Aktualna pozycja: Start
Artykuły Przeglądu Technicznego - Złoty Inżynier 2014 - kandydaci

Pszczelarz z zamiłowania i zawodu, z tytułem Mistrza Pszczelarskiego.

Studiował na Wydziale Historii Sztuki UW. Jako prezes Warszawskiego Klubu Pszczelarzy prowadzi edukację posiadaczy pasiek na Mazowszu. Racjonalizator sprzętu pszczelarskiego.
Od 40 lat zajmuje się pszczelarstwem. Pracował na wszystkich typach uli dostępnych w Polsce, tj. Dadanta, Warszawskim Poszerzonym, Warszawskim Zwykłym, Langstrota i Ostrowskim. Ostatecznie zdecydował się na Stojak Wielkopolski. Ten ul ocenia jako najbardziej przydatny do gospodarki wędrownej. Nieco go zmodernizował. Ule standardowe dostępne w handlu – jego zdaniem – nie nadają się do wędrówek.

Zaprojektował nową dennicę dostosowaną do poławiania pyłku, karmienia rodzin pszczelich, jak też dobrej wentylacji, szczególnie ważnej przy wędrówkach. Stosuje korpus lekki, trwały, wygodny w przenoszeniu, dach ula jest ocieplony, o bardzo dobrej wentylacji, a przy tym lekki (3,5 kg).

Uważa, że rodziny pszczele w pewnym okresie rozwoju trzeba wywozić na uprawy rolnicze i ogrodnicze w celu zapylania. Niezbędna jest do tego przyczepa niskopodłogowa, lekka i dostosowana do ula, którą zaprojektował. Można na niej przewozić 18 rodzin pszczelich.
Drobny sprzęt pszczelarski też uległ w jego rękach zmianom, które miały zawsze na celu usprawnienie i polepszenie pracy pszczelarza. Drobne, ale ważne profesjonalne narzędzia pasiecznika, tj. dłuto hakowe, powałka, zmodernizowana ramka i wiele innych wymyślonych lub ulepszonych narzędzi prezentuje innym pszczelarzom.

Obecnie jego pasieka liczy 100 rodzin pszczelich. Wywożona jest na zapylanie upraw rzepaku, sadów, malin i gryki. W sezonie pasiecznym transportuje pszczoły kilka razy na odległość od kilku kilometrów do ponad 200 km, bez stresu i strat w pszczołach w różnych warunkach pogodowych. Gospodarstwo pasieczne R.M. Kowalskiego jest w pełni zmechanizowane, posiada nowoczesny park maszynowy oraz certyfikat sprzedaży bezpośredniej.

Zdobył następujące wyróżnienia: medal brązowy i dyplom za wystawę Apimondia w Warszawie, złota, srebrna i brązowa odznaka PZP oraz Medal ks. J. Dzierżonia.

hp