Aktualna pozycja: Start
Artykuły Przeglądu Technicznego - Inżynier

Już w 1952 r. Werner von Braun przedstawił Das Marsprojekt, 3-letnią podróż na Marsa. W 2004 r. prezydent George W. Bush ogłosił inicjatywę eksploracji kosmosu przez człowieka, m.in. wysłanie w dalszej przyszłości człowieka na Marsa.

W 2010 r. Barack Obama zaprezentował nowe plany podboju kosmosu, m.in. załogowego lotu na Czerwoną Planetę. Europejska Agencja Kosmiczna planuje wysłać człowieka na Marsa ok. 2030 r. w ramach programu Aurora. A mówi się też o prywatnych wyprawach. Wszystko wskazuje na to, że Polacy będą ich współtwórcami.

Zespół studentów Space is More z Politechniki Wrocławskiej znalazł się w finałowej dziesiątce międzynarodowego konkursu Inspiration Mars Student Design Contest organizowanego przez the Mars Society oraz pierwszego kosmicznego turystę, miliardera Dennisa Tito. Ich zadaniem było zaprojektowanie misji dwuosobowej załogi, która wykona lot wokół Marsa bez lądowania, a następnie powróci na Ziemię.

Wymagało to przygotowania koncepcji statku kosmicznego i jego wyposażenia, wyboru optymalnej trajektorii lotu, terminarza i ekonomii misji typu Flyby, którą Dennis Tito planuje w 2018 r. Najlepsze rozwiązania zaproponowane przez międzynarodowe zespoły konkursowe mają szansę być uwzględnione z planach prawdziwej misji.

Wśród 38 zespołów znalazły się jeszcze dwie inne ekipy z Polski: Mars IV z Politechniki Rzeszowskiej (11 miejsce) i WUT Dream Team z Politechniki Wrocławskiej (13 miejsce). Polacy zaprezentują swój projekt w finale konkursu, który odbędzie się w kwietniu w Centrum Badawczym NASA Ames w Stanach Zjednoczonych.
- Samo zaistnienie w pierwszej dziesiątce najlepszych zespołów na świecie to już ogromne wyróżnienie i prestiż dla zespołu. Liczymy na sukces w finale, bowiem studenci z Politechniki Wrocławskiej mają już doświadczenie w konkursach o tematyce kosmicznej – mówi Łukasz Wilczyński, europejski koordynator Mars Society.

Wrocławianie wezmą w maju udział w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich: University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych oraz European Rover Challenge – pierwszej, europejskiej edycji zawodów, które we wrześniu odbędą się w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim.

Z POLSKI NA MARSA
Do udziału w ERC, których uczestnikami mogą być studenci, absolwenci i pracownicy uczelni wyższych, zgłosiły się reprezentacje z całego świata. W 2013 r. zespoły Hyperion z Białegostoku i Scorpio3 z Wrocławia zajęły odpowiednio I i II miejsce w URC. Załoga z Białegostoku uzyskała najlepszy wynik w historii zawodów, zdobywając 493 na 500 możliwych punktów, a 2 lata temu jej łazik Magma2 zajął najwyższe miejsce na podium.

– Nowy projekt łazika Scorpio jest zupełnie inny od pozostałych, a nasz robot powstaje od podstaw. Pracujemy nad czterokołowym zawieszeniem. Zmieniamy również założenia, chcemy, by Scorpio 4 był całkowicie modułowy, żeby było możliwe oddzielnie testowanie części. Staramy się też poszerzyć możliwości łazika. Nowy robot będzie platformą mobilną, na której można zamontować profesjonalny sprzęt badawczy – mówi Szymon Dzwończyk, koordynator drużyny z PWr.

Udział w European Rover Challenge będzie okazją do spotkania ekspertów z całego świata podczas 3-dniowej Konferencji Naukowej „Człowiek w Kosmosie”, w której wezmą udział m.in. założyciel organizacji Mars Society, Robert Zubin i profesor nadzwyczajny Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej, Jerzy Achimowicz. W ERC uczestniczyć będą również przedstawiciele NCBR, PARP oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego i prywatni przedsiębiorcy.

Z ŁAWKI W KOSMOS
Eksploracją kosmosu interesują się też uczniowie, do których adresowany jest konkurs ASTROBOT – Turniej Robotów Badawczych, zorganizowany w tym roku po raz drugi przez Mars Society Polska i Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci. Partnerami projektu są Centrum Nauki Kopernik, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN i Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie.

W I etapie konkursu należało wymyślić misję badawczą do dowolnego ciała niebieskiego. Spośród ponad setki nadesłanych esejów wybrano 30 prac, których autorzy przyjechali na finał do Warszawy. Pięcioosobowe zespoły budowały i programowały roboty, które miały wykonać zadania określone przez sędziów. O zwycięstwie decydowały konstrukcja i program robotów.
Najlepiej poszło maszynie zbudowanej przez drużynę nastoletnich inżynierów, w składzie Tomasz Cienkowski z Tłuchowa, Julian Molski z Poznania, Agnieszka Osińska z Torunia, Mateusz Sieniawski z Olsztyna i Zofia Sorbjan z Warszawy. Nagrodą jest letnia wyprawa za koło podbiegunowe – do Andøya w Norwegii, gdzie odwiedzą bazę rakietową Europejskiej Agencji Kosmicznej.

- W Polsce jest wiele młodych osób, które rozwijają zainteresowania astronomią i astronautyką. To właśnie z myślą o nich, wraz Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci, stworzyliśmy po raz drugi możliwość spotkań w inspirującym środowisku, by zachęcić do rozwijania pasji związanej z naukami ścisłymi – mówi dr inż. Tomasz Barciński z Mars Society Polska, przewodniczący konkursowego Jury.

boj

 

 

 

 

 

 

Drużyna Projekt Scorpio - Wrocław

 

 

 

 

 

Finaliści konkursu Astrobot