Inżynier mechanik, wynalazca, konstruktor, menedżer z Białegostoku, absolwent białostockiej WSI. Założyciel i współwłaściciel, wiceprezes Zarządu ds. Rozwoju PROMOTECH Sp. z o.o. w Białymstoku. Ma na swoim koncie ponad 30 patentów, kieruje ok. 30-osobowym zespołem inżynierskim wdrażającym do produkcji nowe wyroby i rozwiązującym skomplikowane problemy techniczne partnerów spółki PROMOTECH. Firma ta eksportuje do ponad 40 krajów świata, na polski rynek kieruje mniej niż 10% produkcji.

Inż. Zbigniew Gołąbiewski startował po „zawodówce” od stanowiska tokarza w dużej niegdyś Fabryce Przyrządów i Uchwytów BISON-BIAL w Białymstoku. stopniowo podwyższał kwalifikacje i awansował. Był technologiem, konstruktorem, szefem działu konstrukcyjnego i narzędziowni oraz dyrektorem produkcji, a technikum i studia (1968 r.) ukończył w systemie dla pracujących.

Do założenia pierwszej firmy namówił go znajomy. Uruchomili produkcję elementów o wysokiej wytrzymałości z proszków spiekanych. Okazała się ona zbyt trudna, mimo przygotowania specjalnych pras, i firma popadła w kłopoty, a wspólnik wyjechał do Kanady. W trudnym biznesowo okresie spotkał przyszłego wspólnika Bogdana Zalewskiego. Obaj zmodyfikowali profil produkcji. W tym trudnym okresie firma produkowała m.in. urządzenia do wyposażenia siłowni oraz specjalne wózki dla kierowców – mechaników ciężarówek.

Tym, co nadało impuls do rozwoju firmy były elektromagnesy i urządzenia je wykorzystujące. Dzięki wejściu nowego wspólnika, który miał kontakty z producentami wiertarek, firma rozpoczęła produkcję elektromagnesów i części do nich, a następnie kompletnych wiertarek. Obecnie głównym produktem eksportowym PROMOTECH-u są wiertarki z podstawami elektromagnetycznymi. Nowe produkty są związane z automatyzacją procesów spawalniczych. Najbardziej zaawansowanym wyrobem z tej dziedziny jest przenośne urządzenie do wycinania otworów w elementach siłowni wiatrowych oraz spawania tych elementów. Prezesem spółki jest obecnie inż. Wiktor Marek Siergiej.

hp