NASZ PATRONAT

Zarządzanie bezpieczeństwem 

Energetyka na terenach wiejskich

VII Kongres Technologii Chemicznej

 

 

NAUKA

Reputacja znaków E

Z prof. dr. hab. Krzysztofem KRYGIEREM, kierownikiem Zakładu Technologii Tłuszczów i Koncentratów Spożywczych w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, rozmawia Irena Fober.

Dziewięć w jednym

Konsolidacja dawnych jednostek badawczo-rozwojowych ma swoich liderów. Do nich należy z pewnością Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego (IBPRS) w Warszawie, który wchłonął osiem innych placówek(!). Jest na drodze budowy silnego krajowego ośrodka badawczego, podstawowego w polskim przemyśle spożywczym.

Zygmunt Jazukiewicz

Mała polska specjalność

Wypowiedź dr. inż. Tadeusza PAWŁOWSKIEGO, dyrektora naczelnego Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych w Poznaniu, na temat sytuacji w polskim przemyśle maszyn dla rolnictwa oraz udzielanego mu wsparcia przez obchodzący 65-lecie PIMR.

INNOWACJE

Medaliści z PIMR

W V Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Innowacji IWIS 2011, która odbyła się w listopadzie ub.r. w Centrum Kongresowym Hotelu Gromada w Warszawie, uczestniczyli wystawcy z 21 krajów z Europy, Azji i Bliskiego Wschodu. Spośród 567 rozwiązań innowacyjnych polskie instytucje sfery nauki, przedsiębiorstw i indywidualni wynalazcy zaprezentowali 220. Najlepsze wynalazki, decyzją Międzynarodowego Jury IWIS 2011, zostały nagrodzone medalami: złotym z wyróżnieniem, złotymi, srebrnymi, brązowymi oraz specjalnymi wyróżnieniami.

Wielki sukces na IWIS 2011 odniosły wynalazki Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych w Poznaniu. Na 5 rozwiązań innowacyjnych wystawianych na tej wystawie PIMR uzyskał 5 medali (4 złote medale, w tym 1 złoty z wyróżnieniem oraz 1 srebrny medal).

Oprac. Ryszard Chmielewski

Rynek mleka i przetworów

Mleko i przetwory mleczarskie to jedne z najwartościowszych produktów spożywczych, które zawierają prawie wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Produkty mleczne są źródłem wysokowartościowego białka, łatwo przyswajalnego wapnia, tłuszczu, cukru mlekowego (laktozy) oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D) i witamin z grupy B.

Marlena Piekut, Politechnika Warszawska, Płock

GOSPODARKA

Biogaz dla rolników

Wszystko wskazuje na to, że łatwiej będzie zbudować biogazownię w gospodarstwach rolnych. Ministerstwo Gospodarki dokonało zmian legislacyjnych i przygotowało projekt rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi. O biogazowniach najczęściej się słyszy przy okazji informacji o budowie dużych instalacji o mocy kilku MW, uznawanych za opłacalne.

Jednak wraz ze stałym wzrostem kosztów energii coraz częściej są rozważane możliwości inwestowania w małe biogazownie rolnicze.

jt

INŻYNIER

Od Sędziwoja do Sendzimira

Życiorys Tadeusza Sendzimira, jednego z najwybitniejszych polskich inżynierów XX w., jest wyjątkowo trudny. Nazwy miast, bliższych i dalszych krain, firm przeplatają się z nazwami technologii, maszyn, patentami. Żadnych skandali, sensacji, polityki, afer.

Zygmunt Jazukiewicz

ZDROWIE

Winny metal?

Któż nie słyszał, że o upadek cesarstwa rzymskiego obwinia się naczynia kuchenne powlekane stopami ołowiu oraz ołowiane rury w akweduktach? Dlatego koneserzy wina mogli przestraszyć się, kiedy usłyszeli, że w dobrych i drogich rocznikach francuskich win z lat 80. i 90. ub. wieku znaleziono ołów.

if

Fałszerze smaku

Myli się ten, kto uważa, że kiedyś żywność była lepsza i zdrowsza. Po co w Kodeksie Hammurabiego znalazł się paragraf o karze śmierci za sprzedaż zafałszowanego piwa? W jakim celu indyjski cesarz Aśoka zakazywał fałszowania oliwy tanimi olejami roślinnymi?

if

STAŁE POZYCJE

Co pan na to, inżynierze? Bezpieczeństwo znormalizowane

Nasz komentarz. Wiejskie zawirowania

Felieton. Uczyć się od najlepszych

Filozofia pojęć technicznych (19). Wybuch

Giełda wynalazków i projektów. Zdrowiu maszyn i ludzi

Wino dla inżyniera (86). Grecki urlop z winem

Parlament 500 milionów. Komórka na śmietniku? Schulz po Buzku

Złoty Inżynier 2012 – kandydaci: Elżbieta Stefaniak. Kazimierz Śnieżek

Wątpię, więc jestem. Szczerby w infrastrukturze