Aktualna pozycja: Start
Artykuły Przeglądu Technicznego - Edukacja

Podczas pobytu w Poznaniu z okazji Międzynarodowych Targów Poznańskich i udziału w wydarzeniach im towarzyszących (wizyta Prezydenta RP na stoisku FSNT-NOT na II Powszechnej Wystawie Polska Konkurencyjna oraz XII Forum Inżynierskie), prezes Ewa Mańkiewicz-Cudny wraz z Sekretarzem Generalnym FSNT-NOT Jackiem Kubielskim odwiedzili warsztat pana Piotra Sławińskiego, w którym jest rekonstruowany samochód Cadillac Imperial 20 sedan. Pojazd został zakupiony w 1934 r. dla Marszałka Józefa Piłsudskiego i obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Techniki i Przemysłu.

Jak informowaliśmy wcześniej, pojazd ten został przekazany do warsztatu samochodowego w Poznaniu, w którym jest rekonstruowany. Na potrzeby rekonstrukcji sprowadzono pozyskany w USA bliźniaczy pojazd, którego części posłużą do przywrócenia sprawności historycznego pojazdu.

Cadillac Marszałka, po jego rekonstrukcji, będzie udostępniony szerokiej publiczności w specjalnej kapsule przed Belwederem. Temu pomysłowi patronuje Kancelaria Prezydenta RP. Sponsorem rekonstrukcji jest Fundacja PZU

Jak stwierdzono podczas wizyty, prace rekonstrukcyjne przebiegają zgodnie z harmonogramem przyjętym przez społeczny zespół powołany dla opracowania inwentaryzacji oraz wstępnej dokumentacji konserwatorskiej odbudowy pojazdu, któremu przewodzi dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej - dr Jan Tarczyński. Należy się spodziewać, że samochód w pełnej krasie uświetni tegoroczne obchody Święta Niepodległości 11 Listopada.

J.K.