Inżynier

Profesor z kapelusza

Prof. zw. dr hab. inż. Ryszard POHORECKI jest twórcą szkół naukowych i współtwórcą kierunków nauczania inżynierii chemicznej i procesowej oraz biotechnologii na Politechnice Warszawskiej. W latach 2002-08 był wiceprezydentem ds. nauki Europejskiej Federacji Inżynierii Chemicznej i przewodniczącym „Separation Technology Section”.

Członek korespondent PAN, wypromował 14 doktorów.27 czerwca 2011 r. podczas uroczystego posiedzenia Senatu Politechniki Warszawskiej odbyła się uroczystość odnowienia doktoratu profesora.

Irena Fober

Bity kontra papier

Nadal jednym z „żelaznych” prezentów na każdą okazję, także pod choinkę, jest książka. Tylko jaka? Tradycyjna, w miękkiej bądź twardej oprawie, czy elektroniczna, a jeśli tak, to audiobook czy e-book? Oba mają wady i zalety, choć oczywiście jedne i drugie są względne.

Jerzy Bojanowicz

Obraz mówi telefonem!

Technologia rozpoznawania obrazu ciągle jest w początkowej fazie rozwoju. Ale młodzi programiści z Poznania pokazali, że mogą włączyć się do walki konkurencyjnej na tym obiecującym, światowym rynku.

Jaz

Niebezpieczna rozrywka

Polska komedia „Wyjazd integracyjny” bije rekordy oglądalności. Podejrzewam, że wielu uczestników tego rodzaju wyjazdów po obejrzeniu filmu (bardzo dobry scenariusz) ma powody do refleksji.

Jerzy Gmurczyk

Lodowy Ekspres - konkurs świąteczny.

W poprzek Alp prowadzi niezwykła trasa pociągu zwanego „Glacier Express”. Potocznie mówi się i pisze o nim różnie: „Najwolniejszy pociąg pospieszny świata”; „Gwiazda szwajcarskich szyn”; „Szwajcarski Orient Express”.

jt

Najgorsza kuchnia świata

W XIX, a nawet jeszcze w XX w. formułowano nierzadko opinie, że kuchnia australijska nie istnieje, a jeśli ktoś twierdzi, że to nieprawda, można się z tym zgodzić pod jednym warunkiem. Uznając, że jest to najgorsza kuchnia świata.

Marek Bielski

Gospodarka

Gaz LNG w Ostrołęce i Piszu

Na terenie działania Mazowieckiej Spółki Gazownictwa w Ostrołęce i Piszu 23 listopada odbyły się uroczystości z okazji oddania w tych miastach do użytku stacji regazyfikacji wykorzystującej technologię LNG. Dzięki tym inwestycjom znacznie oddalony od sieci gazociągów przesyłowych Pisz zaczął korzystać z bardziej ekologicznego metanu w miejsce napowietrzanego propanu-butanu, a Ostrołęka zyskała dodatkowe zasilanie w gaz ziemny.

hp

Anatomia sukcesu

Powodzenie w gospodarce jest wypadkową czynników natury technicznej, organizacyjnej i ekonomicznej. Trudno jednak zaprzeczyć, iż w przemyśle zależy w dużym stopniu od dysponowania technologiami najnowszej generacji. Jeśli dodatkowo uda się proces produkcji udoskonalić dzięki wdrożeniu kolejnych innowacji, prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu rośnie proporcjonalnie do stopnia kreatywności inżynierów.

Marek Bielski

Zdrowie

Pracownik w pozycji M

Myślisz, że jesteś strażnikiem swojego kręgosłupa, siedząc prosto za biurkiem? Ściągając łopatki, podpierając porządnie odcinek lędźwiowy? Otóż jesteś w błędzie. Czeka nas rewolucja w pozycjach. W niedalekiej przyszłości będziemy pracować prawie... na leżąco.

Irena Fober

Pigułka medycyny. Prawo, generał i lekarz

Wiesław Wiktor Jędrzejczak

Edukacja

Co dalej z lasami?

Nie było nas, był las. Nie będzie nas, będzie las. Tego typu prawdy są oczywiste, ale jaki będzie las za kilka czy kilkadziesiąt lat, do końca nie wiemy.

Henryk Piekut

„ZŁOTY INŻYNIER 2011” plebiscyt Przeglądu Technicznego

Stałe pozycje:

Co Pan na to, inżynierze? Perły Polskiej Gospodarki

Nasz komentarz. Chociaż w Święta

145 lat Przeglądu Technicznego. Do źródła

Filozofia pojęć technicznych (16). Cylinder

Giełda wynalazków i projektów. Ekobetony z nagrodami

Wino dla inżyniera (83). Winiarska mapa Francji (2)

Parlament 500 milionów. Pszczołom na ratunek. Małe kina – wielkie filmy. Euro dla ryb

Złoty Inżynier 2011 – kandydaci: Jan Gładki. Piotr Kurzawa

Wątpię, więc jestem. My, konsumenci