Zawartość numeru 4/2012
NASZ PATRONAT
Energetyka na terenach wiejskich
VII Kongres Technologii Chemicznej
NAUKA
Z prof. dr. hab. Krzysztofem KRYGIEREM, kierownikiem Zakładu Technologii Tłuszczów i Koncentratów Spożywczych w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, rozmawia Irena Fober.
Dziewięć w jednym
Konsolidacja dawnych jednostek badawczo-rozwojowych ma swoich liderów. Do nich należy z pewnością Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego (IBPRS) w Warszawie, który wchłonął osiem innych placówek(!). Jest na drodze budowy silnego krajowego ośrodka badawczego, podstawowego w polskim przemyśle spożywczym.
Zygmunt Jazukiewicz
Wypowiedź dr. inż. Tadeusza PAWŁOWSKIEGO, dyrektora naczelnego Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych w Poznaniu, na temat sytuacji w polskim przemyśle maszyn dla rolnictwa oraz udzielanego mu wsparcia przez obchodzący 65-lecie PIMR.
INNOWACJE
Medaliści z PIMR
W V Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Innowacji IWIS 2011, która odbyła się w listopadzie ub.r. w Centrum Kongresowym Hotelu Gromada w Warszawie, uczestniczyli wystawcy z 21 krajów z Europy, Azji i Bliskiego Wschodu. Spośród 567 rozwiązań innowacyjnych polskie instytucje sfery nauki, przedsiębiorstw i indywidualni wynalazcy zaprezentowali 220. Najlepsze wynalazki, decyzją Międzynarodowego Jury IWIS 2011, zostały nagrodzone medalami: złotym z wyróżnieniem, złotymi, srebrnymi, brązowymi oraz specjalnymi wyróżnieniami.
Wielki sukces na IWIS 2011 odniosły wynalazki Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych w Poznaniu. Na 5 rozwiązań innowacyjnych wystawianych na tej wystawie PIMR uzyskał 5 medali (4 złote medale, w tym 1 złoty z wyróżnieniem oraz 1 srebrny medal).
Oprac. Ryszard Chmielewski
Rynek mleka i przetworów
Mleko i przetwory mleczarskie to jedne z najwartościowszych produktów spożywczych, które zawierają prawie wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Produkty mleczne są źródłem wysokowartościowego białka, łatwo przyswajalnego wapnia, tłuszczu, cukru mlekowego (laktozy) oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D) i witamin z grupy B.
Marlena Piekut, Politechnika Warszawska, Płock
GOSPODARKA
Biogaz dla rolników
Wszystko wskazuje na to, że łatwiej będzie zbudować biogazownię w gospodarstwach rolnych. Ministerstwo Gospodarki dokonało zmian legislacyjnych i przygotowało projekt rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi. O biogazowniach najczęściej się słyszy przy okazji informacji o budowie dużych instalacji o mocy kilku MW, uznawanych za opłacalne.
Jednak wraz ze stałym wzrostem kosztów energii coraz częściej są rozważane możliwości inwestowania w małe biogazownie rolnicze.
jt
INŻYNIER
Życiorys Tadeusza Sendzimira, jednego z najwybitniejszych polskich inżynierów XX w., jest wyjątkowo trudny. Nazwy miast, bliższych i dalszych krain, firm przeplatają się z nazwami technologii, maszyn, patentami. Żadnych skandali, sensacji, polityki, afer.
Zygmunt Jazukiewicz
ZDROWIE
Winny metal?
Któż nie słyszał, że o upadek cesarstwa rzymskiego obwinia się naczynia kuchenne powlekane stopami ołowiu oraz ołowiane rury w akweduktach? Dlatego koneserzy wina mogli przestraszyć się, kiedy usłyszeli, że w dobrych i drogich rocznikach francuskich win z lat 80. i 90. ub. wieku znaleziono ołów.
if
Fałszerze smaku
Myli się ten, kto uważa, że kiedyś żywność była lepsza i zdrowsza. Po co w Kodeksie Hammurabiego znalazł się paragraf o karze śmierci za sprzedaż zafałszowanego piwa? W jakim celu indyjski cesarz Aśoka zakazywał fałszowania oliwy tanimi olejami roślinnymi?
if
STAŁE POZYCJE
Co pan na to, inżynierze? Bezpieczeństwo znormalizowane
Nasz komentarz. Wiejskie zawirowania
Felieton. Uczyć się od najlepszych
Filozofia pojęć technicznych (19). Wybuch
Giełda wynalazków i projektów. Zdrowiu maszyn i ludzi
Wino dla inżyniera (86). Grecki urlop z winem
Parlament 500 milionów. Komórka na śmietniku? Schulz po Buzku
Złoty Inżynier 2012 – kandydaci: Elżbieta Stefaniak. Kazimierz Śnieżek
Wątpię, więc jestem. Szczerby w infrastrukturze