Zawartośc 11/2011
XXIV KONGRES TECHNIKÓW POLSKICH
Ewa Mańkiewicz-Cudny
Zapis debaty redakcyjnej, która odbyła się w siedzibie FSNT-NOT w Warszawskim Domu Technika 12 kwietnia 2011 r. Wzięli w niej udział: Edward ARSENIUK, Stefan GÓRALCZYK, Włodzimierz HAUSNER, Leszek RAFALSKI, Antoni ŚWIĄTEK i Witold WIŚNIOWSKI. Redakcję reprezentowały Ewa Mańkiewicz-Cudny i Irena Fober.
Centrum Innowacji NOT: wczoraj, dziś, jutro
Centrum Innowacji NOT działa od 1 maja 2005 r. Jego powstanie jest wynikiem uchwały XXIII Kongresu Techników Polskich, który odbywał się pod hasłem „Technicy bliżej rynku”, oraz strategicznego celu FSNT-NOT, polegającego na wspieraniu innowacji, szczególnie wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Jest samodzielną, wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo strukturą FSNT-NOT.
Wypowiedź Włodzimierza HAUSNERA, dyrektora Centrum Innowacji NOT
Kolej w budowie, grunty do wzięcia
Z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Andrzejem MASSELEM, rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.
Z prof. Jerzym KISILOWSKIM z Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.
Nowa wizja Polityki energetycznej Polski
Z Andrzejem BORONIEM, sekretarzem generalnym Stowarzyszenia Elektryków Polskich, rozmawia Jerzy Bojanowicz.
O roli resortu nauki w strategii kreowania nowoczesności i innowacyjności mówi Krzysztof GULDA, dyrektor Departamentu Strategii Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Andrzej Arendarski, prezes KIG
Jednostki badawczo-rozwojowe nieczęsto chwalą się przychodami pochodzącymi ze sprzedaży licencji i wdrożenia wynalazków, które pod ich dachem powstały. Główne powody są prawdopodobnie dwa. Funkcjonują jednostki, których pracownicy niewiele wymyślili, nie mają więc czego sprzedawać, ale są zapewne i tacy szefowie jbr-ów, którzy – chyba niesłusznie - obawiają się, że szczycenie się takimi przychodami może ograniczyć im statutowe dotacje.
Henryk Piekut
Dostrzegając szczupłość naszego jednostkowego PKB na tle państw „starej” Unii musimy jednocześnie zauważyć, że niska produktywność w Polsce jest skutkiem „wtórności” naszego produktu na rynku międzynarodowym. Brak polskiej marki oznacza również brak nowych wyrobów wyróżniających się jakością i nowoczesnością. Te cechy może nadać innowacyjne podejście do produkcji.
Zygmunt Jazukiewicz
Politechnika Łódzka dla energetyki
Instytut Maszyn Przepływowych na Wydziale Mechanicznym oraz Instytut Elektroenergetyki na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej są przykładem efektywnego wykorzystania stosunkowo niewielkich zasobów ludzkich i postawienia na jakość badań z jednoczesnym włączeniem się w główny nurt rozwoju nowoczesnej energetyki.
dr hab. inż. Dorota Kozanecka, prof. Politechniki Łódzkiej, prof. dr hab. inż. Maciej Pawlik
Zajmujmy odległe miejsca w publikowanych przez Komisję Europejską rankingach dotyczących przedsiębiorstw wydających najwięcej na badania i rozwój oraz najbardziej proinnowacyjnych krajów. Jest to efekt nie tylko mizernych nakładów na b+r, ale również braku sprzyjającej innowacyjności legislacji i podejścia samych przedsiębiorców.
Jerzy Bojanowicz
Bezpośrednie efekty udziału Polski w polityce spójności są łatwo dostrzegalne w postaci chociażby projektów infrastrukturalnych, których realizacja bez wsparcia Unii byłaby znacznie trudniejsza, jeśli w ogóle możliwa.
Andrzej Kalinowski
WYNALAZCZYNI 2011
INŻYNIER
Niegdyś określenie "ściana wschodnia" miało taki wydźwięk, jakby od tej "ściany" odbijał się postęp. W ostatnich latach Podlasie jest w wielu dziedzinach symbolem postępu. Twórcami tego niewątpliwego sukcesu są inżynierowie i technicy różnych specjalności.
Henryk Piekut
W historii polskiej emigracji Stowarzyszenie lnżynierów i Techników Polskich ,,Polonia Technica” odgrywa rolę szczególną. Od chwili zarejestrowania 16 maja 1941 r. za główny cel działalności postawiło sobie ułatwianie adaptacji polskim inżynierom, których los rzucił do USA, do życia w nowych warunkach.
ZDROWIE
Piękne serce
Jest to historia pewnej czerwonej kropki, która dla projektanta tyle znaczy, co dla filmowca Oscar za reżyserię, o sercu, do którego sterownik można zapakować w walizkę, i o tym, po co inżynierowi absolwent Akademii Sztuk Pięknych.
Irena Fober
STAŁE POZYCJE
Było, minęło. Taśma, kaseta i... MP3
145 lat Przeglądu Technicznego: Przedwiośnie
Filozofia pojęć technicznych (4): Żyroskop
Giełda wynalazków i projektów. Ratunkowe eliksiry
Wino dla inżyniera (72): Korkowe i utlenione
Parlament 500 milionów. Lobbysta poznany. Szata odsłania tajemnice
Złoty Inżynier 2011 – kandydaci: Zbigniew Gołąbiewski, Andrzej Grzywacz
Wątpię, więc jestem. Obraz zapamiętany