Aktualna pozycja: Start
Artykuły Przeglądu Technicznego - Złoty Inżynier 2012 - kandydaci

Młoda inżynier nauk o zwierzętach ze stopniem doktora nauk rolniczych, absolwentka warszawskiej SGGW. Ukończyła także Policealne Studium Weterynaryjne „Druk Tur”, uzyskując tytuł zawodowy: technik weterynarii.

Dr inż. Monika Łukasiewicz jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Zakładzie Hodowli Drobiu, Wydziału Nauk o Zwierzętach na macierzystej uczelni. Jest jedną z niewielu osób w Polsce zajmujących się badaniami dotyczącymi domowych ptaków ozdobnych. Jej praca naukowo-badawcza łączy się z osobistą pasją i hobby. Hodowlą drobiu rasowego zajmuje się nie tylko w miejscu pracy, ale także w miejscu zamieszkania (Warszawa Rembertów), utrzymując przy swoim domu zróżnicowane rasowo stado kur ozdobnych.

Dr Monika Łukasiewicz skutecznie łączy pracę na uczelni z działalnością społeczną. Od 2009 r. pełni funkcję prezesa Związku Hodowców Drobiu Rasowego w Polsce „Gallus”. Dzięki swojej pasji oraz specjalności naukowej ma bliski kontakt z grupą ludzi kultury zajmujących się hodowlą drobiu ozdobnego. Tą pasją „zaraża” stołeczne dzieci, prowadząc zajęcia warsztatowe w ramach projektu Uniwersytet Dzieci „wiedza i wyobraźnia” organizowane na terenie Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW. Przeprowadziła także wiele wykładów na szkoleniach i kursach dla profesjonalistów. Dominowała w nich tematyka drobiu
ozdobnego hodowanego w różnych krajach świata. Ma także na koncie wiele publikacji w krajowych i zagranicznych pismach naukowych. Do swoich istotnych dokonań zalicza współorganizowanie wystaw kur ozdobnych w różnych miejscach stolicy, gdzie wspólnie z kolegami wystawia swoich pupili.

Dr inż. Monika Łukasiewicz w 2005 r. uzyskała stopień inżyniera nauk o zwierzętach, a w 2006 r. została magistrem tej specjalności. W tym samym roku rozpoczęła studia doktoranckie i pod okiem prof. Jana Niemca uzyskała w 2011 r. stopień doktora nauk rolniczych. Ostatnio prowadzi badania związane z tajemnicami drobiowej czerni oraz rozpoczęła prace badawcze dotyczące kuropatw.
hp