Gospodarka

Zarobić na Naturze

Czy mała przedsiębiorczość lokalna może pomóc naturze? Dotąd pokutuje myślenie, że przyrodę trzeba raczej chronić przed wszelką aktywnością człowieka. O ile jednak chcemy w Europie ciągle poprawiać jakość życia, trzeba mobilizować gospodarkę proprzyrodniczą.

Jaz

Dziwny biznes ZSEE

Utylizacja i recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) stały się nową gałęzią biznesu. Statystyki rosną z roku na rok, stworzono system obejmujący cały czas życia produktu. Niestety, spoza jego reguł coraz wyraźniej widać fikcję, a sporo rzekomych korzyści pozostaje tylko na papierze. Dlaczego to nie działa, jak powinno?

Zygmunt Jazukiewicz

Zielono w Stalowej Woli

Elektrociepłownia „Stalowa Wola” ma być pierwszym w Polsce zakładem w gronie energetyki zawodowej, który skorzysta na imporcie gazu skroplonego LNG.

Spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, przewidując nadmiar gazu w naszym kraju po rozpoczęciu realizacji tzw. kontraktu katarskiego, włączyło się do procesu inwestycyjnego zmierzającego do jego wykorzystania w energetyce. Po kilku przymiarkach, m.in. w Tarnowie i Gdańsku, nieprzypadkowo wybrano Stalową Wolę. Była to jedna z najdłużej oczekujących na modernizację firm energetycznych, a jej właściciel - PE Tauron SA - poszukiwał mocnego kontrahenta i oryginalnych rozwiązań proekologicznych.

Henryk Piekut

Motor doskonalenia (2)

Druga część wywiadu z prof. dr hab. Krystyną LISIECKĄ, kierownikiem Zakładu Zarządzania Jakością w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Rozmowę prowadzi Zygmunt Jazukiewicz.

Inżynier

Folia czy papier

„Opakowania z tworzyw sztucznych wywierają mniejszy wpływ na środowisko niż opakowania z papieru i tektury” – głosi ostatni akapit z wydanej przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy publikacji*.

Do analizy autorzy wybrali opakowania zbiorcze do butelek piwa, wykonane z polietylenu niskiej gęstości (LDPE) i kartonu, oraz opakowania w postaci toreb handlowych wykonanych z polietylenu wysokiej gęstości (HDPE) i papieru. Dokładnie: tzw. sześciopak i torby pozwalające na zapakowanie towarów o masie ok. 10 kg.

Jerzy Robert

Kłopotliwe polimery

W 2011 r. łączna masa komunalnych odpadów tworzyw sztucznych przekroczy 1,6 mln t (z czego niemal połowę stanowić będą odpady opakowaniowe). Zgodnie z prognozami w 2022 r. do zutylizowania będzie przynajmniej 2 mln t tego rodzaju resztek, z wyraźną tendencją do dalszego wzrostu ich ilości. W wielu krajach UE recykling polimerów jest dobrze zorganizowanym biznesem, ale nie w Polsce.

Andrzej Kalinowski

Kontrolowane środowisko

Budowa, a następnie eksploatacja Podziemnego Magazynu Gazu „Kosakowo” należy do inwestycji, które z założenia mogą w sposób znaczący oddziaływać na środowisko.

Teresa Laskowska

Segregujmy u źródła

Na temat Dobrowolnego Programu REKARTON z Tadeuszem POKRYWKĄ, prezesem Krajowej Izby Gospodarczej „Przemysł Spożywczy”, rozmawia Henryk Piekut.

Edukacja

Ekologicznie i ekonomicznie z lasami

Rośnie popularność ogrzewania domów drewnem. Kominki to obecnie nie tylko moda, ale także ekologia i ekonomia. Stosując drewno odpadowe z Lasów Państwowych do ogrzewania domów korzystamy z energii odnawialnej, przyczyniamy się do ograniczenia emisji tlenków siarki i dwutlenku węgla do atmosfery, a kupując drewno opałowe na ogrzanie pomieszczeń wydajemy zazwyczaj najmniej w porównaniu z innymi paliwami.

hp

Wynalazczyni 2011

Jadwiga Sołoducho

Krystyna Wińska

Lista kandydatek do tytułu Wynalazczyni 2011

Zdrowie

Słodko-gorzki skansen

Co piąty Polak nigdy w życiu nie zbadał poziomu glukozy we krwi. To duża lekkomyślność: diabetolodzy szacują, że co najmniej 700 tys. osób w Polsce nie wie, że od dawna choruje na cukrzycę.

Irena Fober

Bio-apteka

To, co jeszcze „niedawno” było rewolucją w medycynie i na rynku farmaceutycznym, staje się już nieco „przeterminowane”. Przynajmniej w aspekcie ochrony patentowej. Zaczynają wygasać patenty na innowacyjne leki biologiczne, które dokonały przełomu w leczeniu nowotworów (np. ciała monoklonalne), cukrzycy (rekombinowana insulina ludzka), w nefrologii.

If

STAŁE POZYCJE

Nasz komentarz. Kto szkodzi ekologii?

Co pan na to inżynierze. IWIS 2011

Było, minęło. Cygaro na nowo

145 lat Przeglądu Technicznego. Eksplozje w kanałach ściekowych

Filozofia pojęc technicznych (13). Mikroskop

Giełda wynalazków i projektów. Nanodetekcja i fotonika

Wino dla inżyniera (81). Francuskie zawiłości

Parlament 500 milionów. Energia w hurcie. O granicach w Warszawie

Złoty Inżynier 2011 – kandydaci: Henryk Dytko. Piotr Treichel

Wątpię, więc jestem. Żywioł