NASZ PATRONAT  

 

 

GOSPODARKA

Kontrowersyjne innowacje

- Zrealizowaliśmy wszystkie cele, które cztery lata temu postawiliśmy sobie w ministerstwie. Dzięki temu dziś jesteśmy pokazywani jako kraj, który najlepiej w historii polityki regionalnej poradził sobie z Funduszami Europejskimi – powiedziała 20 września na konferencji prasowej podsumowującej działalność Ministerstwa Rozwoju Regionalnego minister Elżbieta Bieńkowska.

Jerzy Bojanowicz

Inwestycje w zysk

Innowacja jest inwestycją. Ale czy zyskowną? Wszystkie ekonomiczne rachunki efektywności zakładają pewność, co do stanu wiedzy o rynku na ten produkt i stopie zwrotu. W przypadku innowacji ta wiedza jest niepewna. Może jednak da się określić najbardziej zyskowne dziedziny?

Zygmunt Jazukiewicz

Pełną parą na gigancie

Rodzima energetyka przeżyła moment historyczny: 28 września oddano do użytku największy i najnowocześniejszy blok energetyczny w Polsce – 13 blok Elektrowni „Bełchatów” o mocy 858 MW. W ten sposób Polska Grupa Energetyczna – lider krajowego rynku z 40% w nim udziałem - stała się jeszcze potężniejsza i wkroczyła na drogę zdecydowanej modernizacji. Moloch „Bełchatowa” urósł zaś jeszcze bardziej – nowy zakład dorzucono do działających już 4440 MW (15% polskiej mocy dyspozycyjnej).

Jaz

Inwestycje w sukces

- Mimo światowego kryzysu Polska nadal przyciąga inwestycje. W 2011 r. może to być nawet 11 mld euro. Dla zagranicznych firm liczą się także niskie koszty pracy, dostęp do rynków UE, rosnąca liczba konsumentów oraz zachęty inwestycyjne - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas konferencji „Inwestycje w Polsce – inwestycje w sukces”, która odbyła się 5 października 2011 r. w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).

INFOTECHNOLOGIE

Branża z przyszłością

Z danych indeksu konkurencyjności branży informatycznej opracowanego po raz czwarty na zlecenie Business Software Alliance przez Economist Intelligence Unit wynika, że Polska zwiększyła swoją konkurencyjność w dziedzinie technologii informatycznych. Z wynikiem 44,6 pkt. znalazła się na 30. pozycji rankingu (awans o 5 miejsc), ale na 18. wśród 24 objętych badaniem krajów UE.

Boj

EDUKACJA

Czytaliście? To teraz popatrzcie!

Dzisiaj jednym miejscem, gdzie można jeszcze kupić „Horyzonty Techniki” jest internetowe Allegro. To kultowe dla wielu czytelników pismo, wydawane od 1949 r. przez NOT, nie ukazuje się już od ponad 20 lat.

Irena Fober

Szkoły negatywnej selekcji?

1 września 2012 r. wejdzie w życie Ustawa o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Ma zwiększyć skuteczność i efektywność systemu kształcenia zawodowego i ustawicznego w kontekście oczekiwań rynku pracy.

Jerzy Bojanowicz

WYNALAZCZYNI 2011

Genowefa Zapotoczna-Sytek

ZDROWIE

Nie zapomnij o... Alzheimerze

Za kilkanaście lat polski system opieki zdrowotnej pozostanie całkowicie bezradny wobec stale rosnącej liczby chorych na Alzheimera. Już dzisiaj „oficjalnie” choruje u nas 100 tys. osób, ale – jak szacują specjaliści – trzeba dodać jeszcze co najmniej 150 tys. pacjentów bez postawionej diagnozy.

Irena Fober

INNOWACJE

Prestiż w cenie luksusu

Na razie z fabryki Fiat Auto Poland w Bielsku-Białej nadal wyjeżdżają popularne Pandy, ale te najnowsze modele aut o tej nazwie są już produkowane na Sycylii. W pewnym stopniu w zamian za ten przyszły ubytek w najlepszej fabryce Fiata na świecie w Tychach od czerwca trwa produkcja auta z wyższej półki o nazwie Lancia Ypsilon.

Henryk Pierkut

STAŁE POZYCJE

Co pan na to, inżynierze? Wicepremier Pawlak w NOT

Nasz kometarz. Czy coś się zmieni?

145 lat Przeglądu Technicznego. Będąc w terminie

Filozofia pojęć technicznych (11). Okno

Było minęło. Czarnego krążka czar

Giełda wynalazków i projektów. Pola elektronicznej walki

Wino dla inżyniera (79). Wina z supermarketów

Parlament 500 milionów. Antykryzysowo w Strasburgu

Złoty Inżynier 2011 – kandydaci: Zbigniew Gryzło. Łukasz Radwański

Wątpię więc jestem. Czego rozum nie złamie