z tego, o co naprawdę walczy. Mamy tu więc istną paradę oszustów. Zygmunt Jazukiewicz
EDUKACJA
Leśni eksperci
W ramach przygotowania cyklu artykułów edukacyjnych dotyczących działalności Lasów Państwowych odwiedziłem przynajmniej kilkanaście nadleśnictw w różnych częściach kraju. Każdy nadleśniczy rozpoczynał informację o „swoim” lesie od stwierdzenia, że wszelkie prace wykonuje zgodnie z dziesięcioletnim planem urządzenia lasu przygotowanym przez terenowy Oddział Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Postanowiliśmy przybliżyć działalność tego Biura, tym bardziej że zarządza nim dr inż. Janusz Dawidziuk „Złoty Inżynier 2004”.
Henryk Piekut
NAUKA
Komercjalizacja pomysłów
Grafen, o którym się ostatnio tyle mówi, jest klinicznym przykładem polskiego podejścia do wynalazku. Jeśli uznamy, że jest nim nowa metoda produkcji, to w tym zakresie polska nauka ma wiele sukcesów. Ale powszechnie za wynalazek uważa się nowy produkt, który znajdzie zastosowanie na rynku, a naukowcy zarobią na nim miliony. Przy takim podejściu trzeba jednak na niego patrzeć w sposób trudny do przyjęcia przez naukowców.
Jerzy Bojanowicz
Jak kształcić inżynierów w Polsce?
W Polsce i Unii Europejskiej obserwuje się od lat brak inżynierów, zwłaszcza w branżach informatycznej, chemicznej i budowlanej. Kształcenie na poziomie studiów wyższych podlega regułom obowiązującym we współczesnym świecie, przede wszystkim zaś regule jakości świadczonych usług i prowadzonej działalności naukowo-dydaktycznej.
Andrzej Królikowski, prezes Zarządu Głównego Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych, wieloletni członek Państwowej Komisji Akredytacyjnej.
INNOWACJE
Dom kompozytowy
Coraz powszechniej wkraczamy w erę kompozytów, a nawet – nanokompozytów. Start Dreamlinera – pierwszego rejsowego samolotu o kadłubie kompozytowym jest widomym znakiem tej tendencji. Inżynieria materiałowa niebawem odeśle materiały jednofazowe do historii. To moment na zainicjowanie nowych, dochodowych gałęzi przemysłu i biznesu.
Zygmunt Jazukiewicz
INŻYNIER
Czym się je DVB-T?
Od połowy grudnia ub.r. zasięgiem pierwszego multipleksu (MUX 1) nadającego naziemną telewizję cyfrową jest objęte 15% mieszkańców Polski, a do 31 maja 2012 r. odbierać go będzie mogło co najmniej 92% populacji kraju. Natomiast 94% mieszkańców Polski jest już w zasięgu zajętego przez nadawców komercyjnych MUX 2, a 45% - przeznaczonego dla Telewizji Polskiej MUX 3.
Jerzy Bojanowicz
STAŁE POZYCJE
Co pan na to, inżynierze? Wyciskanie miedzi
Było, minęło. Najgorszy dźwięk świata
Felieton. Po dotacje z większą odwagą
Filozofia pojęć technicznych (20). Kopułka geodezyjna
Giełda wyrazków i projektów. Z tomografem do fabryki
Wino dla inżyniera (87). Triantafyllopoulos i Hatziemmmanouil
Parlament 500 milionów. Grzeczny sport. Zagubiona żywność
Złoty Inżynier 2012 – kandydaci: Marek Mrówczyński. Stanisław Zajączkowski
Wątpię, więc jestem. Sztuka gadania