NASZ PATRONAT

 

 

 

Prof. dr hab. inż. Jan Kaczmarek

(2.02.1920 - 18.10.2011)

 

Polska Nagroda Jakości

Laureaci XVII edycji konkursu Polskiej Nagrody Jakości

Motor doskonalenia (1)

Z prof. dr hab. Krystyną Lisiecką, kierownikiem Zakładu Zarządzania Jakością w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.

Magnes

Zainteresowanie Polską Nagrodą Jakości, która została ustanowiona w 1995 r. przez Krajową Izbę Gospodarczą, Polskie Centrum Badań i Certyfikacji oraz Fundację „Teraz Polska”, było zawsze bardzo duże, gdyż potwierdza kompetencje firm uczestniczących w konkursie. Dowodzi ich solidnej pracy we wdrażaniu kryteriów jakości. To jest magnes, który te firmy przyciąga do tego konkursu – uważa prof. dr hab. inż. Stanisław TKACZYK, przewodniczący Komitetu Jakości i Normalizacji Krajowej Izby Gospodarczej, dyrektor Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Opakowań.

Konsekwentnie do sukcesu

Organizacja CENTROZAP SA udowodniła, że mimo światowego kryzysu gospodarczego można odnieść sukces, wyznaczając i konsekwentnie realizując ambitne cele strategiczne zgodnie z filozofią TQM. Bo spełnianie polskich i europejskich kryteriów jakości jest drogą do sukcesu nie tylko dla CENTROZAP-u, firmy o 60-letniej tradycji, ale także dla każdej innej organizacji.

GOSPODARKA

Jakoś(ć) się jeździ

O jakości budowanej infrastruktury drogowej mówi prof. dr hab. inż. Leszek RAFALSKI, dyrektor Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w Warszawie.

Polskie drogi okiem NIK

Dokonane przez NIK podsumowanie 27. kontroli w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce przeprowadzonych w latach 2000-10 nie wystawia dobrej opinii zarządcom dróg i ich budowniczym.

Jerzy Bojanowicz

Tajne życie negatywnej jakości

Zmywarka do naczyń znanej firmy przestała działać tuż po gwarancji. Serwisant powiedział: - Wymiana programatora – 500 zł. Pan Zenek z warsztatu: - Zrobię za 200 zł. Ale będzie działało najwyżej 2 lata. I dokładnie tyle działało.

Zygmunt Jazukiewicz

Inżynier potrzebny do życia

Tego nie zobaczysz w telewizji, a szkoda. Bezzałogowy śmigłowiec, odlewy do sztucznych komór serca – osiągnięcia polskich inżynierów imponują i na pewno są bardziej interesujące od celulitu aktualnej celebrytki.

Zarządzanie czystością

Firmy osiągają pozycję rynkową, gdy zrozumieją potrzeby klientów i wprowadzą rozwiązania, za którymi stoi wysoka jakość i oczekiwany poziom obsługi. Świadome i zaplanowane działania w tym zakresie mają szczególe znaczenie w branży zarządzania czystością.

Andrzej Smółka

Polska ciągle „Teraz”

Z prezesem Fundacji Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Krzysztofem Przybyłem, rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.

WYNALAZCZYNI 2011

Monika Gierzyńska-Dolna

INNOWACJE

Szybciej, taniej, ciszej

W lipcu 1983 r., Boeingowi 767 z Air Canada zabrakło paliwa w czasie lotu. Piloci usiłowali lotem szybowym z wysokości 8686 m dolecieć do najbliższego, odległego o ok. 120 km, lotniska. Po chwili stało się jasne, że samolot traci wysokość zbyt szybko, aby tam wylądować.

Maciej Kamyk

INŻYNIER

Magia teatru

W październiku na stronie internetowej Teatru Muzycznego „Roma” w Warszawie ukazało się ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na zaprojektowanie, wykonanie, dostawę i montaż komputerowego systemu do efektu „latającego dywanu” w spektaklu „Aladyn Jr”, którego premiera planowana jest 26 listopada 2011 r.

Jerzy Bojanowicz

STAŁE POZYCJE

Co pan na to inżynierze. WAT ma 60 lat

Nasz komentarz. Poza prof. Kotarbińskim

Było, minęło. System Strowgera

145 lat Przeglądu Technicznego. Plan inż. Fedorowicza

Filozofia pojęc technicznych (12). Zwężka Venturiego

Giełda wynalazków i projektów. W głębi metalowych sekretów

Wino dla inżyniera (80). Chile – winiarski raj

Parlament 500 milionów. Rozwojowa skarbonka. Rumuński hydraulik

Złoty Inżynier 2011 – kandydaci: Wojciech Cudny. Wojciech Trybus

Wątpię, więc jestem. Jak nie zatkać rynku