Zawartość numeru 23/2011
NASZ PATRONAT
Prof. dr hab. inż. Jan Kaczmarek
(2.02.1920 - 18.10.2011)
Polska Nagroda Jakości
Laureaci XVII edycji konkursu Polskiej Nagrody Jakości
Z prof. dr hab. Krystyną Lisiecką, kierownikiem Zakładu Zarządzania Jakością w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.
Zainteresowanie Polską Nagrodą Jakości, która została ustanowiona w 1995 r. przez Krajową Izbę Gospodarczą, Polskie Centrum Badań i Certyfikacji oraz Fundację „Teraz Polska”, było zawsze bardzo duże, gdyż potwierdza kompetencje firm uczestniczących w konkursie. Dowodzi ich solidnej pracy we wdrażaniu kryteriów jakości. To jest magnes, który te firmy przyciąga do tego konkursu – uważa prof. dr hab. inż. Stanisław TKACZYK, przewodniczący Komitetu Jakości i Normalizacji Krajowej Izby Gospodarczej, dyrektor Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Opakowań.
Konsekwentnie do sukcesu
Organizacja CENTROZAP SA udowodniła, że mimo światowego kryzysu gospodarczego można odnieść sukces, wyznaczając i konsekwentnie realizując ambitne cele strategiczne zgodnie z filozofią TQM. Bo spełnianie polskich i europejskich kryteriów jakości jest drogą do sukcesu nie tylko dla CENTROZAP-u, firmy o 60-letniej tradycji, ale także dla każdej innej organizacji.
GOSPODARKA
Jakoś(ć) się jeździ
O jakości budowanej infrastruktury drogowej mówi prof. dr hab. inż. Leszek RAFALSKI, dyrektor Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w Warszawie.
Polskie drogi okiem NIK
Dokonane przez NIK podsumowanie 27. kontroli w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce przeprowadzonych w latach 2000-10 nie wystawia dobrej opinii zarządcom dróg i ich budowniczym.
Jerzy Bojanowicz
Tajne życie negatywnej jakości
Zmywarka do naczyń znanej firmy przestała działać tuż po gwarancji. Serwisant powiedział: - Wymiana programatora – 500 zł. Pan Zenek z warsztatu: - Zrobię za 200 zł. Ale będzie działało najwyżej 2 lata. I dokładnie tyle działało.
Zygmunt Jazukiewicz
Tego nie zobaczysz w telewizji, a szkoda. Bezzałogowy śmigłowiec, odlewy do sztucznych komór serca – osiągnięcia polskich inżynierów imponują i na pewno są bardziej interesujące od celulitu aktualnej celebrytki.
Zarządzanie czystością
Firmy osiągają pozycję rynkową, gdy zrozumieją potrzeby klientów i wprowadzą rozwiązania, za którymi stoi wysoka jakość i oczekiwany poziom obsługi. Świadome i zaplanowane działania w tym zakresie mają szczególe znaczenie w branży zarządzania czystością.
Andrzej Smółka
Polska ciągle „Teraz”
Z prezesem Fundacji Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Krzysztofem Przybyłem, rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.
WYNALAZCZYNI 2011
INNOWACJE
Szybciej, taniej, ciszej
W lipcu 1983 r., Boeingowi 767 z Air Canada zabrakło paliwa w czasie lotu. Piloci usiłowali lotem szybowym z wysokości 8686 m dolecieć do najbliższego, odległego o ok. 120 km, lotniska. Po chwili stało się jasne, że samolot traci wysokość zbyt szybko, aby tam wylądować.
Maciej Kamyk
INŻYNIER
Magia teatru
W październiku na stronie internetowej Teatru Muzycznego „Roma” w Warszawie ukazało się ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na zaprojektowanie, wykonanie, dostawę i montaż komputerowego systemu do efektu „latającego dywanu” w spektaklu „Aladyn Jr”, którego premiera planowana jest 26 listopada 2011 r.
Jerzy Bojanowicz
STAŁE POZYCJE
Co pan na to inżynierze. WAT ma 60 lat
Nasz komentarz. Poza prof. Kotarbińskim
Było, minęło. System Strowgera
145 lat Przeglądu Technicznego. Plan inż. Fedorowicza
Filozofia pojęc technicznych (12). Zwężka Venturiego
Giełda wynalazków i projektów. W głębi metalowych sekretów
Wino dla inżyniera (80). Chile – winiarski raj
Parlament 500 milionów. Rozwojowa skarbonka. Rumuński hydraulik
Złoty Inżynier 2011 – kandydaci: Wojciech Cudny. Wojciech Trybus
Wątpię, więc jestem. Jak nie zatkać rynku